Ráhangoló


Navigáció: < Előző Következő >

Kategória tulajdonságok
Könyv címe: Játssz TE IS! – Játéktár gyerekektől gyerekeknek

Ráhangoló


A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) 2015 őszén hirdette meg a „Játssz TE IS!” játékalkotó pályázatát. A „Játssz TE IS!” az MDSZ TE IS Programjának szemléletére épül, amelynek alapelemei az aktivitás ösztönzése, a befogadó szemlélet erősítése és az önkéntesség. A pályázat megszületését egy nemzetközi szervezet, az ISCA (International Sport And Culture Association) motiválta és támogatta, elsősorban azzal, hogy Programunkat 2015-ben beválasztotta a legjobb nemzetközi gyakorlatok közé.

Pályázatunk célja az volt, hogy az MDSZ által kidolgozott TE IS Program szemlélete még több iskolában elterjedjen. Úgy gondoltuk, hogy nem kizárólag azt szeretnénk megjeleníteni, hogy milyen a TE IS Program, és miért érdemes csatlakozni hozzá, hanem közös játékalkotásra hívtuk az iskolákat, a pedagógusokat és a gyerekeket. Így született meg a „Játssz TE IS!” pályázati felhívása.

A „Játssz TE IS!”-ben az iskolák csapatai arra vállalkoztak, hogy közösen kitalálnak, megalkotnak és megvalósítanak egy olyan játékot, amelybe minél több társukat igyekeznek bevonni. A pályázat eredményeként 2016 tavaszán a három győztes játékalkotó csapat iskolájában „Játssz TE IS!”-napokat szerveztünk. Ezeken az alkalmakon egyszerre három világbajnokkal volt lehetőségük találkozni, együtt mozogni és játszani a gyerekeknek. Szász Kitti (négyszeres freestyle football világbajnok), Bánhegyi Adrienn (ugrókötél Európa- és világbajnok) és Karancz János (jojó országos bajnok, Európa- és világbajnok) sem üres kézzel érkeztek, hanem a díjazás részét képező sporteszközöket, labdákat, ugróköteleket és jojókat is átadták az iskolák számára.

A „Játssz TE IS!”-pályázat legnagyobb értékét a gyerekek által megalkotott játékok adják. Azt gondoltuk, hogy a gyűjteményben szereplő 45 játékot közkinccsé kell tennünk, már csak azért is, mert ez az első olyan gyűjtemény, amelynek szerzői, kitaláló, megformálói maguk a gyerekek. Az a célunk, hogy a „Játssz TE IS!” játéktár jusson el minden iskolába, ahol a pedagógusok és a gyerekek egyformán használhatják.

A „Játssz TE IS!”-játékokat érdemes tovább alakítani, és nem csupán „felhasználni” őket. Talán akkor érjük el igazán a céljainkat, ha a játékok böngészése közben teljesen új játékötlet merül fel egy-egy iskolai csapatban. Az ötlet nyomán pedig indulhat a játékalkotás… 


Prihoda Gábor
a Magyar Diáksport Szövetség szakmai menedzsere, a „Játssz TE IS!”- projekt 
szakmai vezetője