A TE IS kuckó kialakítása- Hogyan csináljam?

Szűrők, jellemzők...
Tanórán kívüli fizikai aktivitást támogató területek: TE IS
Fejlesztési terület: egyéni és szociális készségek, felelősségvállalás
Gyakorlati lépések: Előkészítés

A TE IS Kuckó kialakításához a kezdetekkor a TE IS Csapat tagjainak felnőtt segítségre van szükségük, hiszen a megfelelő helyiség megtalálása az iskola infrastrukturális adottságainak, az igazgató döntésének és a kiszemelt helyiség állapotának függvénye. Bár a TE IS Kuckó kiválasztásába bevonhatóak a gyerekek, ez azon múlik, hogy a TE IS Csapat toborzása megvalósult-e már. Ha a toborzási folyamat nem is zárul le a TE IS Kuckó kijelöléséig, fontos, hogy a gyerekek nélkül semmiképpen ne kezdjünk bele a tér kialakításába. Ahhoz, hogy a Kuckót a magukénak érezzék, az átalakítás legelejétől kezdve a munka részesévé kell válniuk. Az igazi közös tervezés akkor kezdődik el, ha a gyerekek rendelkezésére áll a TE IS Kuckó tere.

A TE IS Kuckó az a tér, ahol a gyerekek közös munkája zajlik, legyen szó tervezésről, értékelésről, dokumentálásról. De a Kuckó funkciói közé tartozik az is, hogy a gyerekek el tudjanak vonulni, ha szükséges. Ugyanakkor a Kuckónak arra is alkalmassá kell válnia, hogy a TE IS Csapat vendégeket tudjon benne fogadni. Ahhoz, hogy a TE IS Kuckó megfeleljen a későbbi elvárásoknak, a gyerekeknek szintén felnőtt támogatásra van szükségük, hiszen a program elején ők még nem láthatják a TE IS összes folyamatát.

A Kuckó szempontjából az alábbi térfunkciók lehetőségeit kell a gyerekekkel közösen végigbeszélnünk:

  • közös nagycsoportos munka,
  • kiscsoportos munka,
  • privát beszélgetések,
  • vendéglátás, külső partnerek, támogatók fogadása,
  • dokumentumtárolás,
  • eszközök tárolása (például számítógép, sportszerek, játékszerek),
  • lazulás és pihenés.

Ha a fenti néhány funkciót a tervezéskor szem előtt tartjuk, akkor könnyebbé válik a berendezések megtalálása és képzeletbeli, majd valóságos elhelyezése a térben. A berendezések elhelyezésének terveit legjobb papíron végezni, de használhatunk kisebb játékkockákat is, vagy – ha a nagyobbak nem tartják cikinek – akár bababútorokat is. A tervezés akkor is hasznos, ha a szükséges berendezéseket nincs lehetőségünk beszerezni. Ekkor ugyanis a tervezés legalább ahhoz hozzájárul, hogy a szükséges berendezések megszerzését – külső vagy belső kapcsolatainkat mozgósítva – célként megjelöljük.

A bútorok mellett érdemes kiemelt figyelmet szentelnünk a falaknak, amelyek egyfelől alkalmasak a közös tervezőmunkára (flipchart papírokat ragasztva rájuk), másfelől hírek, információk, üzenetek megjelenítésére. Továbbá fontos figyelnünk arra is, hogy a térben a bútorok legtöbbje mozgatható, mozdítható és átalakítható legyen.

A gyerekek nagyon szeretnek kedvük szerinti berendezéseket tervezni. Ha szabadjára engedhetik a fantáziáikat, akkor egészen vad ötleteket is meg tudnak jeleníteni (például jacuzzi vagy fal nagyságú tévé). Ha megvan ez a szabadságuk úgy, hogy közben ismerik a TE IS Kuckó funkcióit, akkor valahol félúton a valóság és a fantázia között megtalálha­tóak lesznek azok a berendezések, amelyek valóban a Kuckó részét tudják képezni. Ha az első „elszállós” terveink már elkészültek, akkor érdemes beemelni a tervezés folyamatába a racionalitást.

Terveink formálódására nagy hatással lehet, ha elképzeljük, sőt, eljátsszuk azt, hogy vendég érkezik a TE IS Kuckóba, aki – a játék kedvéért – megvizsgál minden egyes bútort, térelemet, és mindegyikről megkérdezi, hogy az mire való. Ha a játékot folytatnánk, akkor azt is megtehetjük, hogy mindjárt két vendéget hívunk, akik közül az egyik az „értetlen”, a másik a „kekec”. Egy ilyen játék során saját magunkon teszteljük le a tér megfelelőségét.

A TE IS Kuckónak biztonságot is kell nyújtania a TE IS Csapat számára, akár csoportként, akár egyénenként gondolunk rájuk. A gyerekeknek azt kell érezniük, hogy ez a tér az övék. A biztonságos tér – legyen az osztály, folyosó, aula vagy TE IS Kuckó – arról ismerszik meg, hogy minden gyerek megtalálja benne a maga helyét. Ez éppolyan fontos a kisgyerekek esetében, mint a kamaszoknál. Éppen ezért – s ezen a ponton már akár össze is érhet a TE IS Kuckó kialakításának folyamata a TE IS Csapat csapatépítésének folyamatával – az új térben fontos, hogy megfogalmazzuk annak (biztonsági) szabályait is. Nem véletlen, hogy a TE IS Kuckó kialakításának folyamata a Határok, keretek, elvárások elméleti dimenzióval esik egybe.

A TE IS Kuckó berendezése és közös használatbavétele vélhetően rengeteg kompromisszummal jár a gyerekek részéről. A tér alkalmassá tétele nem megy gyorsan, türelemre van ahhoz szükség, hogy a Kuckó a legalkalmasabb formáját elnyerje. Ezen az úton azonban a gyerekek megtanulják azt is, hogy mit jelent a saját környezetünkért, saját eszközeinkért való felelősség.

A szabályalkotás a TE IS Kuckó esetében olyan kérdéseket vet fel, mint:

  • közös nagycsoportos munka,
  • kiscsoportos munka,
  • privát beszélgetések,
  • vendéglátás, külső partnerek, támogatók fogadása,
  • dokumentumtárolás,
  • eszközök tárolása (például számítógép, sportszerek, játékszerek),
  • lazulás és pihenés.