A NAT 2012-ben és a Kerettantervben megjelenő Testnevelés


Navigáció: < Előző Következő >

Kategória tulajdonságok
Könyv címe: A TOMPÍTÁS MŰVÉSZETE – KÜZDŐJÁTÉKOK AZ ISKOLÁBAN
Teszt2:

A NAT 2012-ben és a Kerettantervben megjelenő Testnevelés


A Nemzeti alaptanterv (NAT) a köznevelés feladatát alapvetően:

  • a nemzeti műveltség, a hazai nemzetiségek kultúrájának átadásában, megőrzésében, 
  • az egyetemes kultúra közvetítésében, az erkölcsi érzék és a szellemi-érzelmi fogékonyság elmélyítésében,
  • a tanuláshoz és a munkához szükséges képességek, készségek, ismeretek, attitűdök együttes fejlesztésében jelöli meg.

A NAT 2012 általános célmeghatározása a Testnevelés és sport műveltségterületre vonatkozóan:
„…Az iskolai testnevelés és sport megkülönböztetett részét képezi a tanulók testi, motoros, lelki, értelmi, érzelmi és szociális fejlődését szolgáló teljes körű iskolai egészségfejlesztésnek és tehetséggondozásnak. […] A műveltségterület kiemelt célja, hogy a rendszeres fizikai aktivitás minden tanuló életében jelentős szerepet kapjon, hogy a tanulókat az élethosszig tartó, egészségtudatos, aktív életvezetésre szocializálja…

A műveltségi terület kiemelt céljai:

  • a mozgáskészség fejlesztése, a fitnesz és edzettségi szint fejlesztése, amely szoros kapcsolatban áll a rendszeres preventív fizikai aktivitással;
  • a motoros képességek, kondicionális és koordinációs képességek fejlesztése, amelyek a sportági készségek kialakítását eredményezik;
  • a testnevelési és sportági tevékenységhez kötődő ismeretek fejlesztése;
  • részvétel a szabadidős, diák- és versenysportban; sportágválasztás; a kiválasztás és utánpótlás-nevelés elősegítése révén olyan képességek és készségek kialakítása, amelyek élethosszig tartó rendszeres fizikai aktivitást eredményeznek;
  • személyiségfejlesztés, szociális és érzelmi képességek fejlesztése, erősítése;
  • preventív és egészségtudatos szokások fejlesztése.

1. ábra A NAT 2012 közműveltségi tartalom szerkezete

1. ábra A NAT 2012 közműveltségi tartalom szerkezete

Kerettantervek 2012

A NAT és a Kerettantervek fejlesztő szemléletének megfelelve a testnevelés és sport mozgásanyagának pozitív élményekkel teli elsajátítási folyamata cél és eszköz egyaránt. Ezért a Testnevelés és sport kerettantervek tematikai egységei a megtanulandó mozgás jellege – mint cél és eszköz – szerint csoportosulnak. Az 1–4. évfolyamokon a természetes mozgások dominálnak, majd 5–8. évfolyamokon fokozatosan bővül a hagyományos és alternatív sportági mozgásokat is tartalmazó mozgásműveltségi eszköztár. „Játékkal és játékosan tanítani” a vezető módszertani alapelv. Emellett nagyon hangsúlyos az együttműködés, a kreativitás és a tudatosság kialakítását szolgáló kommunikáció. Az említett kerettantervek tematikai egységeiben fejlesztési célként jelennek meg a jellemzően mozgásos tevékenységek, melyek az előzetes tudásra épülnek. Ennek következtében a tanterv a tematikai egység nevelési és fejlesztési céljait – a testnevelésre jellemző sajátos pedagógiai és fejlesztési célok és feladatok alapján – aprólékosan egymásra épülve oldja meg. Következetesen figyelembe veszi az életkori és a tantárgypedagógiai sajátosságokat, a fejleszthetőség szenzitív szakaszait. A teljes személyiségre (értelmi, érzelmi, fizikai és szociális funkciók), nem csak annak fizikai összetevőire fejti ki nevelő hatását. A mozgásműveltség bővítése mindvégig együtt jár az ismeretek tárának növelésével és a személyiségfejlesztéssel. A tematikai egység tantárgyi, tantárgyközi kapcsolódási pontjait is minden esetben feltünteti. A fejlesztés minden kétévfolyamos szakasz végére vonatkozóan rögzíti az elvárt eredményeket, amelyek az elvárható legfontosabb tudás- és képességelemeket jelenítik meg. A Kerettanterv javaslatot tesz a témakörök két évre szóló óraszámaira is.


Az általános kerettantervben megjelenő judo sportági jellegű, valamint az azt megalapozó tartalmak

1–4. évfolyam
Hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformák
Tolások és húzások:
Toló és húzó mozdulatok helyben, különböző erőkifejtéssel, testrészekkel és eszközökkel; nagyobb tömegű eszközök húzása és tolása fokozódó erőkifejtéssel, csoportosan. Közös egyensúlyi helyzetek megtalálása párokban, toló és húzó mozdulatokkal. Különböző testrészek emelése párokban.
Emelések és hordások:
Társemelések és társhordások 3-4 fős csoportokban, párokban. Különböző eszközök emelése és hordása az ízület- és gerincvédelem alapelveinek megfelelően.
Gurulások, átfordulások:
Vízszintes tengely és hossztengely körül; különböző testrészeken, irányokba és sebességgel; társsal, társakkal; különböző kiinduló helyzetekből, előzetes vagy utólagos mozgással összekapcsolva.

Természetes mozgásformák az önvédelmi és a küzdő jellegű feladatmegoldásokban (1–2. évfolyam)
Társtolások és húzások
Különböző kiinduló helyzetből, a test különböző részeivel, változó, váltakozó erőkifejtéssel.
Kötélhúzások:
Párban és csapatban különböző kiinduló helyzetekből.
Esések és tompításaik:
Előre, hátra, oldalra, le és át.
Küzdőjátékok:
Páros és csoportos küzdőjátékok eszközhasználattal és eszközhasználat nélkül.
Kooperatív játékok erőfejlesztő tartalommal:
Páros, csoportos és csapatjátékok, gúla jellegű feladatok.

Természetes mozgásformák az önvédelmi és a küzdő jellegű feladatmegoldásokban (3–4. évfolyam)
A küzdőjátékok előkészítésének gyakorlata:
Tolások és húzások a testi erő kihasználásával. Társas egyensúly-kibillentő gyakorlatok. Szabadulás fogásokból, birkózó jellegű küzdelmek (grundbirkózás). Esések és tompításaik előre, hátra, oldalra, le, át; gurulások tompítása.
Küzdőjátékok:
Szabály- és feladatjátékok önvédelmi, illetve küzdőelemekkel, küzdőjátékok. Játékok kooperatív erőfejlesztő tartalommal, páros és csoportos kötélhúzó versenyek, páros küzdések.