Navigáció: < Előző Következő >
Alkategóriák listájaKategória tulajdonságok | |
---|---|
Könyv címe: | A MOZGÁS FELFEDEZÉSE GYERMEKKORBAN II. KÖTET |
A manipulatív alapmozgások a gyerekek számára nagyon kedvelt, egyben a legnehezebb mozgások közé tartoznak. A kedveltséget elsődlegesen az adja, hogy valamilyen eszközzel történik. A gyermekkori testnevelésben és mozgásfejlesztésben törekednünk kell a széleskörű és általános ügyességfejlesztésre, amely magával hozza, hogy sokféle eszköz rendszeres használata szükséges. Habár a kisgyermek már pár hónapos korában is képes tárgyakkal manipulálni, az egyik első igazi manipulatív mozgása a dobás lesz. A dobások között megkülönböztetünk hajítást, lökést és vetést, amelyek mindegyike a mozgásfejlődés természetesen előkerülő variációja. Ha a kisgyermek a vállvonala vagy a feje fölül dob el valamit máris hajít.
Ha a test síkjától oldalra lendíti az eszközt, vetést végez, ha pedig mellkastól dob oly módon, hogy a könyök az eszköz mögött van végig, akkor pedig lök.
A dobások mellett elsősorban a labdával történő egyéb manipuláció jellemző, amely a fejlesztésben is elő kell, hogy kerüljön. Ilyen a görgetés, amikor nem hagyja el a kezet a labda, a gurítás, amikor a földön gurul a mozgás eredményeképpen, és ide kapcsolódik az ütés is, amelyet vagy testrésszel vagy ütővel tud megvalósítani. A dobáshoz közvetlenül kapcsolódik az elkapás, de a kézzel és lábbal történő labdavezetés, terelés is alapvető mozgásforma.
Fontos áttekinteni néhány sajátosságot, módszertani megfontolást a manipulatív mozgások fejlesztése kapcsán.