Leírás:
A testnevelésóra sajátosságaiból adódóan (például nagy tér, külső zaj, sok tanuló) számos olyan szituáció érheti a testnevelőt, amelyek az óra hatékonyságát csökkentik. A tanítási folyamatban természetszerű, hogy a pedagógus megtervezi az órát, óravázlatot, feljegyzéseket készít az eredményes óra érdekében, de a diákokkal való interakció és a kommunikáció tervezése általában háttérbe szorul, sok esetben spontán módon zajlik.
A tanítás során számos különbözőség adódik a csoport összetétele, neme, életkora, fejlettségi szintje, tanulási motivációja alapján, mely megerősíti azt az elméletet, hogy nem minden kommunikációs stílus megfelelő minden tanulócsoportban.
A fent említettek alapján ennek a fejezetnek az a célja, hogy röviden áttekintse a kommunikáció alapjait, segítséget nyújtson a kommunikáció hatékonyságának növelésében, előmozdítsa a konfliktus- és problémamegoldási stratégiák eredményes alkalmazását, valamint támogassa a kiegyensúlyozott pedagógus-diák kapcsolat létrejöttét, illetve a pedagógus-diák interakciót.
A fejezet kiegészítéseként javasoljuk elolvasni Benczúr Lilla (2015) tanulmányát, aki széles körű, tudományos igényű szakirodalmi áttekintés mellett számos, további gyakorlati példán keresztül illusztrálja a hatékony testnevelésórai kommunikáció elemeit, köztük a szuggesztiók szerepét és módszertanát [154].