Leírás:
Létszám: teljes csoport
Terület: teljes játéktér
Eszköz: –
Egyszerű fogójáték során az elkapott tanulók előre meghatározott helyzetet foglalnak el (például terpeszállás, guggolás). Társaik előre meghatározott módon kiszabadíthatják őket, így folyamatosan visszakerülnek a játékba azok, akiket elfogtak. Valószínűleg a legismertebb ilyen fogó a terpeszfogó.
MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
►A fogójátékok során – átlagos méretű csoport esetén – ne kezdjünk egy fogóval. Egyrészt sokak inaktívak maradnak, másrészt látványossá válnak a tanítványaink közötti sebességkülönbségek – a gyorsabb tanulók könnyen elkapják a kevésbé gyorsakat, illetve a kevésbé gyorsak hosszú időn
keresztül nem érintenek meg senkit. A kiváltós fogók arra mutatnak remek példát, hogyan lehet valaki sikeres egy fogójátékban amellett, hogy milyen sok társát fogta meg.
Variáció(k)
- Alagútfogó. A megfogott tanulók a játéktér meghatározott területén egymás mellé fekvőtámaszba helyezkednek. Kiszabadításukhoz egy el nem fogott társuknak kell átkúszni alattuk.
- WC-fogó. A megfogott tanuló fél térdelésbe helyezkedik, egyik karját magasba emeli. Társa leül a „WC”-re, azaz a megfogott társ térdére és „lehúzza a WC-t”, azaza magastartásban lévő kart.
- Házfogó. A tenyerek összeérintésével házat „építenek” a szabadítandó tanuló fölé.
- Hangyafogó. A fogójáték során megfogott tanulók hanyatt fekvésben helyezkednek el úgy, hogy minden végtagjuk az „égnek áll”. A kiszabadításhoz négy társuknak a lábaknál és kezeknél fogva el kell vinniük „hangyatársukat” egy kijelölt területre (például szőnyeg).
- Építkező fogó. A megfogott játékosoknak egy előre meghatározott formációt kell felvenniük ahhoz, hogy kiszabadíthassák őket. Például hármasával kell összeállniuk úgy, hogy egyikük guggol, másikuk mögötte terpeszállásban áll, míg harmadik társuk szintén mögöttük magastartásba tett karokkal áll.