Név: Az I. szint játékai

NoPIC
 Regisztráltaknak elérhető
Általános adatok
Típus:    Szöveg
Témakörök: Az I. szint játékai

Leírás:

Az I. szint játékai – ahogyan azt a bevezetőben írtuk – a természetes (fundamentális) mozgáskészségekre

épülnek. Ezen a szinten – részben emiatt – helyenként összemosódik a játék és játékos feladat fogalma, ám megítélésünk szerint ez nem befolyásolja az elméleti bevezetőben kitűzött cél elérését, azaz a
taktikai gondolkodás előkészítését.


Bár nem köthetjük kizárólagosan életkorhoz a játékok optimális felhasználását, elsősorban a kisiskolás korosztály számára megfelelőek ezek a játékok. Természetesen a fogó- vagy bombázó játékok egy-egy verziója hatékonyan alkalmazható felső tagozaton vagy akár középiskolában is. Emellett nem szabad elfelejteni, hogy az I. szint bizonyos játékai, egy bonyolultabb játék alkalmazása előtt kiválóan alkalmazhatók bemelegítés gyanánt. Például a térbeli tudatosság játékaiban (egyszerű fogójátékok) az
idősebb korosztályoknál hatékonyabb és komplexebb megoldásokat eredményezhet mind a menekülők, mind az üldöző részéről, amivel előkészítjük a pontszerző játékok során hatékony üres területre helyezkedést. Így egy I. szintű játék – bár alapvetően nem a példában említett életkornak megfelelő – szerves része lehet az 5–12. évfolyamok játékoktatásának.

Fontos megemlíteni, hogy a játékok már ezen a szinten is összetettebbek annál, hogy az egyes fejlesztési célok, játékösszetevők izoláltan jelentkezzenek. Ezért semmiképp sem állíthatjuk, hogy az adott fejlesztési cél kizárólag a felsorolt játékokkal fejleszthető, mint ahogy azt sem, hogy a felsorolt játékok csak a mellérendelt tulajdonságokat fejlesztik. A táblázatok és a bennük szereplő játékok elsődleges célja, hogy rendszerbe szedjék a taktikai gondolkodás szempontjából releváns képességeket olyan játékokkal, amelyekben dominánsan megtalálható azok célzott fejlesztésének lehetősége.

I. A térbeli tudatosságot fejlesztő játékok

Sorakozó

Létszám: teljes csoport

Terület: teljes játéktér
Eszköz: –


A tanulók szabadon mozognak a játéktéren, majd jelre meghatározott módon (például törökülésben, hanyatt fekvésben) és meghatározott helyre (például bordásfal, vonal, bójasor) sorakoznak.


Variáció(k)

  • Hozzám legközelebb! A feladat során a tanulóknak a pedagógussal szemben kell sorakozniuk, aki minden sorakozó előtt különböző helyre mozog.

  • Ritmusjáték. Labdavezetés esetén a fentieket ki tudjuk egészíteni a labdavezetés módjának, ritmusának megadásával is. Például: az oldalvonal mögött ülésben, váltott kézzel labdavezetés.

  • Matekos sorakozó. A sorakozó különböző mértani alakzatokban és/vagy sorrendben történik (például négyszögben vagy olyan vonalban, ahol az 1., 3., 5., … helyen páratlan napon születettek állnak, míg a 2., 4., 6., … helyen páros napon születettek).

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK


Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy mielőtt elkezdenek a
megadott hely felé futni, keressék meg a szemükkel azt a helyet,
ahova meg kell érkezniük!

Körfogó

Létszám: 6-8 fő körönként
Terület: a teljes játéktéren több, egymástól elkülönülő egész távolságú körök
Eszköz: –


A tanulók kettős körben állnak fel. A belsők ülésben a kör vonalát jelölik. Jelre a kívül állók megadott irányba a kör körül futva igyekeznek az előttük lévő tanulót utolérni. Akit megfogtak, egy másik csoporthoz áll, és részt vesz a következő játékban. A játék végeztével, vagy ha 15-20 másodpercig nem történt „fogás”, a belső, ülő tanulók helyet cserélnek a külső kör tanulóival.

