Grassroots (szabadidőfutball) program


Navigáció: < Előző Következő >

Kategória tulajdonságok
Könyv címe: LABDARÚGÁS AZ ISKOLÁBAN - TEMATIKUS ÖSSZEFOGLALÁS ÉS TOVÁBBKÉPZÉSI TANANYAG AZ ISKOLAI („GRASSROOTS”) LABDARÚGÁS OKTATÁSÁHOZ

Grassroots (szabadidőfutball) program


A program az UEFA által létrehozott Grassroots Charta mentén szerveződik, amely a gyermek-labdarúgás (ld. Bozsik-program) támogatását, szünidei labdarúgó táborok és a grundprogramok szervezését, önkéntesek és szervezők képzését, valamint a szociálisan érzékeny területek és speciális szervezetek felkarolását tűzte ki célul. Hasonló törekvés a részvételt bővítő tevékenységek (pl. középiskolai, egyetemi, szabadidős vagy „öregfiúk” futball), valamint a női labdarúgás és az ún. komplementer szakágak támogatása.
Az UEFA által kidolgozott minősítési rendszer 2015-ig csillagok számával jelezte az egyes országokban a Grassroots terület fejlettségi szintjét. A maximálisan elérhető csillagok száma az UEFA Grassroots rendszerében 7 volt. Magyarország 2010-es csatlakozása óta 1 csillaggal rendelkezett, a második csillagot, amely az UEFA szociális és fogyatékkal élők programjának biztosításáért járt, 2013 decemberében kapta meg. 2015-ig elérte a Szövetség a 3. és 4. csillag szintjét is a gyermek, a férfi és a női regisztrált játékosok számát tekintve, amikor az UEFA módosította a Charta értékelési rendszerét, három rétegűvé (bronz, ezüst, arany) alakítva azt. 2015-ben az MLSZ Grassroots programja az ezüst fokozatba kapott besorolást az UEFA-tól.


Magyarország az ezüst szinten

A 2016/2017-es szezonban esedékes az UEFA magyarországi felülvizsgálata, amely az 5 meghatározó pillért érinti. 
Az MLSZ stratégiai célja megragadni az ezüst szinten. Az ezüst szint alapfeltételeit a 3. ábra tartalmazza.

 


A Grassroots Charta ezüst szintjének feltételei (ábra)

A Grassroots Charta ezüst szintjének feltételei (ábra)

A Bozsik-program

Az MLSZ legnagyobb volumenű Grassroots kezdeményezése a Bozsik-program, amely a teljes gyermeklabdarúgás fejlesztését érinti a sportszervezetek, az iskolák és az óvodák szintjén egyaránt. A programot 2011-ben indította újra az MLSZ elnöksége. A Bozsik-program fő célkitűzései a tömegesítés, a tehetségkutatás és a tehetségek fejlesztése. Az iskolákban és az óvodákban a fő cél elsősorban a játék megszerettetése, az intézményi tömegbázis kialakítása és szélesítése, a tehetséges gyermekek sportszervezetekbe irányítása az 5–14 éves korosztályban. Ennek elérése érdekében a szövetség egységes, átlátható rendszert hozott létre, amely naprakész, hiteles és ellenőrizhető formában regisztrálja a programban résztvevő labdarúgókat. A verseny és képzési rendszer kialakítása megfelel az UEFA (Európai Labdarúgó Szövetség) és a FIFA (Nemzetközi Labdarúgó Szövetség) szakmai követelményeinek.
Az iskolák számára a Bozsik-programba való kapcsolódás lehetősége teljesen nyitott, az intézményvezetők országszerte jelentkezhetnek az MLSZ megyei igazgatóságain minden szeptember elején, a tanévi regisztrációt megelőzően. Az iskolák számára a legfontosabb előnyök az alábbiak: az intézmények sporteszköz-, sportfelszerelés-támogatásban részesülnek, a sportcsoportokat vezető szakemberek, pedagógusok tiszteletdíjat kapnak a tanév végén, a gyermekek különböző motivációs ajándékokban részesülnek, a gyermekek és csapatok körzeti fesztiválokon és tornákon vehetnek részt.
Az iskolák bekapcsolódási lehetőségeiről, illetve annak előnyeiről folyamatosan tájékozódhat az alábbi linken: http://www.mlsz.hu/fejlesztesek/?aloldal=bozsik

 


Illusztráció

A TANULÁST SEGÍTŐ KÉRDÉSEK, FELADATOK

  • Hasonlítsa összes a Grassroots iskolai labdarúgás szellemiségét és pedagógiai vezérelveit a saját gyermekkori tapasztalataival. Melyek a legélesebb különbségek?
  • Mi a Grassroots iskolai labdarúgás 6 pedagógiai vezérelve?
  • Mi az a Bozsik-program, és milyen lehetőségeket kínál az iskolák, pedagógusok számára?
  • Milyen lehetőségeket kínál a Bozsik-program a gyermekek számára?