Navigáció: < Előző Következő >
Kategória tulajdonságok | |
---|---|
Könyv címe: | Játssz TE IS! – Játéktár gyerekektől gyerekeknek |
Játékalkotók: JátékalkotÓ ZD (Bolyky Tamás Általános Iskola, Ózd)
A csapat üzenete:
„Mozgásos játékként természetes módon szerepe van az egyéni fizikális ügyességeteknek, de a játék legfőbb célja mégis az, hogy csapatban, egy közösségként, taktikus gondolkodással is lehet eredményt elérni.”
Játékidő: szabadon meghatározható, de egy forduló időtartamát előre beszéljétek meg
A játékkal akár iskolai házibajnokságot is rendezhettek!
Játéktér: egy 12 × 10 méteres pályát érdemes kialakítani. A játéktér hosszabb oldalának negyedénél lesz felállítva a paraván. Két egymásra helyezett zsámolyból állnak a paraván tartóoszlopai, amik biztosítják, hogy a rájuk fektetett tornapadok elég magasan legyenek. A két „oszlopra” tegyétek a lefordított tornapadokat egymás mellé oly módon, hogy a lefordított tornapad alsó merevítőlécei közé 2 darab tornaszőnyeget be lehessen állítani. Ezek fogják a takarást biztosítani. Ebből kettőt, de ha van hely, akár többet is kiépíthettek, hogy minél hosszabb legyen a paraván, és minél többen játszhassák egyszerre a játékot.
Játékidő: szabadon meghatározható
Játékosok létszáma: egyszerre 8 fő (4 támadó, 4 védekező) részvétele ajánlott, de a sorok folyamatos cseréjével sokkal többen is részt tudtok venni a játékban
Eszközök (minimálisan)
Alakítsatok csapatokat! A paraván által elválasztott kisebb területen álljanak a labdások (támadók), a paraván által elválasztott nagyobb játéktér oldalsó szélén a labda nélküliek (védekezők). A nagyobb területet bójákkal körülbelül 1,5 méteres sávokra kell osztani keresztben. Sávonként egy védekező mozoghat a saját területén. A paraván lehetővé teszi, hogy a „támadó” csapat elrejtve indítsa el a labdát. A támadóknak igen, a védőknek nem szabad a paraván alatt leskelődni. A játék sípszóra indul, melyre a védekezők beszaladnak a sávjukba. A „védekező” csapat tagjai előtt hirtelen bukkannak majd fel a labdák a takarásból, de szemfülesen mindenki a saját sávjában igyekezzen megakadályozni, hogy ne jusson rajta keresztül egy labda sem. Mindenki csak a saját sávjában foghatja meg a labdákat. A paravánhoz legközelebb eső játékosnak talán nehezebb dolga lehet, de a hátrébb lévő sávokban már könnyebben megy.
A játék értékelése több módon is történhet. Legegyszerűbb lehetőség, ha a támadó csapat 1 pontot kap minden olyan labda után, amelyik átjutott az összes sávon. A másik variációban a védekező csapat kap pontokat. Mivel közelebb nehezebb védekezni, ezért az első sávban elkapott labdáért 4 pont, a második sávban 3, harmadikban 2, a negyedikben 1 pont jár a labdaszerzésért. Három „támadás” van, ezután cserélhet a két csapat, és jöhet a visszavágó. A végén az a győztes, aki több pontot szerzett.
Mindkét csapatnak vannak taktikai feladatai: Mivel a sávok elég hosszúak, ezért a védők előre megbeszélhetik, ki-ki a sávja melyik részét próbálja lezárni, védeni. A támadó csapat tagjai beoszthatják, hogy a paraván mögött egyenletesen elosztva vagy akár egy helyről indítják a labdát. Minél gyorsabban vagy a sípjel után kivárva is kezdhetik a játékot, illetve segíthet, ha valaki nézi a paraván alatt, hogy a védők hol helyezkednek el.