Variáció(k)

  • Hátraarc. Jelre megváltoztathatjuk a menetirányt, így a gyerekek az ellenkező irányba futnak tovább. Egy játékon belül többször is változtathatunk haladási irányt. Az irányváltoztatással kismértékben szabályozhatjuk a játék intenzitását, valamint elkerülhetjük a kis pályán többszöri körbefutással járó szédülést.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Akit megfogtak, annak egyenes vonalon haladva el kell hagynia a körpályát. Erre azért van szükség, mert ha a fogás pillanatában hirtelen megállna, akkor balesetveszélyes helyzetet teremtene a mögötte futó társaknak.

Folyosófogó

Létszám: teljes csoport
Terület: teljes játéktér
Eszköz: –


A tanulók (2 tanuló kivételével) az ábrához hasonló módon 4-5 soros vonalban helyezkednek el kézfogással. Ők képezik a „folyosókat”. A két tanuló közül az egyik a fogó, a másik a menekülő, akik a kézfogással kialakított folyosókban haladnak. A pedagógus vagy játékvezető jelére (például „balra át! ” vagy „jobbra át!”, de lehet más jelzésre is) a folyosót alkotó diákok a megadott irányba fordulatot végezve
változtatnak a folyosók irányán. Ezzel a segíthetjük, de nehezíthetjük is a fogó munkáját. Ha sikerült megérinteni a menekülőt, egy másik párossal helyet cserélnek.


Variáció(k)

  • Folyosófogó cserével. A menekülő a folyosóban álló egyik tanuló mögé lépve beállhat a helyére, ezután a fogónak a folyosóból kilépő tanulót kell üldöznie.

  • Többfogós folyosófogó. Több fogó-menekülő páros játszik egy időben. Mindenki csak a saját partnerét üldözi.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Hívjuk fel a gyerekek figyelmét, hogy a folyosók „falát” tilos
áttörni, csak a kijelölt útvonalak érvényesek.

Fekete Péter

Létszám: teljes csoport
Terület: teljes játéktér
Eszköz: –


A tanulók szabadon mozognak a játéktéren, majd jelre meghatározott módon (például törökülésben, hanyatt fekvésben) és meghatározott helyre (például bordásfal, vonal, bójasor) sorakoznak.


Variáció(k)

  • Ne leselkedj! A fogók háttal állnak a menekülőknek, és csak jelzésre fordulhatnak szembe futó társaikkal.

  • Szoborfogó. Akit megfogtak, beáll a fogókhoz, de nem mozdulhat. Csak akkor foghat meg menekülő tanulót, ha nyújtott karral (lépés nélkül) eléri. Ebben a játékban a fogók közül csak az eredetileg kijelölt fogó(k) mozoghatnak szabadon.

Az alábbi variációkban a megfogottak nem maradnak fogónak, tehát végig változatlan a fogók száma. Emiatt javasolt kicsit több belső embert (fogót) használni, mint az eredeti játékban.

 

  • Fekete Péter oda-vissza. Az eredeti játékban a kezdő oldalon álló tanulók fele a pálya másik oldalán állnak fel, így tehát az egyik csoport kiinduló helye a másik csoport célterülete is egyben. Minden olyan átjutás a másik oldalra pontot ér, amely során nem érintették meg az illetőt. Akit megfogtak, az oldalvonalon kívül visszafut a kiinduló helyzetbe és folytatja a játékot.

  • Szalagos Fekete Péter. A játék során szalagfogóhoz hasonlóan szalagot (esetleg jelző trikót) helyeznek el a gyerekek a nadrágjuk hátsó részénél. Így a játék során a fogóknak nem a menekülő megérintése, hanem a szalag megszerezése a feladatuk. A megszerzett szalagot ki kell dobni az oldalvonalon kívülre, amit az „elfogott” felvesz, és visszatér a kiinduló helyzetbe.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy minél több a fogó, annál
fontosabb, hogy az üres területek felé próbáljanak menekülni!


