Klasszikus bombázó

ADATLAP
Játék neve: Klasszikus bombázó
Javasolt korosztály:
  • Óvoda -2. évfolyam
  • 3-6.évfolyam
Kapcsolódó tantervi témakörök:
  • Alapvető mozgásformák - manipulatív mozgások
  • Sportági előkészítő feladatok, játékok
Alapvető mozgásformák - manipulatív mozgások: kézzel végzett feladatok
Sportági feladatok, játékok: Kézilabda
Sportági előkészítő feladatok, játékok: Technikai
Kapcsolódó mozgáskoncepció:
  • Térbeli tudatosság
  • Energiabefektetés tudatossága
  • Kapcsolat az eszközzel
Helyszín: Tornaterem / szabadtér
Létszám: Csoportos / csapat
Eszközigény: labda
Tantárgyi kapcsolódások: Történelem / társadalomtudomány
Fejlesztési terület: széleskörű mozgás-, játék- és sportműveltség
Játék típusa:
  • feladatjáték, játékos feladatok
  • kooperációs játék
  • célzó játékok
Technikai / készség nehézség: Közepes figyelmi kapacitású
Taktikai nehézség: Egyszerű előkészítő játékok, feladatok

Klasszikus bombázó

Létszám: teljes csoport két csapatra osztva
Terület: kb. 12 × 6 m
Eszköz: 3-5 db röp- vagy kosárlabda, valamint csapatonként 6-8 kisebb labda (például maroklabda, kézilabda), 2-3 hosszabb pad középen


A játékteret hosszában elfelezzük a padokkal, amelyekre elhelyezzük a medicinlabdákat egymástól megközelítőleg egyenlő távolságra. A csoportot két részre osztjuk, akik a játéktér két szélénél felállnak egy soros vonalba, szemben a padsorral. A csapatok a vonal mögött céloznak a kicsi labdákkal, és igyekeznek eltalálni a padra helyezett medicinlabdákat úgy, hogy azok az ellenfél térfelére pottyanjanak. Amelyik oldalon kevesebb medicinlabda lesz a talajon, az a csapat a győztes. Szabadon guruló
labdákat a tanulók összeszedhetik, de csak visszalépve, a vonal mögül lehet célozni.

Variáció(k)

  • Fitball bombázó. A játékteret az ábra szerint alakítjuk ki. (Nem feltétlenül szükséges paddal elválasztani a szomszédos pályákat.) A játék során a két csapat egy fitballt céloz nem túl nehéz, egyszerű gumilabdákkal, azzal a céllal, hogy az az ellenfél vonala mögé guruljon. Ebben az esetben is csak a vonal mögül lehet célozni a tanulóknak. (A vonalak egymástól körülbelül 8-10 méterre legyenek. Természetesen bójákkal, esetleg szalaggal is kijelölhetjük azt.) A fitball mozgását kizárólag a nekidobott labdákkal szabad befolyásolni. Az alapjáték során mindkét csapat kapjon legalább 5-5 labdát annak érdekében, hogy minél több kísérlet történhessen a tanulók részéről a labda eltalálására.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Hívjuk fel a tanulók figyelmét, hogy hatékonyan csak szemből (az oldalvonalra merőlegesen) lehet eltalálni a labdát, ennek érdekében passzoljanak annak a társuknak, aki jobb pozícióban van!

 

  • 2 labdás fitball bombázó. A Fitball bombázó játéknak ebben a verziójában mindkét csapat csak két-két labdát kap, így egy-egy dobás nagyobb „jelentőséget” kap, hiszen ha egy csapat mindkét labdáját sikertelenül eldobta, védekezési lehetőség nélkül marad. A játék ezen verziójában fontos, hogy a csapattagok kommunikáljanak egymással, passzoljanak a jobb helyzetben lévőnek, alakítsanak ki stratégiát arra vonatkozóan, hogyan gazdálkodnak a rendelkezésre álló labdákkal. Ez már II. szintű játék.
  • Labdaszedős bombázó. A „Fitball bombázó”-hoz hasonló szabályokkal játsszuk ezt a játékot. Azonban amíg ott bárki beléphet a vonalon belüli labdáért, itt kijelölünk csapatonként két embert, akik végig a játéktéren mozognak, és onnan juttatják a vonalon kívül álló társaiknak a labdákat a lehető leggyorsabban.
  • Kooperatív bombázó. A játék során a csapatok nem egymás ellen küzdenek, hanem együtt, egymást segítve a lehető legrövidebb időn belül, vagy legkevesebb dobással kell eljuttatni a labdá(ka)t a kijelölt területre.

11. ábra: Klasszikus bombázó

11. ábra: Klasszikus bombázó

12. ábra: Fitball bombázó

12. ábra: Fitball bombázó