10.3. Légzéssel szinkron gyakorlatok


Navigáció: < Előző Következő >

Kategória tulajdonságok
Könyv címe: STRESSZKEZELÉS ÉS RELAXÁCIÓ ALKALMAZÁSA A TESTNEVELÉSBEN

10.3. Légzéssel szinkron gyakorlatok


(Pihenés és pihentetés, feszültségcsökkentés céljából.)

−Légzéssel ritmizált séta;

−ülő helyzetben légzés karmozgásokkal kísérve;

−indulatszavak és szótagok kimondáshoz kötött levegőkiengedés („teringettét”, „azebatta”, „hajhahaj”, „dududu”; „újujújj”; a híressé vált „bútorraktár” szó kipörgetése – itt lehet elmondani, hogy a vizsgálatok szerint ezek a hangzások magas feszültségelvezetési hatékonysággal rendelkeznek);

−karlengetéssel járás ritmizált kilégzéssel;

−karemeléssel, lendítéssel, lépésszinkronnal végzett légzés, karlengetéssel kísért légzés;

−óriáskeleppel kísért légzés;

−körben állva, egymás felé előrehajlással kísért szinkronlégzés, kinyíló virágként csoportos hátrahajlással kísért belégzés, szinkronban előrehajlással kilégzés.

 

  • Képzeletbeli környezet, tárgyak és tér

Elképzeljük, hogy szűk cellában mozgunk, majd kivitelezzük a mozgást. Összehasonlítjuk az elképzelést a tényleges mozgással. Ugyanezt tesszük a következő elképzelésekre vonatkozóan: nem tudunk lépni az akadálytól, amely körülvesz bennünket, nekifeszülünk; mankóval járunk, magasban vagyunk szűk hegyi úton; kötélen kell lépdelnünk; gerendán egyensúlyozunk; dzsungelben kell utat törnünk. (A gyakorlat alkalmat ad arra, hogy Pribram kísérletei nyomán hivatkozzunk arra, hogy a képzeleti kép, az emlékkép és a tényleges helyzet idegrendszeri programja azonos, az agyban nincs különbség a tényleges mozgás és a képzeleti között).

  • Lazító-feszítő mozgásminták és mozdulatgroteszkek:

−Az egész test végigfeszítése és elernyesztése állva, fekve, ülve;

−koncentrálással az egyes, kiválasztott testrészek feszítése és lazítása, a feszítési plátók kitartásával;

−mozdulatszobrok, a kiváltott mozdulat okozta feszültségek átélő tudatosításával, az érzetek elemzésével: „A fából faragott királyfi”; a „rongybábúember” ; a „robotember”; a „marionettfigura”; a „macskaember” kifejezése ; a „rosszul vagyok”; a „minden rendben”; az „erős vagyok, bátor vagyok”; a „sietség” kifejezése. (Elemezzük, milyen érzéseket és izomutóérzeteket vált ki egy-egy mozdulatszobor kivitelezése!)


Progresszív relaxáció és légzésfigyelés