Leírás:
A túlsúly és az elhízás előfordulási gyakorisága az elmúlt években jelentősen megemelkedett, amely nem csak a felnőttek, hanem a gyermekek esetében is jelentős mértéket ért el [32]. A testösszetétel kedvezőtlen irányú változása szoros összefüggést mutat a csökkent fizikai aktivitással és a helytelen táplálkozással [33, 34, 35]. Kutatások bizonyítják, hogy a magas testzsírtartalom megnöveli a szív- és érrendszeri megbetegedések, daganatos megbetegedések, 2-es típusú cukorbetegség, és egyes pszichológiai betegségek (például depresszió) kialakulásának kockázatát [36, 37]. A túlsúlyosság és egyéb érrendszeri megbetegedést kiváltó kockázati tényezők megjelenése az egész élettartamra kihat, így különösen fontos hangsúlyt fektetni a testösszetétel vizsgálatára az átfogó, egészségi állapottal összefüggő fittségi profilok kialakítása során. Ahogy a fittségi állapot minden dimenziója, a testösszetétel is hatással van az egészségi állapotra (már fiatal korban is) és rendszeres fizikai aktivitással valamint megfelelő táplálkozással kedvező irányba mozdíthatók a jelenlegi és a várható egészségi állapotot negatívan befolyásoló értékek.
Számos módszer létezik a testösszetétel meghatározására/ becslésére, amelyek közül a legpontosabb eredményt a modern képalkotó eljárásokkal (ultrahang, MRI, CT) kaphatunk. Ezek kifejezetten költségesek és alkalmazásuk speciális szakmai felkészültséget is igényel. További lehetőségek: a víz alatti testsűrűség mérés (denzitometria), a test víztartalmának meghatározása (hidrometria), antropometriai becslések (bőrredőmérés, derék-csípő arány), bioimpedancia-elv alapján történő becslés. A felsorolt módszerek közül a nagy elemszámú alkalmazhatósága és egyszerűsége miatt a NETFIT® testösszetételi és tápláltsági profilja a testtömeg és testmagasság értékekből számított testtömegindexet (BMI), és bioimpedancia-analizátorral (BIA készülék, BIA mérleg) mért testzsírszázalék értékeket tartalmazza.
Fontos megjegyezni, hogy a humánbiológiai vizsgálatokat minden esetben a fittségi próbák előtt végezzük el. A profil értékelési eljárásának vizuális megjelenése mind a BMI, mind a testzsírszázalék vonatkozásában a 4. ábrán látható kategorizálást követi. Az életkoronként és nemenként meghatározott egészségsztenderdeket és zónákat minden esetben az adott mérésnél mutatjuk be.