Navigáció: < Előző Következő >
Kategória tulajdonságok | |
---|---|
Könyv címe: | Játssz TE IS! – Játéktár gyerekektől gyerekeknek |
Új játékot kipróbálni mindig nagyon izgalmas. Tele várakozással és kíváncsisággal szinte észre sem vesszük és képzeletben máris a pályán vagyunk. Megszületik az elképzelés a fejünkben a játék menetéről, szabályairól, sikeréről, és buzog bennünk a tenni akarás. Ilyenkor, egy mindenki számára újdonságot jelentő játék esetében, fontos tisztázni pár dolgot, melyek abban segíthetnek nektek, hogy a közös játék gördülékenyebben menjen, és mindenki számára örömet jelenthessen. A játék kiválasztása és a játékleírás elolvasása után az alábbiakat érdemes közösen végiggondolni:
Mi más lenne, mint az, hogy mindenki jól szórakozzon. A játék sikeréért közösen tudtok tenni. Úgy is lehet tekinteni rá, mint egy felfedezőútra, ami többek között tervezést, szervezést, bátorságot és rugalmasságot is igényel. A Játéktárban szereplő minden játékötletnél elolvashatjátok, hogy a kiötlői szerint miért érdemes kipróbálnotok. Fontos, hogy ezt minden résztvevő egyformán értelmezze. Néhány percet érdemes rászánni arra, hogy egymás között egyeztessetek a célokról. Higgyétek el, megéri!
Vannak játékok, amelyek különböző szerepeket igényelnek. Jó ezeket a különleges szerepeket előre tisztázni, mert hiányuk akadályozza a játék menetét. Játékvezetőre a legtöbb esetben szükség van. Az a legelőnyösebb, ha valaki ezt önként vállalja közületek. Neki talán a legfontosabb feladata az lesz, hogy a jókedv érdekében motiválja, bátorítsa játékostársait. Ehhez a játék menetét és szabályait előre meg kell ismernie, és ha szükséges, a többieknek többször is el kell majd mondania. Felelősséggel, de elismeréssel is járó szerep ez!
Továbbá szükség lehet például segítőre, bíróra, csapatkapitányokra, vagy akár egy játékba hívóra, aki majd a többieknek mutatja meg a játékot.
A szerepekkel járó feladatokról is dönthettek közösen, kinek-kinek kedve és adottságai figyelembevételével.
A játékok leírásában a szabályokat is megtaláljátok. Bőven akad közöttük olyan, ahol többféle variációra is lehetőséget adó szabályokat találtak ki a játékok Alkotói. Éppen ezért itt is fontos lehet, hogy együtt megbeszéljétek, ti milyen szabályokat fogtok követni. Az is előfordulhat, hogy első nekifutásra nem egyezik a véleményetek, de mindig van lehetőség a próbajátékokban többféle szabályt is bevetni. A saját szabályalkotás pedig már önmagában is egy izgalmas „játék”. Amennyiben vitás kérdésben egyezségre juttok, azt akár egy „szerződésben” is lejegyezhetitek, és megpecsételhetitek például ujjlenyomattal.
Erre biztosan nektek is már rengeteg ötletetek van. Lehet véletlenszerűen, sorsolással, lehet a csapatkapitányok döntése szerint, lehet közös tulajdonságok alapján és lehet egy egyszerű játékkal is. Például a játékosok két sorban egymással szemben állnak, és megfogják a szemközti párjuk jobb és bal oldalán álló társuk kezét. Az így kezet fogó játékosok alkotnak egy csapatot. Ha már összeszokott társaság vagytok, a barátságok alapján a legkézenfekvőbb csapatot alkotni. Ettől függetlenül sok új tapasztalatot szerezhettek úgy is, ha gyakran cserélgetitek a csapattagokat.
Szerencsére a legtöbb játék, amit a gyűjteményben találtok, szinte bárhol megvalósítható. Azt érdemes végiggondolni, hogy a ti környezetekben hol lehet az adott játékra legalkalmasabb helyszín. Tartsatok minden részletre kiterjedő, alapos terepszemlét! Rögzítsétek például, hol lehetnének a játékhatárok, illetve mérjétek fel, hogy a résztvevők számát figyelembe véve mekkora és milyen adottságú terekkel gazdálkodhattok.
Minden játékos, azok is, akik menet közben csatlakoznak, szeretnék biztonságban érezni magukat. Érdemes arra figyelni, hogy a játéktér akadályoktól mentes legyen, de a biztonság érzésében a minket körülvevő közösség légköre is legalább ilyen nagy szerepet játszik. A játékot menet közben bárki megállíthatja, ha veszélyt lát (például üvegszilánkokat a pályán), vagy bármilyen okból rosszul érzi magát. Fogadjátok nyitottan az új játékosokat, biztassátok társaitokat, és figyeljetek oda egymásra játék közben is!
Arra mindenképp, hogy együtt örüljetek, és kihirdessétek az eredményt, hisz ez a legjobb rész! Ezután, persze szívesen szétszélednétek, ám ilyenkor jusson eszetekbe, hogy a játékteret más is szeretné használni, méghozzá az eredeti állapotában. Sajnos nem lehet kikerülni a rendrakást. Közben akár még beszélgethettek is arról, ki hogyan érezte magát! Sőt, ez a legjobb alkalom az új játékokon való ötletelésre is.