Navigáció: < Előző Következő >
Kategória tulajdonságok | |
---|---|
Könyv címe: | STRESSZKEZELÉS ÉS RELAXÁCIÓ ALKALMAZÁSA A TESTNEVELÉSBEN |
Ősi tapasztalat a ringatás pozitív élménye, a ringva lebegés, mint egykor az anyaméhben, később az anyai ölelésben, aztán a hintázásban. Ezt az élményt hívja elő ez a gyakorlat, amelyben a nyugalom, biztonság, ellazulás érzése születhet meg. A gyakorlat bevezető szövege, amelyet minden, ebben az életkorban alkalmazott játékhoz egységesen felhasználhatunk (óvodásoknál csillagfekvésben polifoamon, iskolásoknál egy erre a célra rendszeresített, az iskolapadra helyezett saját kispárnára fektetve a fejet):
Most szeretnélek meghívni titeket egy játékra. Egy rejtvényt fogok nektek elmondani, amit majd ki is találhattok. A játék során valami egészen mássá is válhattok, mint amilyenek a valóságban vagytok. Tudjátok, akkor tudunk jól együtt játszani, ha csendben figyelünk egymásra is, társainkra is, és úgy helyezkedünk el, hogy mindenki kényelmesen, jól érezze magát. Aztán majd a játék végén mindenki elmondhatja nekünk, mit képzelt el.
Most pedig vegyetek egy jó mély lélegzetet, lassan fújjátok ki, vegyetek még egy mély levegőt, és amikor kifújtátok, akár be is csukhatjátok a szemeteket, hogy könnyebben el tudjátok képzelni mindazt, amiről mesélni fogok!
Képzeld el, hogy ringatózol a vízen és könnyedén ide-oda billensz! A víz nagyon kellemes, meleg és puha. Lágy, kék hullámok jönnek, és meglöknek, ringatnak téged. Te erős és szilárd vagy. A nap süt, felmelegíti a fát, amelyből téged építettek. Aztán elkezd fújni a szél és kifúj téged a tengerre. Vitorláid felfogják a szelet és tovább röpítenek téged.
Képzeld el, mi vagy te? (Hagyunk egypercnyi időt!)
Most körbemegyek, lassan nyisd ki a szemed, hogy megkérdezhesselek, mivé változtál! Miközben elmondod, mi lettél, vissza is változol újra óvodássá (iskolássá).
Élménymegosztás
Mivé változtál? Milyen hajó voltál? Milyenek voltak a vitorláid? Merre vitt a víz?
Ha van rá idő és lehetőség, a gyakorlat után lerajzoltatjuk egy rajzlapra, amit a gyermek átélt, így téve teljessé a gyakorlatot.
Az itt felkínált kép általában segít abban, hogy a gyermekek enyhítsék feszültségüket, szorongásukat, kioldódjanak a félelmeik.
A játék leírása
(A „vitorlás hajónál” leírt bevezető szöveg elmondása után:) Képzeld el, hogy lebegsz a levegőben egészen puhán, fenn az égen, lebegsz a nap közelében, és a sugarai felmelegítenek. Éjszaka rád világítanak a csillagok. Meg is tudod őket számolni, bár nagyon sokan vannak. Lassan egyre nehezebb és nehezebb leszel, egyre sötétebb, apró vízcseppek sűrűsödnek, formálódnak benned. Aztán finoman leesnek a földre. A föld nagyon örül, gyorsan beissza magába a vízcseppjeidet. Te megkönnyebbülsz, könnyűvé válsz és lebegsz könnyeden, szabadon…
Most körbemegyek, lassan nyisd ki a szemed, hogy megkérdezhesselek, mivé változtál. Miközben elmondod, visszaváltozol újra óvodássá (iskolássá).
Élménymegosztás
Mivé változtál? Milyen voltál, hogy érezted magad ott fenn, az égen? Mennyi eső volt benned (ha felhővé változott)?
Ez egy rendkívül élvezetes játék, amely kedveltsége miatt magasabb korosztályban is alkalmazható. Segíti a megpihenést, a megkönnyebbülés és az ellazulás érzésének megtapasztalását, segít a koncentrációs képesség fejlesztésében. (Szükség van a játékhoz egy tollpihére, hogy bemutathassuk a gyerekeknek.)
