Évszakok kidobó


Navigáció: < Előző Következő >

Kategória tulajdonságok
Könyv címe: Játssz TE IS! – Játéktár gyerekektől gyerekeknek

Évszakok kidobó


Ikon

Ikon

Ikon

Ikon

Játékalkotók: Gólyák (Bajai SZC Kossuth Zsuzsanna Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája, Kalocsa)

A Gólyák üzenete
„Áldozat és vadász is vagy egyszerre! Figyelj!”


Játéktér: nagyobb terem vagy szabadtér, udvar. A pálya a játék során változni fog úgy, ahogy itt a Gólyák rajzán is láthatjátok. 
Játékidő: szabadon meghatározható, de érdemes legalább 30 percet szánni rá
Játékosok létszáma: minél többen vagytok, annál jobb, a játékba akár 20-30 játékos is be tud kapcsolódni

Eszközök

  • 4-8 db labda
  • 4 db hosszú pad vagy bármilyen térelválasztásra alkalmas eszköz (pl. ugrálókötelek, zsámolyok, bóják)
  • 4 különböző színű, megkülönböztetésre szolgáló trikó

A játéktér változása

Ez a játék így született meg

A gyerekek nagyon szeretik az olyan játékokat, ahol csapatként versenyezhetnek egymással, de érvényesül az egyéni ügyesség is. Ebben a játékban fürgének, jó dobónak és koncentráltnak is kell lenni. […] A saját osztályainkban lejátszott próbajátékok során alakult ki, hogy hány labdával és milyen szabályokkal érdemes játszani. Nagy szeretettel és izgalommal mentünk a város egyik általános iskolájának 5. osztályába, hogy velük is megtanítsuk az Évszakokat. Több alkalommal is el tudtuk játszani. Mindig tanultunk valami újat, mindig csiszoltuk kicsit a játék alapötletén.


Játékleírás:

A játékteret négy egyenlő részre osszátok fel a padok segítségével, ezek fogják jelképezni a négy évszakot. Ezen kívül jelöljetek ki minden térrészen egy „büntető” területet is.
Ezután alkossatok négy azonos létszámú csapatot, majd a kiválasztott színű pólókba bújva elfoglalhatjátok az évszakotoknak megfelelő területet a játéktéren.
Csapatonként egy vagy két labdával is lehet játszani, ez rátok van bízva. Pont abban a sorrendben igyekezzetek kidobni a többi csapat tagjait, ahogy az évszakok követik egymást. A „tél” a „tavasz” tagjait, a „tavasz” a „nyarat”, a „nyár” az „őszt”, az „ősz” pedig a „tél” tagjait dobhatja ki. Szabadon lehet passzolni és bármennyit lehet lépni a térfeleden labdával a kézben.
Amikor egy tanulót első alkalommal dobnak ki, akkor ki kell állnia a „büntető” sávba, ahol 10 guggolásból felállást végez, majd visszaáll. A második találatnál szintén kiáll és 10 karhajlítást és -nyújtást végez fekvőtámaszban, majd visszaáll. A „büntetések” típusán és mennyiségén lehet változtatni. A harmadik „élet” elvesztésekor már ki kell állnia a játéktérről, de labdaszedéssel segíti tovább társait.
Ha egy csapat minden tagja kiesett, módosítani kell a játékteret. Három csapat esetében Y alakban (kb. 120°-os szögben) osszátok fel a teret. A játékban maradt játékosoknak ekkor már csak egy életük van, függetlenül attól, hogy mennyivel maradtak játékban. Ha újabb csapat is kiesik, már csak kétfelé lehet osztani a játékteret. Az a csapat győz, amelyikben az utolsó játékos marad a pályán.


Néhány dolog, amit a Gólyák fontosnak tartanak

  • Lehetőleg fejre ne célozzatok! 
  • Labdával lehet védekezni.
  • Elkapott labda nem számít kidobásnak.
  • Pattanó labda általi érintés sem számít.

TIPP

Ha valaki nem került volna be egyik csapatba sem, mert nem volt néggyel osztható a létszám, akkor ő labdaszedéssel segíti társait vagy figyelheti a szabályok betartását, például azt, hogy kinek hány élete van.


Illusztráció

A játékot így is kipróbálhatjátok

Mit szóltok egy olyan variációhoz, amiben az, akit kidobtak nem a „büntető sávba”, hanem az oldalvonalra áll fel? Így sajnos elvesztette az egyik életét, de kidobóként védheti a csapatát. Ha másodszor is eltalálják, akkor pedig a játéktéren kívül maradhat aktívan játékban úgy, hogy minél gyorsabban visszajuttatja csapatának a labdát. Ekkor ő már nem dobhatja ki az ellenfél tagjait. Az a csapat győz, ahol meghatározott idő alatt többen maradnak a játéktéren.