Szakmai ajánlás


Navigáció: < Előző Következő >

Kategória tulajdonságok
Könyv címe: Játssz TE IS! – Játéktár gyerekektől gyerekeknek

Szakmai ajánlás


Tisztelt Olvasónk!

Nagy lelkesedéssel írom e sorokat a Játssz TE IS! Játéktár című, rendhagyó kiadványunk első oldalainak egyikére. Lelkesedésemet egy olyan könyv tartalma táplálja, amely sok tekintetben egyedi a magyar testneveléssel, testmozgással foglalkozó szakirodalomban. Egyediségét főképpen az jelenti, hogy iskolás gyermekek által alkotott mozgásos játékokat gyűjtöttünk egybe. Igen, ezeket a játékokat gyermekek alkották. Az alkotási folyamatot pedagógusok kísérték, és természetszerűleg felhasználták azokat a tapasztalataikat, amelyeket testnevelésórákon, sportedzéseken vagy egyéb helyeken szereztek.
A játékalkotás folyamata természetes gyermeklélektani jelenség, hiszen a gyermeki fejlődés egyik legfontosabb megismerési funkciója nem más, mint a játéktevékenység. A játékok azonban sokfélék lehetnek – köztük számunkra legfontosabbak a testmozgásra épülő, azt eszközként használó játékok. A mozgásos játékok egyik csoportját a szabályjátékok jelentik, amely játéktípus az iskoláskor legjellemzőbb játékformája, így kiadványunkban is ilyen játékok olvashatók.
A gyermeki játéktevékenység jellege azonban nem csupán az egyes életkori szakaszokkal áll összefüggésben. Jelentős befolyásoló tényező az a szociokulturális környezet, amely közvetlenül hat az egyes játékok céljaira, jellegére, szabályaira, szerepeire, végeredményére. 
Az egyes országoknak, tájegységeknek, de akár egy-egy gyermeki közösségnek is jelentősen különböznek a tradicionális játékai. A népi játékokként ismert, hagyományos játékokat összegyűjtő kiadványokból ez jól tükröződik. 
A könyvben összegyűjtött 45 játék mindegyike önálló alkotás. Némelyik meglepően kreatív, de akad köztük olyan is, amely egy, már jól ismert játék ötletes módosításaként jött létre. A játékokat a gyermekek találták ki, ők szervezték meg maguknak, próbálták ki, a szabályaikat ők fogalmazták és küldték meg számunkra. Ez a folyamat az, ami pedagógiai értelemben nagyon értékes és amely segít a megszerzett ismereteket a mindennapi életben is alkalmazhatóvá tenni. 
Szívből ajánlom tehát e kiadványunkat gyermekeknek, szülőknek, pedagógusoknak egyaránt, hiszen a benne lévő sok-sok játék, kapcsolódó variáció bárki számára inspiráció lehet mozgásos játékok szervezéséhez és magához a játékhoz.


Dr. Csányi Tamás PhD
az MDSZ szakmai főtanácsadója
a könyv egyik lektora