Név: Páros és csoportos labdás ügyességfejlesztés

NoPIC
 Regisztráltaknak elérhető
Általános adatok
Típus:    Szöveg

Leírás:

Az egyéni labdás ügyességfejlesztő gyakorlatok szinte kivétel nélkül alkalmazhatók párokban is, amivel ráadásul nagyban segítjük az óraszervezésünket is.

Ennél az alfejezetben fontos megemlíteni, hogy gyakorlatilag minden labdás játék ügyességfejlesztő játéknak is megfelel, hiszen a labdás technikai elemek játékhelyzetben történő alkalmazása a végrehajtás minőségére is hatással van. Így fordulhat elő, hogy labdás ügyességfejlesztő játékok (pl.: szabadulás a labdától, pontszerzők, bombázó, zsámolylabda), és a labda nélküli ügyességfejlesztő játékok (pl.: bójadöntögető) akár kisjátékként is szerepelhetnének

Dobásgyakorlatok

  • egyszerű, páros átadási és elkapási gyakorlatok (pl. kétkezes átadások, pattintott átadások, gurított átadások, pattanó és levegőből érkező labdák elkapása)
  • csoportos átadási feladatok (pl. különböző alakzatokban, különböző irányban történő átadások variálása)
  • dobáspontosságra és sikeres együttműködésre törekvő kooperatív feladatok (pl. felső egykezes átadások haladással ketten, hárman; játékos passzgyakorlatok)
  • átadási gyakorlatok a pálya szélességi és hossztengelyében párban és csoportokban haladással (pl. átadások gyakorlása oldalvonaltól oldalvonalig párokban, dobások körben állva különböző társnak).

Egyszerű, páros átadási és elkapási gyakorlatok

  • A felsorolt átadási feladatokat először rövid ideg helyben, majd mozgásból (egymással szemben, egymástól állandó távolságra a két oldalvonal között, illetve páros lefutás jelleggel, a pálya hossztengelyével párhuzamosan) végzik a tanulók.
  • A tanulók szabadon mozognak össze-vissza a kijelölt terület minden zegzugát bejárva, és úgy hajtják végre a feladatokat
  • Két tanuló egymással szemben 4-5 méterre folyamatosan szabadon választott átadásokkal járatják a labdát miközben fokozatosan távolodnak egymástól 15-20 méterre, majd újra közelednek egymás felé
  • A tanulók folyamatos átadások közben haladnak, sípszóra a labdás tanuló fordul 360 fokot, addig a társa gyors irányváltoztatás után elfut egy másik irányba, és a labdás tanulónak a forgás után gyorsan a kezébe kell dobnia a labdát.

A feladatok végrehajtása a következő átadásokkal történjen:

  • kétkezes felső átadás
  • kétkezes mellső átadás
  • kétkezes felső átadás elhajlásból
  • váltott kézzel felső átadás
  • maguk elé dobják a labdát, alá állnak és kétkezes felső átadással továbbítják a társuknak
  • pattintott átadás
  • gurított átadás
  • felugrásból történő átadás
  • légi átadás
  • és ezek különböző variációi

A tanulók két oszlopban helyezkednek el egymással szemben (2-2 fő). A labdás tanuló a megadott átadási formával átdobja a labdát a szemben álló társának. Miután átdobta, a saját oszlopa végére áll.

Variációs lehetőség: az átadás után átfut a szemben lévő oszlop végére (alsó ábra).

A tanulók négy csoportban, bóják által kijelölt négyzet négy sarkánál helyezkednek el (oszloponként 2-3 tanuló). Egy labdával kell végrehajtani a gyakorlatot. A labdás tanuló a szomszédos oszlop tanulójához passzolja a labdát, majd az átadás után a szomszédos oszlop végére áll. Jelre a labdának az irányát és a tanulók mozgásirányát is meg kell változtatni.

Variációs lehetőségek:

  • Átadás után az átadással ellenkező irányban lévő oszlop végére kell futnia a tanulónak.
  • Átadás után a szemben lévő (átlósan) oszlop végére kell futnia a tanulónak.
  • Két labdával átlósan történik az átadás, és a mellette lévő oszlop végére fut a tanuló.
  • Két labdával végezik a tanulók a feladatokat.

Passzjáték falra

A tanulók a fallal szemben helyezkednek el egy dynair párnán. Kezükben egy szivacslabda, felső átadással kell a falra dobni a labdát és két kézzel elkapni.

Variációs lehetőség: A labdák száma növelhető (két labda), illetve másfajta labdával (pl. teniszlabda) is gyakorolhatnak a tanulók, továbbá lehet egy vagy két párnán is állni.

Négy tanuló egy bóják által határolt négyzet négy sarkán helyezkedik el, két labdával. „A” és „C” játékos egymás felé indul labdával, cselezést imitálnak, majd különböző technikákkal „B”, illetve „D” tanulónak továbbítják a labdát. Az átadás után visszahúzódnak a helyükre, amíg a másik két tanuló is végrehajtja a gyakorlatot.

A tanulók körben helyezkednek el egymástól 4-5 méterre. A feladatot egy labdával hajtják végre. „A” tanuló passzol „B” tanulónak, aki futás közben kell, hogy átvegye a labdát és azonnal továbbítja „C” tanulónak, majd az „A” tanuló „B” tanuló helyére áll.

