Tapasztalatszerzés a mozgások társas kapcsolódási lehetőségeiben- Cél

Szűrők, jellemzők...
Mozgásfejlődés: mozgástanulás és gyakorlás
Fejlesztési terület: széleskörű mozgás-, játék- és sportműveltség

A különféle mozgásfeladatok és játékok három alapvető együttműködési céllal szerveződhetnek.

A leggyakrabban alkalmazott együttműködés a társak között a kooperatív cél, amely két vagy több egyén közös cél érdekében történő tevékenységét jelenti. A könyv telis-tele van olyan játékos feladatokkal és játékokkal, amelyek ezt a célt szolgálják.

A kooperatív tevékenységekben nincsenek győztesek vagy vesztesek, a közös cél vagy magának a játékfeladatnak a megoldása kerül a középpontba. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb egy csoport létszáma, annál nehezebb és összetettebb az eredményes együttműködés kialakítása. A sok-sok páros tevékenység, majd három- és négyfős kooperatív helyzetek segítségével kialakíthatók azok a működési normák, amelyek szükségesek a kooperatív tevékenységekhez, majd kiterjeszthetők a kollaboratív és a kompetitív célokra. A legegyszerűbb kooperatív célok a páros gyakorlások során tűzhetők ki. Képzeljünk el egy tanulópárt, akik egy karikával a kezükben segítik egymás szökdelő mozgását. A pár egyik tagja olyan helyzetekben tartja a karikát, hogy társ mindig be, majd át tudjon szökdelni rajta. Ha akadályozná az ugrásokat, mert például túl magasra helyezné a karikát, már nem valósulna meg a kooperatív cél. A labdagurítások/dobások és elkapások gyakorlása ugyancsak érzékletes példák. Ha nem veszi a gyakorlópár egyik tagja figyelembe a társat és túl erősen vagy pontatlanul dobja/gurítja a labdát, akkor sikertelen az adott végrehajtás.

A kollaboratív cél épít a kooperációra, hiszen két vagy több csoport közös feladatmegoldására terjeszti ki a tevékenységet. Ez gyakran magával vonz stratégiai jellegű problémamegoldó helyzeteket, amelyeket közösen kell megoldani. A szakirodalom nem egységes abban a kérdésben, hogy a kollaboratív cél tartalmazhat-e kompetitív elemet vagy sem. Nézőpontunk szerint nem, vagy legfeljebb az csak önmaguk – például az idővel szembeni – túlszárnyalásában jelentkezik. Ennek megfelelően, amikor két csapat úgy játszik röplabda játékot, hogy a labda ne essen le, de közben gyakoroljanak bizonyos játékhelyzeteket, akkor tipikus kollaboratív célokról beszélünk (habár a versenycélok hiánya miatt akár kooperatív cél is lehetne).

A kompetitív cél értelmezhető egyéni, páros és csoportszinten egyaránt. Akkor valósul meg, ha a mozgást ellenféllel szemben kell megvalósítani. Az egyéni versenyek esetében a versenyzők egymás zavarása nélkül versenyeznek. Egy váltóversenyfeladat ilyen.

A páros versenyek esetében egy ellenféllel kell megküzdenünk, a küzdőjátékok tipikusan ilyenek.

A csoportban zajló versenyek történhetnek egymás zavarása nélkül, mint például a sorversenyek, és természetesen történhetnek egymással közvetlenül szemben is, mint a labdajátékok esetében.

Kooperatív cél párokban (kép)

 Kooperatív cél párokban (kép)