Grassrootsról röviden

 

A Magyar Diáksport Szövetség sportszakmai és a diáksportot átölelő fejlesztései az úgynevezett „grassroots” (alulról szerveződő, amatőr) sport területéhez tartoznak. A grassroots sport szóösszetétel magában foglal egy sportszakmai szemléletet, filozófiát, amelynek konkrét, a sportpedagógiai gyakorlatban is kézzelfogható jellemzői vannak. Ilyen jellemző a gyermek- és élményközpontúsága, amely segítségével igyekszik a gyermeksport árnyoldalait a háttérbe szorítani és ezzel párhuzamosan minden fiatal számára pozitív sporttapasztalatokat kínálni. Ide tartozik elsősorban a korai lemorzsolódás, a korai specializáció és korai versenyeztetés problémaköre, amely hatására bizonyítottan gyermekek tömegei maradnak távol a sporttól, illetve hagyják el a sportot.

„A Grassroots sport egy olyan szabadidős mozgásos aktivitás, amelyet akár szervezett, akár nem szervezett keretek között, amatőr jelleggel, rendszeresen, egészségmegőrző, oktatási vagy társadalmi célból végeznek.” (“Grassroots Sport – Európa megújítása: Javaslat az alulról szerveződő sportok támogatására Európában” c. jelentés)

A grassroots szellemiség saját, élményközpontú és kontrollált versenyeztetési formája az Magyar Diáksport Szövetségnél a DO60 diáksportfesztiválokban testesül meg.

A „grassroots” szellemiségében lezajló DO60 diáksportfesztiválok elsősorban az 5-12 éves gyermekek jellemző eseményei, amelyek gyökeresen más pedagógiai és pszichológiai alapon szerveződnek, mint a tradicionális gyermeksport versenyek. Az egyidőben, több állomáson megvalósított feladatok ötvözik az alapvető mozgásformák és mozgáskombinációk, a sportági előkészítő feladatok és a kisjátékok/mérkőzésjátékok lebonyolítását. A fesztiválok során egyidőben a lehető legtöbb gyermek aktívan mozog, esélyegyenlő módon fejlődhet és juthat élményekhez.

A DO60 diáksportfesztiválok elsősorban a korai versenyeztetéssel együtt megjelenő negatívumok kiküszöbölésére törekszenek. A győzni mindenáron elve helyett a sportban megélhető örömökre a kiválóságra törekvésre és a hosszú távú fejlődésre helyezi a hangsúlyt.

Az alábbi táblázatban összefoglaltuk a grassroots szellemiségre alapuló fesztivállebonyolítási és a hagyományos versenyrendszerek közötti különbségeket:

A DO60 diáksportfesztiválok során az élményközpontúságot az biztosítja, hogy:

• a gyermekek életkorának és előképzettségének megfelelő játékok, gyakorlatok, mérkőzések zajlanak,
• a lányok és fiúk együtt szerepelnek,
• színes, változatos eszközöket használnak,
• zene szól az események alatt,
• minimalizált a várakozási idő az eseményen, vagyis a lehető legtöbb gyermek egy időben aktív,
• minden gyermek azonos időkeretben vesz rész az egyes pályákon, állomásokon, a versenyzés kontrollált módon zajlik.