Név: 1.4.1. Reflexjellegű mozgások időszaka (0–1 év)

NoPIC
 Regisztráltaknak elérhető
Általános adatok
Típus:    Szöveg

Leírás:

A reflexjellegű mozgások szakasza a születéstől az első életév végéig tartó periódust fogalja magába. Az újszülött úgynevezett primitív reflexekkel és elemi mozgásmintákkal születik. Ezeknek a veleszületett reflexeknek az elsődleges funkciója, hogy segítse a táplálkozást és védekezést, támogassa az újszülött életben maradását. Egyes veleszületett reflexek másodlagos funkciója, hogy a későbbi akaratlagos mozgások alapjául szolgálnak.

Gondoljunk például a markolási reflexre, amely velünk született reflex, és a születés pillanatától az alacsonyabb szintű idegrendszeri központok szabályozzák. Az érés következtében a markolási reflex oldódik az alacsonyabb idegrendszeri központi szabályozás gátlása és a magasabb idegrendszeri központok fokozódó irányításának következtében.

A reflexjellegű mozgások szakasza két alszakaszra, az információgyűjtő (0–4. hónap) és információfeldolgozó (4–12. hónap) szakaszra bontható. Az információgyűjtő szakaszban az újszülött veleszületett reflexeinek gyakorlása történik, hiszen kezdetben az alkalmazkodás a reflexszerű viselkedéssel valósul meg. Az információfeldolgozó, dekódoló szakasz során az eddigi szenzomotoros mozgások helyébe az úgynevezett perceptuális-motoros mozgások lépnek (Gallahue és mtsai., 1998). Ez azt jelenti, hogy a szervezetet ért ingerekre adott reflexmozgásokat (szenzomotoros) olyan mozgások váltják fel, melyek a szervezetet ért ingerek feldolgozása után a memóriából előhívhatók (perceptuális-motoros mozgások). Más szavakkal kifejezve: a reflexekből lassanként akaratlagos és szervezett mozgások alakulnak ki.

 

Közösség
Kérjük, regisztráljon az értékelés előtt. Értékelés: Még nem adtak le értékelést.

Kérjük, regisztráljon kommentelés előtt.