Kúszások, mászások

Szűrők, jellemzők...
Mozgásfejlődés: mozgástanulás és gyakorlás
Fejlesztési terület: széleskörű mozgás-, játék- és sportműveltség

Vontató kúszás (kép)

Vontató kúszás (kép)

A kúszás és a mászás (5) szerepe rendkívül fontos a gyermek fejlődésében, hiszen motoros mérföldkövekről beszélünk. A kúszások és különböző mászások a mozgásfejlődés korai szakaszában, a járás előtt megjelenő formák. Nagyszerű csont- és izomerőfejlesztő hatásuk mellett változatos gyakorlásukkal kiváló koordinációfejlesztő feladatok is.

(5) A kúszások, mászások nem tartoznak szorosan véve az alapvető mozgásformák közé, hiszen elemi akaratlagos mozgásként már korábban megjelennek a mozgásfejlődésben. Ennek ellenére ezek óvodai, iskolai gyakorlása nagyon fontos a mozgásműveltség bővítése, az erőnlét fejlesztése és a későbbi, elsősorban torna sportági elemek előkészítése szempontjából.

Mászás „rongyokon”, befelé fordított alkarokon (ábra)

Mászás „rongyokon”, befelé fordított alkarokon (ábra)

A kúszások, mászások szerepe a mozgásfejlődésben helyenként túlmutat e könyv fókuszán, hiszen gyakran halljuk, hogy nem csak a testi, hanem az értelmi és lelki fejlődési folyamatok elősegítésében is nagy szerepe van. Bár ezen elméletek bizonyos részeiről nincs átfogó szakmai konszenzus, mi azokat a mozgástanuláson túlnyúló szempontokat gyűjtöttük össze, amik jól megfigyelhetők az óvodai és kisiskolás oktatásban, és adnak némi kapaszkodót a kúszások és mászások alkalmazásához.

  • Az azonos oldali kar-láb együttes használatát azoknál a gyermekeknél alkalmazzuk, akiknek az ellentétes kar-láb munkával történő végrehajtás nem okoz nehézséget.
  • Az utánzó kúszások, mászások mindezen pozitív hatásukon túl érzelmileg is mozgósítják a gyermekeket. Ennek érdekében a gyakorlatok végezhetők behunyt szemmel is.
  • A meghatározott útvonalon való mászáshoz használhatunk talajra rajzolt/ragasztott vonalakat vagy kötelet, ilyenkor a vonal a kezek és a lábak között is futhat.
  • Az optimális támasztávolság megválasztása a kúszásnál megkönnyíti az előrehaladást. A mászásoknál a változó támasztávolság következtében biztosabbá vagy bizonytalanabbá válik az egyensúlyi helyzet megtartása, ám csak ezeken a próbálkozásokon keresztül találhatnak rá tanítványaink az optimális támasztávolságra.
  • A keményebb vagy puhább talajon történő kúszás, mászás, a földön elhelyezett jelek, lejtők, emelkedők távolságának felmérése finom alkalmazkodásra készteti a látást, a tapintási érzékelést, a belső érzékelő receptorokat. Javul a távolságbecslés, a mélység érzékelése, amelyek eredményeként a szem-kéz koordináció és az egyensúlyérzékelés biztonsága is.
  • A lassított és gyorsított kúszások/mászások a mozgásvégrehajtás tudatos kontrollját jelentik, hiszen ha lassítva vagy gyorsítva akarunk valamit megcsinálni, tudnunk kell, hogy milyen mozdulatokat kell „lelassítani”, „felgyorsítani” vagy „szaggatottan” elvégezni.
  • Kúszás, de különösen a mászás közben lehet hangkeltéssel végrehajtani a feladatot. Eközben lehetőség van arra, hogy a végtagdominancia fejlesztésére is figyelmet fordítsunk (például dobbantás az egyik kézzel, lábbal, és felváltva vagy egyszerre a lépő kézzel és lábbal). A külső ritmus még tovább fejleszti az alkalmazkodást, mert bekapcsolódik az érzékelésbe a hallás is. A koordináció egy magasabb foka, ha képesek vagyunk a saját mozgásunkat egy külső ritmushoz igazítani. Ehhez felhasználhatók a már ismert gyermekdalok és ritmusképletek.
  • Tovább színesíthetjük a gyakorlást eszközkerüléses kúszásokkal/mászásokkal. Egészen új megtapasztalás lehet, ha a kúszásnál/mászásnál az eszközön hasal/térdel a gyermek (rongy, szuperdeszka, szőnyegdarab).
  • Az eszközökben való mászásnál új elem, hogy a látásnak nem lesz olyan fontos szerepe.
  • Még további nehezítés, mikor mászásnál körkörös gumiszalagot vagy zsinórt kell kifeszítve az azonos vagy az ellentétes oldali végtagok között megtartani.

Mászás támaszban (kép)

Mászás támaszban (kép)
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázatok
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat
Táblázat

TIPIKUS JÁTÉKPÉLDÁK

A kúszások, mászások feldolgozása során javasolt játékok:

Táblázat
Táblázat
Táblázat