A játék leírása
Szeretnék egy játékot eljátszatni veletek, aminek a címe: Pillekönnyű. Emlékezzetek vissza arra, amikor könnyűnek éreztétek magatokat! Biztosan ismeritek ennek az ellentétét, „nehéz, mint az ólom”. Emlékezzetek vissza, amikor így éreztétek magatokat! Hoztam egy tollpihét, hogy lássátok, hogyan érkezik meg a tollpihe a magasból a földre. (Magasba emeljük a tollpihét és leejtjük, amíg aláhull, számolunk.) Látjátok, ennyi időre van szüksége a tollpihének, hogy leérjen a földre!
Képzeljétek el, hogy ti is ilyen finom tollpihék vagytok, ami talán egy madár szárnyáról esett le és lebeg a levegőben, lefelé szállva! Be is csukhatjátok a szemeteket, hogy könnyebben elképzelhessétek ezt a finom, könnyű lebegést.
Azt is láthatjátok, milyen madár tollai vagytok. Próbáljatok majd lassan leereszkedni a földre, mint az én tollam az előbb. Majd hangosan számolok közben hatig. Háromra már az út felénél fogtok tartani, hatra pedig leérkeztek a földre, éppolyan könnyedén, mint az én tollpihém.
Most pedig kezdjetek el lassan lefelé szállni, egy … kettő … három, már az út felénél vagytok … négy … öt … hat, leértek a földre. Pihenjetek meg itt egy keveset, aztán nyissátok ki a szemeteket, és változzatok vissza iskolássá!
Élménymegosztás
Milyen tollpihe voltál? Milyen színű, formájú, nagyságú? Hogyan tudtál lebegni, szállni? Hogyan érkeztél le a földre? Hogyan érezted magad a játékban?
(Ha van rendelkezésre álló idő, akkor le is rajzolhatják a gyermekek az átélésüket.)
Ez a játék jó lehetőséget ad arra, hogy a gyermekek megtanulják szabályozni a légzéstempójukat. A lassú kilégzés reflexesen relaxáló hatású. Szükség van a gyakorlathoz egy hangszerre, legjobb a furulya vagy hegedű. Két különböző hangot kell játszani a hangszeren, egyet a belégzéshez, egyet a kilégzéshez.
Azzal, hogy jó ütemben tartjuk a hangokat, kiegyensúlyozottabb légzéstempó követésére adhatunk mintát a gyermeknek. Mivel a hosszú és mély kilégzés a szívritmust reflexesen lassítja, ez pedig a visszacsatolás révén a központi idegrendszeri, agykérgi izgatottságot csökkenti, a gyakorlat spontán ellazulást hoz létre a gyermekekben.
Az izgalmi légzés mindig gyors és felületes, a nyugalmi pedig lelassult, főként a kilégzési relaxációs válasznak van jelentősége.
A játék leírása
Ma egy különleges játékra hívlak benneteket. Ebben a játékban a légzésetekkel tudjátok követni a hangokat, amiket ezen a furulyán (hegedűn) játszom. Most csak lélegezzetek nyugodtan, egyenletesen, ahogy jólesik. (Körülbelül fél percig várunk.)
Külön hangja lesz a belégzésnek és másféle, mélyebb a kilégzésnek. Ha ezt a hangot halljátok, lélegezzetek be (magasabb fekvésű hang), ha ezt a másikat (ez a mélyebb hang), akkor lélegezzetek ki! Hosszan fújjátok ki a levegőt! Néha kicsit gyorsítok vagy lassítok, csak kövessétek a légzéssel! Próbáljátok ki, hogyan tudtok követni engem!
Csak csekély gyorsítást próbálunk, viszont a mélyebb-hosszabb kilégzést gyakorítjuk. A kilégzésre legalább kétszer olyan hosszú időt szánunk, mint a belégzésre. A gyakorlatot maximum öt percig folytatjuk, majd szólunk, hogy:
Most pedig az utolsó hangokat halljátok. Ha kifújtátok a levegőt, pihenjetek egy kicsit, majd lassan nyissátok ki a szemeteket, hogy meghallgathassuk, mi történt veletek és mit éltetek át a játékban.
Élménymegosztás
Hogy érzed most magad? Hogyan tudtad követni a hangokat? Mi volt a legjobb benne? Mi volt a legnehezebb? Melyik ritmus volt a tiéd? Meg tudnád ezt most mutatni nekünk? Hogyan hatott rád, amikor nagyon hosszan fújtad ki a levegőt? Mire gondoltál? Hol érezte legjobban a tested a kilégzést? Mutasd meg magadon!
A fentiekhez hasonló gyakorlatokat, játékokat találhatunk Gőbel Orsolya hét kötetében.