Tanulási szempontok:
Különböző irányokból, távolságból, sebességgel és ívben érkező labdához igazodás. Gyors lábmunkával minél hamarabb az érkező labda mögé kell kerülni úgy, hogy a labdatovábbítás irányára merőlegesek legyenek a vállak.
Testhelyzet: közepesen mély súlyponti helyzetben a labda továbbításának irányába nyitott terpeszben.
- a labda folyamatos magasba játszása kosár- és alkarérintéssel, helyben, különböző testhelyzetekben, kijelölt (kis) területen belül
- falra dobott / kosár- vagy alkarérintéssel játszott / ütött visszapattanó labda megjátszása kosár-, illetve alkarérintéssel
- különböző felületeken (szőnyegen, homokon) egyensúlyi helyzet megőrzése mellett végrehajtott kosár- és alkarérintés
- társ/társak által különböző távolságból, sebességgel, ívvel dobott labda meg-/visszajátszása kosár- és alkarérintéssel
- két vagy több játékos folyamatos labdatovábbítása egymás között
- különböző irányokból, sebességgel, ívvel érkező labda továbbítása előre és hátra
- komplex gyakorlatok két térfélen, változó területméret, létszám, hálómagasság alkalmazásával
Példák:
- A röplabda levegőben tartása kosárérintéssel karikában/zsámolyon/szőnyegen állva, minden feljátszásnál egy újabb gyümölcsöt/állatot/virágot kell mondani ismétlés nélkül.
- Röplabda levegőben tartása oly módon, hogy egy kosárérintés után egy „nem röplabdás érintés” (fejjel, combbal, lábbal, vállal) használatával kell feljátszani a labdát.
- Labda folyamatos magasban tartása váltva kosárérintéssel – fejeléssel vagy kosárérintéssel – alkarérintéssel, kosárérintéssel – fejeléssel – kosárérintéssel – alkarérintéssel.
- A párok egy labdát tartanak a levegőben kosárérintéssel, miközben egy másik labdát egymásnak dobnak pattintott átadással.
- Három tanuló áll egy vonalban. A két külső egymással szemben, a harmadik köztük helyezkedik el, ahhoz a társához közelebb, akinek háttal áll. A szemből érkező labdát kosárérintéssel kell továbbítani a háta mögött álló társnak, majd előre futva, felé fordulva folytatni a gyakorlatot, a labdát folyamatosan a levegőben tartva.
- Három tanuló áll egy vonalban. A két külső egymással szemben, a harmadik köztük helyezkedik el. Az egyik szélső tanuló indítja a labdát, kosárérintéssel középen álló társának passzolja. Középen álló társa visszapasszolja a labdát, majd 180 fokos fordulatot végez. A szélen lévő társ a túlsó szélre passzolja a labdát, ahol az előzőeknek megfelelően folytatódik a gyakorlat.
Változat: A középen álló tanuló nem passzolja vissza a labdát annak a játékosnak, akitől ezt kapta, hanem hátrapasszolja, majd 180°-os fordulatot végez.
Változatok:
Az összes gyakorlat elvégezhető alkarérintéssel is, vagy úgy, hogy meghatározzuk, hogy bejátszani csak alkarral, támadni és feladni csak kosárral lehet.