Variációs lehetőségek:

  • két labdával történő feladatvégrehajtás
  • átadási technikák megválasztása, és az adott átadási technikával történő végrehajtás
  • futósebesség növelésével történő feladatgyorsítás

 

 

Passzjáték

  • A játékterületet két részre osztjuk, ahogy a csoportot is. Az egyik csoportnál egy szivacskézilabda van, a csoport tagjai pedig kört alkotnak egymástól 4-5 méterre. A másik térfélen mindenféle labda van kiszórva a játéktérre, a csoport tagjai pedig egy meghatározott vonal mögött állnak. Sípszóra a labdás csoport körbejáratja a labdát egy meghatározott átadással. Eközben a másik csoport begyűjti a térfelén lévő labdákat. Egyszerre egy labdát vihetnek labdavezetéssel, amit le kell tenniük a vonal mögé. A játék addig tart, míg egyszer vagy kétszer körbe nem ér a labda a labdaátadós csoportnál. Ezután szerepcserével végzik a feladatot. Az a csoport nyer, aki több labdát tud a vonala mögé vinni.

 

Bombázó

A játékteret hosszában elfelezzük a padokkal, amelyekre elhelyezzük a medicinlabdákat egymástól megközelítőleg egyenlő távolságra. A csoportot két részre osztjuk, akik a játéktér két szélénél felállnak egy soros vonalban, szemben a padsorral. A csapatok a vonal mögött céloznak a kicsi labdákkal, és igyekeznek eltalálni a padra helyezett medicinlabdákat úgy, hogy azok az ellenfél térfelére poty-tyanjanak. Amelyik oldalon kevesebb medicinlabda lesz a talajon, az a csapat a győztes. A szabadon guruló labdákat a tanulók összeszedhetik, de csak visszalépve, a vonal mögül lehet célozni.

Variációk: Fitball labda átterelése az ellenfél vonala mögé.

Célbadobós akadálypálya

A játék bizonyos előkészületet igényel. A teremben különböző helyekre, különböző módon, különböző eszközöket helyezünk ki (például karikát kötéllel felfüggesztünk a kosárlabdapalánkra, bordásfalhoz különböző dőlésszögű KTK-eszközöket akasztunk, zsámolyokat eltérő magasságú helyre teszünk), majd meghatározzuk a dobás helyét, módját és a helyszínek közötti haladási irányokat. A játék során különböző eszközöket (labdákat, babzsákokat, bójákat, rongyokat…) úgy kell dobni, hogy egy adott célterületre essenek és/vagy azon belül, illetve azon is maradjanak.

 

Célbadobó-verseny

Bordásfalra kifeszítünk páronként egy hulahopp karikát. A tanulók felváltva dobnak bele meghatározott távolságból, helyes technikával. A tanulóknak számolják, hogy egy perc alatt melyikük talál bele többször.

Variációs lehetőség: egy perc alatt hányszor találnak bele együtt.

 

Szabadulás a labdától

A játékterületet két térfélre osztjuk. A játékot minél több labdával játsszuk! Cél, hogy a saját térfélen a lehető legkevesebb labda maradjon. Sípszóra át kell dobni az ellenfél térfelére a labdákat. Az a győztes, akinek egy perc letelte után a legkevesebb labda van a térfelén. A sípszó pillanatában már nem lehet átdobni labdát az ellenfél térfelére. Mindig hangsúlyozzuk, hogy az adott technikával dobják át a labdát az ellenfél térfelére!

 

Egyéb páros és csoportos labdás gyakorlatok

  • labdavezetések
  • egyensúlyozó gyakorlatok labdával
  • „trükközések”

Labdagyűjtés

Négy egyenlő létszámú csoportot alakítunk ki. Minden csoport egy vonal mögött áll fel. A játéktéren kiteszünk nagyon sok különböző labdát. Sípjelre a csoportok kifutnak és labdavezetéssel összegyűjtik a labdákat. Egyszerre csak egy labda hozható vissza. Az a csoport nyer, akinél több labda van. A labdákat csak a labdavezetés szabályainak megfelelően lehet begyűjteni.

Gyors labda

A tanulókat párokba osztjuk. A párok egymás mögött helyezkednek el, és a hátul lévő tanulónál egy szivacskézilabda van. A hátul lévő tanuló előregurítja az elöl terpeszállásban álló és csak előre néző társa lába alatt a labdát. Aki alatt átgurul a labda, annak utána kell futni és a földről felvéve azt a megadott befejezési technikával kapura kell lőnie.

Variációs lehetőség: Pattintani kell a labdát az elöl álló társ lába alatt.

Labdavezetős fogó

Alapvetően egy kiszabadítós fogójátékról van szó. Ha valakit megfognak, akkor szögállásban, magastartásban kell állnia addig, amíg valaki egy kijelölt pontról nem hoz labdavezetéssel egy labdát, át nem adja, és a kiszabadított vissza nem viszi a labdát a kijelölt helyre, így tud kiszabadulni. A fogókat a pedagógusi jelre cseréljük.

Variációs lehetőség: Különböző átadásokból kell egy bizonyos számút végrehajtani, és így szabadul ki.

Akadálypálya

Különböző szerekből akadálypályát építünk, az akadálypálya tartalmazzon minél több szert (dynair párna, tornapad, zsámoly, KTK, koordinációs létra)! A tanulóknak az akadályokon kell haladniuk, a labdavezetés viszont a talajon történjen!

Variációs lehetőség: Ahol lehetőség van rá, ott a padon történjen a labdavezetés.

„Trükközések”

A tanulóknak biztosítsunk megfelelő időt arra, hogy az általuk választott szerekkel önállóan „trükközzenek”, és próbálgassák határaikat! Bízzunk a tanulók kreativitásában!

Közösség
Kérjük, regisztráljon az értékelés előtt. Értékelés: Még nem adtak le értékelést.

Kérjük, regisztráljon kommentelés előtt.