1. TÁRSON ÁTESÉS HÁTRA – Páros feladat, ahol a hátraesést és a hátraesés gurulással technikát készítjük elő.
A pár egyik tagja a hasán fekszik. A pár másik tagja óvatosan a derekára ül, és a karját mellső középtartásba emeli. Jelre az ülő gyermek fejét előrehajtja, és a combján lecsúszik hátrafelé a társán. Amikor a feneke a talajra érkezik, akkor megcsinálja a hátraesést. Meghatározott ismétlésszám (3–5) után szerepcsere.
Módszertani tanácsok, megjegyzések:
- A párokat úgy érdemes elhelyezni, hogy arccal egy irányba nézzenek.
- A párok elhelyezésekor ügyelni kell arra, nehogy a párok egymásra essenek.
- Ügyelni kell arra, hogy mindenképpen csússzanak le a combjukon az esést végző tanulók, nehogy hanyatt dőljenek.
Játékvariációk:
- Az alapfeladat begyakorlása után el lehet végezni a feladatot úgy is, hogy a fekvés helyett térdelő alkartámaszban (térdelőtámaszban, alkaron támaszkodva) helyezkedik el a pár egyik tagja.
- Hosszabb, összefüggő szőnyegfelület esetén 2-3 oszlopba állnak a gyerekek. Az első lefekszik, és megcsinálja az esést, majd két méterrel odébb ő is lefekszik. A 3. tanuló folytatja a sort, miután megcsinált két esést. Így haladnak át a terem túloldalára.
2. FOGÓ ESÉSEKKEL – Egyszerű fogójáték, ahol a megfogott játékost egy közösen végrehajtott eséssel lehet kiváltani.
20–24 játékos esetén, a játéktér nagyságától és a részt vevő gyerekek korától függően, 3–5 fogót szalaggal jelölünk. Akit a játék indítása után elkapnak a fogók, annak fel kell vennie egy meghatározott testhelyzetet (például guggolóállásban karemelés hajlított könyökkel és előrenéző tenyérrel). A menekülők kiválthatják a társaikat úgy, hogy közösen végrehajtják a meghatározott esést (a menekülő szembeguggol a megfogott társával és belecsap a tenyerébe, majd egyszerre végrehajtanak egy hátraesést). Azok a legügyesebbek,
- akik a legtöbb társukat kiváltják;
- akiket a legkevesebbszer fognak meg;
- akik a legtöbb társukat fogják meg.
Az esést végrehajtó párokat nem szabad megfogni!
Módszertani tanácsok, megjegyzések:
- Fel kell hívni a játékosok figyelmét arra, hogy az eséseknek van mozgáskiterjedése, így nagyon kell figyelni arra, hogy nehogy összeütközzenek a társaikkal!
- Figyelembe kell vennünk a gyerekek életkori jellemzőit, előképzettségét, amikor a végrehajtandó esést kiválasztjuk.
- Előreesés esetén egymás mellett, azonos arcirányba álljanak a gyerekek.
- Hátra esés esetén egymással szemben vagy egymás mellett álljanak a tanulók.
- Oldalra esés esetén egymással szemben álljanak, és tükörképet mutassanak egymásnak.
- A kezdők alacsony súlyponti helyzetekből hajtsák végre az eséseket, idősebb és gyakorlottabb tanulók számára bármilyen jól begyakorolt esés választható.
Játékvariációk:
- Csak a terem két-három meghatározott pontjában lehet kiváltani a társakat, így akit megfognak, annak gyorsan az egyik ilyen ponthoz kell mennie.
3. TÁRGYAK ÉS TÁRS FELETT ESÉS ELŐREGURULÁSSAL – Talajon elhelyezett, kifeszített kötél vagy társak felett végrehajtott esések az előképzettségnek megfelelően.
A csoportok elé meghatározott távolságra (korosztálytól függően 2–4 m) szalagokat helyezünk el. A csoport első tagja gurulóeséseket végez a szalagok felett, majd visszafut a pálya szélén, és beáll a saját oszlopa végére. A feladatnak akkor van vége, ha a csoport minden tagja elvégezte a feladatot.
Módszertani tanácsok, megjegyzések:
- Ha nem áll rendelkezésre összefüggő szőnyeg, akkor párosával is végrehajtható a feladat szivacson.
- A párok elhelyezésekor ügyelni kell arra, nehogy a párok egymásra essenek.
- Kifeszített gumiszalag felett és fekvő társ (térdelőtámaszban lévő társ, egymás mellett fekvő párok…) felett is végrehajtható a feladat.
- Minden esetben arra törekedjenek a játékosok, hogy átnyúljanak a kifeszített szalag vagy a társuk felett a guruló esés végrehajtása közben.
Játékvariációk:
- Ha kifeszített gumiszalag felett végeztetjük a feladatot, akkor érdemes az egyik végét alacsonyan rögzíteni, a másikat pedig kézben tartani, mert akkor a tudásszintnek megfelelően lehet változtatni a szalag magasságát.
- Váltóverseny formájában is lebonyolítható a feladat.
- A „szinkron” esést 3-4 tanuló időben egyszerre próbálja végrehajtani az akadályok felett.
4. BÉKACSATA – Küzdőjáték a hátraesés gyakorlásához
A párok guggolásban helyezkednek el egymással szemben. Jelre megpróbálják az ellenfelet kibillenteni az egyensúlyából úgy, hogy a tenyerükkel lökdösik egymást. Ha valakit sikerül hanyatt lökni, akkor az végez egy hátra esést.
Módszertani tanácsok, megjegyzések:
- Küzdőjátékot mindig csak úgy vezessünk, hogy tudatában legyenek a gyerekek annak, hogy egy adott jelre vagy hangra azonnal be kell fejezniük a küzdelmet!
- Soha ne engedjük eldurvulni a küzdelmet!
- A párok kiválasztásakor vegyük figyelembe a testi adottságokat.