A testnevelésórák és a judofoglalkozások szokásrendszerének, szabályainak kialakítása néhány ponton eltérést mutat:
- Felszerelés: cipő vagy mezítláb (higiénia – mosdóhasználat).
- Óra eleji és óra végi üdvözlés (tradicionális – meghajlás).
- Csapatalakítási és párválasztási szempontok.
- Feladatok, gyakorlatok megindítása, megállítása, vezényszavak, utasítások, szaknyelv.
Az alábbiakban áttekintjük a judofoglalkozások szabály- és szokásrendszerét. Általánosságban elmondható, hogy az alábbi területeken egy olyan szokásrendszer kialakítása javasolt, amely minden tanuló számára világos, segíti a tanulási folyamatokat és a judofoglalkozások kapcsán rögzített célok megvalósulását, és amelyet fenntarthatóan, következetesen lehet betartani mindenki által (beleértve a pedagógust is).
Öltözői szokásrend
- Ügyeljünk a rendezettségre, az öltöző célszerű kihasználására (pl. fogasok használata, helykihasználás)!
- Jól bevált módszer a judofoglalkozások idejére az értékek átadása a pedagógusnak.
- Ne legyen „öltözőfelelős”, mindenki a saját holmijáért feleljen!
- Alkalmanként már az óra megkezdése előtt lehet beszélgetni a gyerekekkel – bevonás, motiválás szempontjából ennek nem elhanyagolható a jelentősége.
Belépés a terembe / kilépés a teremből (Tradicionális kontra aktív órakezdés)
- Nagyság szerinti tornasor helyett a tradicionális üdvözléshez az egy vonalban, állásban vagy térdelő-sarokülésben elhelyezkedést használjuk! Az óra további részében ne ragaszkodjunk ehhez a kötött formához, nyugodtan ültessük félkör alakzatba, törökülésbe a tanulókat. A testnevelésóra nem judoedzés!
- A tradicionális üdvözlés (meghajlás) után az órát érdemes interaktív beszélgetéssel kezdeni (ráhangolódás, figyelemfókuszálás).
- A gyerekek izgatottak az óra előtt, ezért érdemes az első pillanattól kezdve aktivizálni tanítványainkat, aktív órakezdést választani! Például: aki belép a terembe vagy felmegy a szőnyegre, tatamira (mezítláb!), az játéktevékenységet folytathat az ismert játékok vagy eszközök rendeltetésszerű használatával.
Az aktív órakezdés a legjobb módszer a motiváció kialakítására és a fegyelmezetlenség elkerülésére.
Páralakítási szempontok judotananyag esetén testnevelésórán
- A párválasztás és csapatválasztás szempontjai judotananyag esetén némileg eltérhetnek a hagyományos testnevelésórákon alkalmazott pár és csapatalakítási módszerektől. A társ hordásakor, húzásakor, tolásakor, speciális judotechnikai elemek gyakorlásakor (forgatások, szabadulások), küzdő játékoknál, miniküzdelmek tanulása és/vagy alkalmazása során legtöbbször nagy jelentősége van a testtömegnek, valamint a fizikai, biológiai érési folyamatokból adódó különbségeknek. Ügyelni kell arra, hogy olyan párokat alakítsunk ki, amelynek mindkét tagja meg tudja csinálni a társán vagy társával a feladatot!
- A minimálisan elvárható higiéniás feltételeket minden esetben biztosítani kell! Ápolatlan, koszos (talp, köröm, öltözet) társsal senki sem alakít ki szívesen kontaktust.
- Kisiskoláskorban legtöbbször nem jelent problémát a nemiség, de a kamaszkor elejétől fogva figyelni kell arra, ha gyakorlás közben valakinek problémát jelent a nemek közötti különbségek okozta frusztráció. Rengeteg olyan gyakorlat és feladat áll a rendelkezésünkre, amellyel ez feloldható, de előfordulhat, hogy lesz olyan tanuló vagy tanulóközösség, ahol ez a szempont állandóan előtérben marad.
Az óra végén
- A tanultak átismétlése, tudatosítása, a szintetizálás nagyon fontos.
- Ügyeljünk rá, hogy tanítványainkat pozitív érzelmi állapotban engedjük el! Az esetlegesen kialakult konfliktushelyzetek megoldását megfelelő pedagógiai eszközökkel segítsük!
- A judotananyagot felölelő testnevelésórák végén tradicionális üdvözléssel (meghajlás) zárjuk le az órát.
Baleset-megelőzés
A balest-megelőzési szempontokkal külön fejezetben foglalkoztunk az esések oktatásakor és a „Speciális judotechnikai alapok: földharctechnikák, dobáselőkészítések, dobások, átmenetek. Szituációs gyakorlatok.” tematikai egység feldolgozása során. Ezeknek a szempontoknak a figyelemmel kísérése garantálja a sérülésveszély minimalizálását!
Feladatok elindítása/megállítása
A gyakorlatok pontos indítása és megállítása az egyik legalapvetőbb osztálymenedzsment-kérdés.
- Használjunk egyértelmű jelzéseket (pl. síp, taps, utasítás, vezényszavak)! A judo szempontjából kiemelt szerepe van a tradicionális vezényszavaknak, az elindításnál a „Hajime!”, a megállításnál a „Matte!” vezényszót alkalmazzuk lehetőség szerint!
- Ügyeljünk rá, hogy a feladat ismertetésénél a tanulók figyelme ránk fókuszáljon (pl. tekintetével és törzsével mindenki a pedagógus felé fordul). A gyakorlatok végrehajtása és gyakorlása közben hagyjunk elég időt, hogy tanítványaink próbálkozzanak! (Nem kell minden hibát egyből javítani.) Ugyanakkor érdemes minden esetben kiemelni, hogy a társ „segítő” együttműködése (ellenállás szabályozása, az izomtónus szabályozása, stb.) elengedhetetlen a sikeres végrehajtáshoz!
- Sorakozójátékok, szoborjátékok kiválóan alkalmazhatók. (Megálláskor a pedagógus felé kell fordulni.)
- Minden feladat jelzésre induljon és a Stop szabály értelmében (Matte!) a megadott jelre azonnal fejeződjön be a balesetek vagy más veszélyes helyzetek kialakulásának megelőzése érdekében!
- Használhatunk zenét abban az esetben, ha mellette biztosított a gyakorlatok azonnali megállításának a lehetősége! (pl. Amíg a zene szól, addig kell a feladatot végezni. Ha elhallgat a zene, akkor azonnal be kell fejezni a gyakorlást!)
- Az „amikor azt mondom, hogy…”, „ha meghalljátok ezt a jelzést, …” kifejezések javasoltak.
- Vezényszavak helyett használjunk utasításokat!
A tanulóközpontú, 21. századi testnevelésnek el kell szakadni a személytelen, parancsoló szokásoktól!