Navigáció: < Előző Következő >
Kategória tulajdonságok | |
---|---|
Könyv címe: | JÓGAALAPÚ MOZGÁSPROGRAM AZ ISKOLAI TESTNEVELÉSBEN |
A jóga aktiválja a szervezet védekező mechanizmusait, így a gyermekek ellenállóbbá válnak a betegségekkel szemben. A jógaalapú mozgásban alkalmazott gyakorlatok szimmetrikusan erősítik és nyújtják az izmokat, így javul az izomtónus, javul a testtartás, tökéletesedik a mozgások és mozgásfolyamatok koordinációja is. A testben kialakuló különféle blokkok (az izom gyengeségéből adódó izomhossznyúlás vagy túlzott feszességéből adódó izomrövidülés, illetve ezzel szoros összefüggésben az anatómiailag helyes ízületi mozgástartomány valamilyen irányú eltérése) oldásával javul az adott terület körüli szervek vérellátása és tápláltsága. Ahogy erősödnek a gyermek izmai, a tartása is láthatóan javul, emellett fejlődik a mozgáskoordináció és a finommotorika. A gyermeknek valóságos és biztos testérzete alakul ki, ami magabiztosságot és önbizalmat is ad egyben. Fejlődik az egyensúlyérzék, az érzékszervek működése, mely az érzékelő képesség finomodásával a környezet megismerésében precízebb tapasztalatokat tesz lehetővé. A gyermek számára szabad, spontán mozgás az út a szűkebb környezet és a tágabb világ megismeréséhez. A mozgás örömének átélése pedig elengedhetetlen az egészséges testi, lelki és szellemi fejlődéshez.
Ez a program segít abban, hogy a gyermek tudatosabban érzékelje önmagát, testének jeleit, érzéseit, gondolatait; hogy gyakorolja a váltást a „kint” és a „bent” között, ami segíti a világ zajaival szembeni belső színes világ felé elmozdítani figyelmét. Ez a fajta átkapcsolás gördülékenyebbé válik a nyugalmi és aktív állapot, alvás és ébrenlét között is, ami egészében a külső világ igényeivel szemben ad erős, belső tartást. A belső érzékelése fejlődésével javul a koncentrációja, környezetét is behatóbban tudja vizsgálni, annak jelzéseit egyre pontosabban értelmezi.
A játékok, gyakorlatok ismétlésével megfigyelheti önmaga fejlődését, ami minden esetben sikerélményt okoz. Felmérheti, megismerheti saját képességeit, teljesítményének határait, megtanulhatja elfogadni ezeket, s ezáltal figyelmesen tud bánni majd erőivel, elkerülve a túlfeszítést, túlerőltetést. Megnő kitartása és akaratereje. A gyakorlatok végrehajtásával javul az aktív figyelem és a koncentrációs képesség. Összességében kognitív képességek fejlődnek, miközben a gyermek nem tesz mást, csak jó hangulatban, inspiráló környezetben játszik.