Tanulási szempontok:
Kiinduló pozíció: helyből felugrással, vállszéles terpeszből, mély súlyponti helyzetből. Dinamikus helyből felugrás. A leérkezésnél mély térdhelyzetig bekíséréssel csillapítani a mozgást.
Törzs helyzete: Az előkészítő súlypontsüllyesztésnél sem dől nagyon előre és emelt, előfeszített helyzetét az ugrás alatt végig megtartja. Leérkezésnél rugalmasan előfeszített.
Karok A karok a törzs vonala előtt vannak, tenyér arc magasságban, A játékos felkartávolságra van a hálótól. A karral lendítés nem jó megfogalmazás, mert inkább ebből a helyzetből kinyúlik a kar, a felugrás közben. A két tenyér nyitott ujjakkal, a háló síkját kicsivel követve egymástól max. 5-10 cm-re, csuklóból feszesen megtartva.
- sáncoláshoz szükséges alaphelyzet
- a felugrás előkészítése, helyezkedés a labda pozíciójához igazodva
- felugrás különböző módon történő (kar)lendítésekkel
- aktív kéz- és karmunka kialakítása
- biztonságos talajfogás kialakítása
- labda sáncolása
Példák:
- A tanulók álljanak párba a háló két oldalán, a hálótól kb. egy lábfejnyire! Az egyikük tartsa maga előtt a labdát a sáncérintés helyzetében fogva. Ugorjanak fel egyszerre, és a labdás tanuló nyomja át a labdát a háló felett a labda nélküli társ kezébe. A leérkezésnél mély térdhajlítással fékezzék le a mozgásukat!
- Állítsuk a háló magasságát úgy, hogy a sánc gyakorlását végző tanulónak ugrás közben kb. 10 cm-t kelljen emelkednie, hogy elérje a felső szélét! Társa a túloldalon, zsámolyon állva nyújtsa fel a labdát a háló fölé, két kézzel tartva! A sánc gyakorlását végző tanuló a háló előtt helyből felugrással érintse meg a labdát sáncolás helyzetében, és nyomja rá a labdát a tartó kezére!
Változatok:
- A tartott labdához képest helyezkedjen a sáncoló kb. 30 centit balra (majd jobbra)! A felugrás előtt egy oldalazó lépéssel pozícionálja magát a labdához!
- Állítsuk a röplabdahálót olyan magasra, hogy a tanuló kinyújtott kezénél az alkar közepéig érjen. A páros egyik tagja helyezkedjen el a hálóhoz egészen közel, karjait emelje a sáncolás helyzetének megfelelő pozícióba. Társa a túloldalról alsó kétkezes dobással dobja a labdát a háló fölött párja keze irányába. Az első tanuló a tenyér és ujjak megfelelő érintőfelületével nyomja vissza az érkező labdát a háló fölött, lefelé.
Változatok:
- A háló szakaszos emelésével végeztethetjük a gyakorlatot növekvő felugrásokkal is.