Létszám: teljes csoport párokba rendeződve
Terület: teljes játéktér
Eszköz: –
Párokat alakítunk ki, amelyekben az egyik tanuló a fogó, míg a másik a menekülő. Jelzésre először a menekülők indulnak el, majd kis idő múlva a fogók. Mindenki a saját párjával játszik. Ha a fogónak sikerül a társát utolérni, szerepet cserélnek.
MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
►Kisgyerekeknél nagy játékterületet alkalmazzunk, hogy a megállásokra, irányváltoztatásokra bőven legyen hely! Sőt, ha lehetőség van rá, először egy-egy nagyobb területen (körülbelül 5 × 5 méter) csak két pár játsszon.
►Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy használják ki társaik helyezkedését cselezésre!
Variáció(k)
- Jelzésre csere! Nemcsak fogáskor van csere, hanem a játékvezető jelzésére is. Például tapsra mindkét játékos hason fekvésbe ereszkedik, majd onnan felpattanva szerepcserével folytatják.
- Jelzésre kezdünk! A párok egymástól kartávolságnyira, együtt futnak sípszóig. (A távolság betartása mindkét fél számára kötelező, se rövidebb, se hosszabb ne legyen!) A jelzésre az előre megbeszélt szerepek szerint kezdődik a játék.
- Számokra figyelj! A párok tagjait 1-es és 2-es számokkal jelöljük. A játék nem előre megbeszélt szerepek szerint, jelzésre indul, hanem a játékvezető által bemondott számmal jelölt tanulók lesznek az üldözők, társaik a menekülők.
- Utánzó fogó. Ha a menekülő bajban van, akkor más típusú, de hasonlóan gyors mozgásformát választ, amit a fogónak utánoznia kell, mielőtt újra üldözni kezdené a menekülőt.