Leírás:
Az alábbi fejezetben olyan játékokat gyűjtöttünk össze, amelyekben a társ(ak) hangsúlyos szerepet kap(nak). A csapatsportjátékok egyik felbecsülhetetlen értéke a társas együttműködés alapelveinek megtanítása és elsajátítása a gyakorlatban. A játékok természetéből adódóan a testnevelésórákon az interakciók legváltozatosabb formái jelenhetnek meg. Tudatos játékválasztással a két ember „kézzelfogható” kapcsolatától eljuthatunk a csapatok céltudatos, sikerorientált együttműködéséig.
Ahogyan arra már korábban utaltunk, fontosnak tartjuk, hogy a versengő jellegű feladatokat előzzék meg az együttműködést igénylő feladatok, játékok. Azon belül is könyvünk előrébb sorolja a fizikai kontaktussal létrejövő együttműködést. Az érintkezés mintegy segédeszköze a kooperáció létrejöttének, annak érzékeltetésének. Ráadásul nagymértékben megnöveli a tanulók közötti kommunikációt és a konstruktív gondolkodás lehetőségeit. Az érintkezés nélküli feladatok fejlettebb kommunikációt és érzékelést (percepciót) igényelnek a tanulóktól, ezért javasoljuk az ilyen játékokat az érintkezésesek után alkalmazni.
Tanítványaink csak akkor lehetnek igazán hatékonyak a sportjátékokban, ha átélik, önmagukban tudatosítják az együttműködés képességének fontosságát, pótolhatatlanságát, és képessé is válnak kooperációra. Ennek érdekében javasoljuk minél több kooperációs játék alkalmazását a testnevelésórákon, edzéseken.
EGYÜTTMŰKÖDÉS KIALAKÍTÁSA
Együttműködő és versengő-együttműködő páros játékok