Név: Páros és csoportos labda nélküli ügyességfejlesztés gyakorlatai

NoPIC
 Regisztráltaknak elérhető
Általános adatok
Típus:    Szöveg

Leírás:

Kerettanterv vonatkozó tartalmai:

• egyszerű kooperatív feladatok, futójátékok (pl. Sávfogó összekapaszkodva, Farkas fogó)

• szerep- és szabályjátékok (pl. Kígyófogó, Mókusok ki a házból!)

• árnyék- és tükörgyakorlatok (pl. „Utánozd a társad!”)

• páros és csoportos küzdőfeladatok, játékok

 

GYAKORLATOK ÉS JÁTÉKOK A PÁROS ÉS CSOPORTOS LABDA NÉLKÜLI ÜGYESSÉGFEJLESZTÉSRE

Páros sávfogó

A két határvonal közötti (kb. 15 × 10 méteres) területet több, kb. 3-4 méteres sávokra osztjuk. A sávokon belül két-két fogó tartózkodik kézfogással. A menekülők egyesével, önállóan indulnak és próbálnak átjutni a túloldalra. Akit megfognak, helyet cserél a fogóval. A fogók csak úgy foghatják meg a menekülőt, ha nem szakad szét a kézfogásuk.

Variációs lehetőség: Két csapat játszik, a sávokat felváltva foglalják el a két csapat fogó játékosai (első sáv: piros csapat fogói, második sáv: kék csapat fogói és így tovább), a cél, hogy minél többen jussanak át a túloldalra. Akit elfogtak az visszamegy a kiindulási pontra. Az a csoport győz, akinek először ér át minden játékosa a túloldalra.

Autós sávfogó

A két határvonal közötti (kb. 15 × 10 méteres) területet több, kb. 3-4 méteres sávra osztjuk (lásd Sávfogó játék ábrája). A sávokon belül két-két fogó tartózkodik. A menekülők párokat alkotnak és egymás mögött állnak. Aki elől van, az a sofőr, aki hátul, ő pedig az utas, egyik kezét a sofőr vállán tartva. A párok önállóan indulnak és próbálnak átjutni a túloldalra úgy, hogy a sofőr vezet (kezében egy labda a kormány). Amelyik párt megfogják, helyet cserél a fogópárral. Amennyiben az autó sofőrje és utasa elszakad egymástól, abban a sávban, ahol a baleset megtörtént, helyet kell cserélni a fogópárral.

Variációs lehetőségek: A fogók kézfogással mozoghatnak. Ekkor csak úgy foghatják meg a menekülőt, ha nem szakad szét a kézfogásuk.

Bizalomjátékként is lehet játszani, a sofőrnek be kell csuknia a szemét, és így kell áthaladni a sávokon. Ebben az esetben az utas lesz, aki a sofőrt „vezeti”.

Páros fogó

Párokat alakítunk ki, amelyekben a páros egyik tagja lesz a fogó, a másik a menekülő. Nagy területet használjunk, hogy megállásokra és irányváltoztatásokra legyen elég hely! Amennyiben a fogó elkapja a menekülőt, úgy szerepcsere következik.

Variációs lehetőségek:

Jelre történik a szerepcsere.

Színek, számok, szavak bemondásával történik a szerepcsere (pl. a páros egyik tagja a kék, a másik a piros szín, akinek a színét mondja a pedagógus, ő lesz a fogó).

Kígyófogó (betöréseket előkészítő játék)

6-8 tanuló egyes oszlopban helyezkedik el. Az első tanuló a kígyó feje, ő diktálja a tempót és az irányt, amit minden tanulónak meg kell próbálni lekövetni. Amikor a mozgás olyan gyors lesz, hogy a kígyó testében hézagok keletkeznek, a kígyó feje megkísérel egy ponton átfutni két tanuló között, de ha az a tanuló, aki előtt át akar futni, megérinti, helycsere következik, a kígyó fejét megérintő tanuló áll az oszlop elejére.

Kézfogó (védő és támadó lábmunka gyakorlása)

A terület nagysága körülbelül 5 × 8 méter. A területen belül 6-8 játékos helyezkedik el. A menekülők (támadó tanulók) párokat alkotnak. A páros két tagja a pálya két ellenkező oldaláról indul el egymás felé. A feladatuk, hogy eljussanak a másik társhoz, és vele kezet fogjanak. Irányváltoztatással, ritmusváltással, indulócsellel és más egyéb cselekkel kell kicselezni a védőket. A fogó játékosok védekező lábmunkával (ütközés nélkül) kell, hogy megakadályozzák a két támadó játékos kézfogását.

Variációs lehetőségek:

A pedagógus időt mér, és az a páros nyer, aki a leghamarabb teljesíti a kézfogást. A védők egy helyben állnak, csak a karjukat mozgathatják.

Árnyék- és tükörgyakorlatok

  • A tanulókat párokba osztjuk, egymás mögött helyezkedjen el a két tanuló. Sípjelre az egész területet bejárva mindig az elöl lévő tanuló mutatja a feladatot, a mögötte lévő pedig utánozza. Jelre csere.

Variációs lehetőségek: Futás közben az egyik tanuló folyamatosan kerülgeti a másikat, galoppszökdelés egymás mellett kézfogással, oldalazó szökdelés egymással szemben – felugrás és pacsi a levegőben stb.

