Kooperatív játékok


Navigáció: < Előző Következő >

Kategória tulajdonságok
Könyv címe: ALTERNATÍV JÁTÉKOK A MINDENNAPOS TESTNEVELÉSHEZ, TESTMOZGÁSHOZ

Kooperatív játékok


Kooperatív játékokon olyan játékokat értünk, ahol a játék célját a résztvevők csak együtt, egymást segítve érik el. Ezekben az esetekben gyakran nem a végeredmény, hanem az együttműködés létrejötte a valódi feladat. Az együttműködés általában gyakorlást és tudatos tervezést igényel a tanulók részéről, amely során a mozgásos tevékenységnél sokszor hangsúlyosabb a problémamegoldó gondolkodás, a kreativitás és kommunikáció megjelenítése.

Ahhoz, hogy kooperációs játékról beszélhessünk, az alábbi feltételeknek teljesülniük kell:

  • legalább két tanuló részvétele szükséges a feladat végrehajtásához;
  • egyenlő fontosságú szerepet tölt be minden résztvevő;
  • ha csak egyvalaki is hibázik, vagy nem végzi el feladatát, a játék célja nem elérhető (más szavakkal: egyedül nem lehet sikeres senki a játék során);
  • a játékban nincsenek győztesek vagy vesztesek.

Az egyéni felelősség tudatosítása talán az egyik legnehezebb feladat a kooperatív alapelvek közül. Mindenki felelős a saját munkájáért, és az egyéni teljesítmény egyben az egész csoport sikerét is meghatározza. A csoport a kitűzött célját csak az egyénileg végzett hatékony munka segítségével érheti el. Az alábbi játékok nagyon nehezen kivitelezhetők, ha egy-egy tanuló nem próbál meg maximálisan hozzájárulni a csoportmunkához.