Leírás:
Testnevelésórán gyakran tapasztalt jelenség, hogy nehézséget jelent megértetni és megtanítani az
üres helyekre és területekre futást, az átadások hatékony technikai kivitelezését és taktikai szerepét a játék összképe és élvezhetősége szempontjából. A diákok – elsősorban a pontszerző játékok esetében – a labda körül csoportosulnak szinte egy kupacban. A labdát úgy követik, mint egy rajzó méhkas, egy nagyjából 2 méteres sugarú körben. Ez tipikusan annak a jele, hogy a fenti tényezőkkel nincsenek tisztában a játék célját, annak taktikai összetevőit illetően.
Miután az I. szinten a tanulók tapasztalatot szereztek a játéktéren való helyezkedésről, a különböző játékok ritmusáról, a társakkal létrejött eszközös és nem eszközös kapcsolódásokról, a II. szinten, komplexebb, taktikailag kifejezhető környezetben, új tanulási célok mentén alkalmazzák őket.
Ebben a fejezetben olyan módosított pontszerző és „cica” játékokat mutatunk be, amelyekkel elősegíthetjük a játéktér kihasználását, valamint az üres területre futások és irányváltoztatások céltudatos elsajátítását a minél hatékonyabb átadások érdekében. A sikeresség érdekében szinte csak kis játékok, tehát kispályán, alacsony létszámmal játszott (2-4 fő alkot egy csapatot) játékok gyakorlását javasoljuk (A „kis játékok” jelentőségére felhívtuk a figyelmet az 1.6 alfejezetben (A játékok oktatásának módszertani szempontjai) is. A 2:2 elleni játék gyakran komoly kihívást jelent a tanulóknak, mert megállás nélküli, gyors és intenzív helyezkedést, valamint magas szintű technikai végrehajtást igényel. A 3:3 és 4:4 elleni játék már jóval
összetettebb lehet, a több taktikai lehetőség élvezhetőbb mérkőzéseket eredményezhet, ezért javasoljuk az alábbi pontszerző játékok esetén (ahol lehetséges, például zsámolyos pontszerző) mindhárom verziót kipróbálni.