 

Sávfogó

Létszám: teljes csoport
Terület: teljes játéktér
Eszköz: –


A két határvonal közötti (körülbelül 15-20 méter hosszú és 8-10 méter széles) területet több körülbelül 2-3 méteres sávra osztjuk. Mindegyik sávban alapvetően egy, szélesebb játéktér esetén 2 fogó van, akik csak a saját sávjukon belül foghatnak meg átfutó tanulókat. A menekülők eleinte egyesével, később egyénileg indulnak, és próbálnak meg átjutni a túlsó oldalra. Akit megfogtak, helyet cserél a fogóval.

Variáció(k)

  • Labdavezetéses sávfogó. A menekülő játékosok labdavezetés közben próbálnak átjutni a célba. Ez esetben játszhatjuk az érintéses fogó verziót, de választhatjuk, hogy csak labdaszerzés esetén cseréljenek helyet a fogókkal. Ebben az esetben már II. szintű játékról beszélünk.

  • További változtatási lehetőség, hogy meghatározzuk, melyik területen milyen labdavezetést engedélyezünk.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Hívjuk fel a figyelmet a cselezés és a gyors irányváltoztatások
fontosságára!

Rögzítsük, melyik stratégia volt sikeresebb a feladat végrehajtása
során: ha egyszerre sokan indultak el, vagy ha egyénileg
próbálkoztak tanítványaink. Mindkét esetben tudatosítsuk
annak a fontosságát, hogy felemelt tekintettel, a pályát átlátva
tervezzék meg az útvonalukat.


2 pályás fogó

Létszám: teljes csoport
Terület: teljes játéktér
Eszköz: Bóják a sáv kialakításához, további 5 bója a pálya végéhez


A teljes játékteret két nagyobb részre („A” és „B”) és köztük egy körülbelül 1 méteres keskeny sávra osztjuk. Mindkét játékterületre (tehát a sáv két oldalára) kezdetben egy-egy, később két-két fogót állítunk. Az „A” pályán egyszerű fogót játszanak a tanulók, amely során a megfogott tanulók beállnak a két pálya közötti sávba. A „B” pályán egy olyan fogó variációt játszanak, amely során a tanulóknak a sávból indulva át kell jutniuk a pályán anélkül, hogy a fogó megfogná őket. Akit megfogtak, marad fogónak. A „B” pályán a cél a második pálya végénél lévő bóják megszerzése. Akinek sikerült egy bóját megszereznie,
középre teszi, és visszaáll az „A” pályára, így körforgásszerűen biztosítjuk a visszaállást a megfogottaknak.


MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Az „A” pályán a fogókat gyakran cseréljük!
Bátran kipróbálhatjuk több „A” pályás fogóval is a játékot.

Fogóváltó

Létszám: teljes csoport
Terület: teljes játéktér
Eszköz: –


Kijelölünk legalább három fogót, akik a játéktér szélén, egy kijelölt helyen meghatározott sorrendben várakoznak. Az első fogó a játék kezdetekor a játéktérre lép, és üldözni kezdi a tanulókat. Akit megfogott, a kijelölt helyre a többi fogó mögé (a sor végére) fut. Az őt elkapó fogó pedig beáll a menekülők közé. Amint a fogó megérintett egy menekülőt, a sorban következő fogó belép a pályára.


Variáció(k)

  • Több fogó. Egyszerre két fogó üldözi a tanulókat, a soron következő fogónak mind a két fogót szemmel kell tartania. Bármelyiknek sikerült a fogás, máris beléphet a játéktérre, és üldözőbe veheti a menekülőket.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Ügyeljünk rá, hogy lehetőség szerint mindenki legyen fogó!
A fogók várakozóhelyét úgy alakítsuk ki, hogy a teljes játéktér
jól láthatóan szem előtt legyen!

 

Babzsákgyűjtés

Létszám: 4-6 fő/csapat
Terület: kb. 6 × 10 m
Eszköz: csapatonként 1 hulahoppkarika és 10–15 babzsák (csapatonként más-más színben)


4-6 fős csapatokra osztjuk a tanulókat. A játéktér oldalához közel tegyük a talajra a karikát, és amennyire lehetséges, a teljes játéktérre egyenletesen helyezzük el a babzsákokat (a karikába ne tegyünk)! Bátran vegyük igénybe a gyerekek segítségét! A tanulók a játéktér szélének teljes hosszában helyezkednek el, és jelzésre megpróbálják minél rövidebb idő alatt a saját karikájukba összegyűjteni a csapat számára kijelölt azonos színű babzsákokat.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
A babzsákokat próbáljuk meg minél jobban szétszórni a játéktéren, válasszunk az adott karikáktól távoli helyeket is!
Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy a teljes játéktéren nézzenek körbe, és ne csak a karikákhoz közeli helyeken.


