Gurítások, görgetések (pörgetések)

Szűrők, jellemzők...
Mozgásfejlődés: mozgástanulás és gyakorlás
Fejlesztési terület: széleskörű mozgás-, játék- és sportműveltség

A görgetések, gurítások, pörgetések jelentősége elsősorban abban van, hogy a gyermek az általa választott módon, kontrolláltan szerez tapasztalatot a gömbölyű, íves vagy kerek eszközök tulajdonságairól. A gurítható, görgethető eszközök, különös tekintettel a labdára, jellegükből fakadóan szinte bármely testrésszel, bármely irányba, bármely sebességgel görgethetők, feltéve, hogy végig kontaktusban maraduk az eszközzel. A gurítás során a kezet elhagyja a labda (vagy más gurítható eszköz), így ez egyfajta köztes állapot a görgetés és a különböző dobások között. A pörgetés alatt pedig az eszköz valamely tengelye körüli forgatását értjük.

Illusztráció

Mivel a görgetés és gurítás létrejöhet egy és két kézzel is, tanítványaink olyan tapasztalatokat szereznek, amik nagyban megkönnyítik a későbbiekben a dobások és elkapások tanulását – gondoljunk csak pl. a hason, két kézzel görgetett labda során a kezek labdára simuló formájára. A legnagyobb különbség így a görgetések, gurítások és az elkapások között, hogy az elkapásoknál a levegőben érkező labda időkényszert is jelent, hiszen nem tudjuk szabályozni, mennyi időt tölt a levegőben az eszköz. A görgetésnél, gurításnál ez az időkényszer nem, vagy csak sokkal enyhébben jelentkezik (pl. gurítás párokban), hiszen a tanulók maguk szabályozhatják a mozdulat sebességét, dinamikáját.

A görgetések során végig megmaradó kontaktus az eszközzel jól illeszkedik az általános labdás ügyesség halmazába. Itt újra ki kell emelnünk, hogy a tanuló (optimálisan többfajta méretű, súlyú és anyagú labda közül választva és kellően változatos gyakorlatokkal) egyéni ütemben és sebességgel fedezheti fel a labda tulajdonságait, fejlesztheti a leghatékonyabban az általános labdás ügyességét.

Fontos kiemelni, hogy görgetést, gurítást, pörgetést lehet végezni különböző labdákkal (fitball, pingponglabda, tojáslabda), body roll hengerrel, karikával, bottal, gördeszkával, szuperdeszkával, pörgettyűvel és minden egyéb olyan dologgal, ami kellően kerek vagy íves a gördülés megtapasztalásához. Ennek megfelelően tehát szinte bármely, íves vagy kerek eszközzel hatékonyan tudjuk fejleszteni tanítványaink általános manipulatív készségeit, ami – különösen az óvodai időszakban – remek lehetőséget kínál a műveltségterületi kapcsolatok alkalmazására is.

A gurítások többféle technikával is megoldhatók. Megkülönböztetünk egykezes és kétkezes gurításokat, alsó és felső gurítást. Alsó gurítás esetén a tenyér a labda alatt helyezkedik, felső gurítás esetén pedig a labda fölött, mögött.

41. kép: Egykezes alsó gurítás

41. kép: Egykezes alsó gurítás
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat

TIPIKUS JÁTÉKPÉLDÁK

A gurítások, gördítések feldolgozása során javasolt játékok:

Táblázat
Táblázat
Táblázat