Navigáció: < Előző Következő >
Kategória tulajdonságok | |
---|---|
Könyv címe: | Játssz TE IS! – Játéktár gyerekektől gyerekeknek |
Játékalkotók: Újító Újoncok (Bajai SZC Kossuth Zsuzsanna Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, Kalocsa)
Az alkotók üzenete:
„Játék – amit diákelme is alkothat!”
Játéktér: A játékosok számának megfelelő nagyságú, középen két térfélre osztott, téglalap alakú pálya. A felezővonaltól indulva mindkét térfélen mérjetek ki 2 métert, ahova elhelyezhetitek a tornapadokat. Ez a 4 méteres sáv lesz a veszélyzóna. Az alapvonalakon, ha egyébként nincs, jelöljetek ki 1-1 kaput. Pont úgy, mint itt a képen.
Játékidő: szabadon meghatározható
Játékosok létszáma: legalább 14 fő, két csapatra osztva
Eszközök
Amikor elkészültünk a játékunkkal, kifüggesztettünk egy plakátot az iskola hirdetőtáblájára, amelyen kértük azoknak az osztályoknak a jelentkezését, akik ezt szívesen kipróbálnák. A jelentkező osztályok nemcsak eljátszották, hanem véleményezték is játékértékelő kérdőíven az új játékot. […] Szerettük volna más iskolában is bemutatni játékunkat, ezért megkerestük volt általános iskolánkat. Itt egy felső tagozatos osztálynak (6. osztály) meg is tanítottuk a játékot. Ők is nagyon élvezték az általunk tartott órát, és kérésükre már többször is játszották játékunkat a testnevelésórákon.
Először is alakítsatok két csapatot, csapatonként legalább 7 fővel! Mindkét csapatból válasszatok 2-2 játékost, akik a veszélyzónában helyezkednek el! Ők lesznek a fogók, akik akadályozni fogják a többiek átjutását a veszélyzónán, ők csak ezen a területen belül mozoghatnak. A többiek saját térfelükön keressenek helyet. A játék úgy kezdődik, hogy valaki a veszélyzónában mindkét csapat 1-1 fogója között feldobja a labdát, amit ők igyekeznek elütni saját csapatuknak. A veszélyzónán csak azután lehet kezdeni az átfutást, miután egy mezőnyjátékos már hozzáért a labdához. Labda nélkül szabadon lehet mozogni az egész pályán mindaddig, amíg a fogó a veszélyzónában meg nem érint valakit. Akit megérintettek, annak vissza kell mennie a saját térfelére és csak ott mozoghat labdával és labda nélkül is. Gól esetén eredeti felállással, feldobás után újra kezdődhet a játék mindaddig, amíg az adott játékidő le nem telt, vagy az előre meghatározott pontszámot el nem éri valamelyik csapat. Ilyenkor van lehetőség a fogók cseréjére is.
Cél, hogy a játékidőn belül minél több gólt dobjatok!
Az Újító Újoncok javasolt szabályai: Labdával a kézben legfeljebb három lépés tehető. Kapura lövés legalább 3 átadás után kísérelhető meg. A labdavezetés tilos! A játéktéren kívülre került labdát az hozhatja vissza, akinek gyorsabban sikerül megszereznie. A veszélyzónába bejutott labdát a fogók dobhatják ki a mezőnybe.
Saját játékszabályaitokat, közösen megbeszélve, ti magatok is kialakíthatjátok.