Variáció(k)

  • Babzsákfogó. Ha egy babzsákot a kezében tartó tanulót a másik csapat tagja megérint, akkor a babzsákot át kell adni az ellenfél tanulójának. Az ellenfél a játéktéren belül bárhol elhelyezheti a babzsákot, de nem dobhatja azt.

  • Hozd haza! Ehhez a játékhoz több (2-3) karikát használjunk csapatonként! A babzsákokat a játék kezdetén az ellenfél karikáiban helyezzük el. Az ellenfél karikáiból kell „hazavinni”, azaz a saját karikába átvinni a babzsákokat. Csak támadó tanuló (kék babzsákért kék tanuló) léphet a karikákba, védő nem. Ha egy védőnek sikerül megérinteni a támadó tanulót, akkor a támadónak vissza kell futnia a kiinduló helyre és csak azután támadhat újra. (Amennyiben már volt nála megszerzett babzsák, azt vissza kell tennie a karikába.)

  • Kinek van több? A csapatokat egymástól körülbelül egyenlő távolságra állítjuk fel. Minden csapat előtt egyegy hulahoppkarika, illetve a pálya közepén egy kosárban sok-sok babzsák. Jelzésre a csapatok első tanulója kiszalad a kosárhoz babzsákért és a csapata előtti karikába helyezi el. A második tanulónak – aki akkor indulhat, ha az előtte lévő visszaért és pacsit adott – már választási lehetősége van, hogy egy másik csapat karikájából, vagy középről hozza a következő babzsákot. A cél: minél előbb összegyűjteni a csapat karikájába az előre meghatározott számú babzsákot.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy még az indulás előtt mérjék fel, hogy melyik helyről célszerűbb elhozni a babzsákot! Ha a másik csapat babzsákjainak száma már nagyon közelít a kitűzött célhoz, akkor természetesen abból érdemes elhozni egyet.


Szabadulás a babzsáktól

Létszám: 4 fő/csoport
Terület: kb. 5 × 5 m-es négyzet csoportonként
Eszköz: minden játékterületen 4 db karika és 6-6 db eltérő színű babzsák


A négyzet sarkait karikákkal jelöljük. Helyezzünk el mindegyik karikába 3-3 babzsákot! Mindegyik karikánál egy-egy tanuló áll. Jelzésre megpróbálják egyesével átvinni (nem dobni) a saját karikájukból a babzsákokat az átlósan szemközti karikába. A cél: ütközés nélkül, minél gyorsabban áthordani az összes babzsákot az átlósan szemközti karikába. 


MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy figyeljék társaik mozgását, fontos, hogy elkerüljék az ütközéseket!


Variáció(k)

  • Színkód. A négy karikán kívül további 4 eltérő színű karikát helyezünk el a játéktéren, és a babzsákokat is azokba tesszük. Minden tanuló kap egy színsorrendet (színkódot), ami alapján sorrendben haladva begyűjti a négy babzsákot. Az győz, aki a leggyorsabban, pontosan teljesíti a feladatot. (A színkódokat javasoljuk egyegy papírlapra leírni, így minden tanuló egyénileg értelmezheti a feladatot.)

Babzsákkergető

Létszám: 4 fő/csapat
Terület: kb. 5 × 5 m-es négyzet csapatonként
Eszköz: minden játéktéren 1 db karika és 20 db babzsák


A pálya közepén egy karikába (vagy dobozba) helyezzük el a babzsákok felét, a többit egyenletesen szórjuk szét a játéktéren. Az egyik csapat feladata a babzs&aac

Közösség
Kérjük, regisztráljon az értékelés előtt. Értékelés: Még nem adtak le értékelést.

Kérjük, regisztráljon kommentelés előtt.

FEL