  • Tükrös fogó – Akit megfogtak, annak dobóterpeszben, a felső dobás felkészítésének helyzetében kell megállnia. A menekülők felszabadíthatják a megfogottat, ha megállnak előtte és a tükörképét mutatják a technikának.
  • Háztető fogó – Állandó fogók vannak (akiket időről-időre lecserélünk). Akit megfogtak, egy fél háztetőt kell alkotnia úgy, hogy a karját rézsútos mellső-magastartásban tartja. A szabadításához két menekülőre van szükség. Az egyiknek ki kell egészítenie a háztetőt, a másiknak pedig át kell bújnia a háztető alatt.

 

Zárt kotló-kánya

A tanulók hárman kézfogással kört alkotnak. Negyedik társuk lesz a fogó, aki a körön kívül helyezkedik el. A fogó kijelöl valakit, akit szeretne elkapni. A kör tagjai a kézfogás elengedése nélkül jobbra-balra segítik a menekülő társukat. A kört átszakítani, vagy alatta, illetve felette elfogni a menekülőt nem lehet.

Variációs lehetőség: A menekülő szemét bekötik, és társaiban vakon megbízva kell lekövetnie a mozgásukat.

 

Bójadöntögető

Két csoportot alakítunk ki. A játéktérre kiteszünk annyi bóját, amennyit csak tudunk. A játék során az egyik csapat célja, hogy eldöntse a felállított bójákat, miközben a másik csapat célja a bóják felállítása. Egy idő után a pedagógus állítja le a játékot, és az a csapat nyer, akinek a több bójája lesz az ő feladatuknak megfelelően. A feladatot szerepcserével végeztessük, mindig páros körök után hirdessünk eredményt. Célszerű a feladat elején meghatározni a bójadöntések és állítások formáját, illetve egyszeri maximum mennyiségét (pl. egyszerre csak egy bóját lehet eldönteni/felállítani. A bóját meg kell fogni és úgy eldönteni, nem lehet elütni.)

 

Páros küzdőfeladatok

  • A két tanuló egymással szemben helyezkedik el. Feladatok a másik hátának megérintése.

Variáció: térdérintés vagy bokaérintés.

  • Fekvőtámaszban helyezkednek el a tanulók egymással szemben, és a feladatuk nem túl durván ráütni a másik valamelyik kézfejére.
  • Ujjkardozás – A párok egymással szemben, hajlított tér-dekkel, harántterpeszállásban állnak, jobb kezüket a hüvelykujjnál összeakasztva kezet fognak. A feladat a másik megérintése a kinyújtott mutatóujjal.
  • Kakasviadal – Egy lábon szökdelnek a párok. Karjukat mindketten összefonják a mellkasuk előtt. A cél: kibillenteni a társat az egyensúlyi helyzetéből úgy, hogy annak le kelljen tennie a lábát. Fontos, hogy az alapvető szabályokat mondjuk el a tanulóknak. Akinek a felhúzott lába érinti a talajt, veszített. Csak felsőtesttel és vállal lehet érinteni a másikat.

 

Csoportos küzdő feladatok

  • Juss ki a körből! – Két 14 fős csoportot alakítunk. (Mindkét csoportban 13 fő arccal a kör közepe felé egy kört alkot. A vállaik érjenek össze, kezüket tegyék a mellkasuk elé. Egy tanuló álljon a kör közepébe. Feladat, hogy a kör közepéből ki kell törnie a bent lévőnek. Akik között ki tudott törni, kiválasztja, hogy, hogy ki cseréljen helyet vele. Ügyeljünk arra, hogy mindenki álljon a kör közepében!

Variációs lehetőség: A körben állók egy lépéssel hátrébb állnak, és a kitörést megakadályozandó össze kell zárniuk, védő lábmunkával (védők közötti együttműködés).

  • Szállítás – 5-6 fős csoportokat alakítunk. A csoportokból egy tanuló állva marad, a többiek arccal egy irányba lefekszenek egymás mellé hason fekvésbe. Állva maradt társuk ekkor keresztbe rájuk fekszik. Ezután guruló fatörzshöz hasonló mozdulatokkal (akik alul fekszenek, egy irányba elkezdenek oldalra gurulni) elindul a „szállítás”. Amikor az utolsó tanulóról legurul a szállított tanuló, akkor felkel a földről, és a többiek elé lefekszik. A szállított tanuló próbálja meg a többieken tartani magát! Lehet távolságra és lehet időre is játszani a gyakorlatot.
  • Fekete-fehér – A tanulókat két csapatra osztjuk. A két csapat leül egymással szemben, két vonal mögé. Beszámozzuk a tanulókat. Középre, félúton lerakunk egy jelölőt vagy egy labdát. A pedagógus mond egy számot, és az ezzel a számmal jelölt játékosnak kell a két csapatból kifutnia a tárgyért. Ha megfogta az egyik tanuló a szert, akkor a célja, hogy azt a saját vonala mögé rakja le. Amint megfogta a szert, menekülővé válik, az ellenfél szintén kint lévő tanulója pedig fogóvá. Ha a fogó elkapja a menekülőt, akkor vissza kell rakni középre a szert. Egyszerre több tanulót is ki lehet hívni, fontos azonban, hogy a szerrel menekülőt csak a vele azonos számot viselő ellenfele foghatja meg.

Variációs lehetőség: Amennyiben labdát teszünk ki középre, különféle módokon lehet visszajuttatni azt a saját vonal mögé (gurítva, labdavezetéssel, dobással).

Közösség
Kérjük, regisztráljon az értékelés előtt. Értékelés: Még nem adtak le értékelést.

Kérjük, regisztráljon kommentelés előtt.