Gördülésről akkor beszélünk, amikor bármely testrészen, testfelületen kialakított íven 180 foknál kisebb az elmozdulás (például talp, has, hát). Gurulásról pedig akkor, ha a test szélességi vagy hosszúsági tengelye körül legalább 180 fokban történik az elmozdulás. A gördüléssel és gurulással történő feladatok elsődleges fejlesztő hatásukat a vesztibuláris rendszer ingerlésével érik el, ezért kifejezetten segítik az egyensúlyozó rendszer és a térpercepcióra épülő funkciók javulását. A gördülések és a gurulások még egy szempont miatt fontosak, mégpedig alapvető sérülésmegelőző szerepük van az esések következtében fellépő ütközésekkel, becsapódásokkal kapcsolatban. Mindkét mozgásforma az esésgyakorlatok kulcsfontosságú eleme is egyben.
A feldolgozást segítő szempontok:
- A gurulások tanítását előzze meg a gördülések oktatása! A gördülések gyakoroltatását a test nagyobb felületein kezdjük (hason, háton). Az egyre kisebb felületen való gördülésnél egyre nehezebb az egyensúlyi helyzet megtartása. Fontos, hogy a testfelületek váltogatásával és a lehető legtöbb irányba végeztessük a gyakorlatokat. (Például „csónakringás” hason és háton is, „talphinta” terpeszben, harántterpesz és zárt állásban is.)
- A test, különböző felületein történő gördülés hozzájárul a test egyensúlyi helyzetének egyre biztosabb megőrzéséhez. Ezeknél a gyakorlatoknál tudatosan billentjük ki a testet az egyensúlyából, és az egyensúlyi helyzethez való visszatalálás gyakoroltatásával mintegy bejáratjuk az ehhez szükséges idegpályákat. Mint minden utánzó gyakorlat, ezek is beindítják a fantáziát, és jó motivációt biztosítanak a végrehajtáshoz a testnevelésórákon kívül is.
- A „testíveken” (talp, has, hát, oldal) oda-vissza történő gördülés (hintázás) feltételezi, hogy a gyerekek megtanulják az ívek szélső holtpontját érzékelni. Majd az ív növelése, a lendület fokozása érdekében izommunkával, vagy a végtagok lendítésével segítsék a feladatok végrehajtását. Az izmok ritmikus megfeszítése-ellazítása, a végtagokkal történő lendítés váltakozó iránya és annak egyre tudatosabb érzékelése olyan alapokat teremt, amelyre később sok bonyolultabb mozgás építhető. Különösen érdekes gyakorlat a hanyattfekvésben gördülés a háton előre-hátra szinte csak a karok előre- és hátra lendítésével. Egy ilyen mozgás közben magától értetődő, hogy a kar lendítése az ív során oda-vissza is mindig szinte megakad. Így lehet megtanulni és megtanítani, hogy testtel vagy a végtagokkal indított lendítés útja egy pillanatra megakad a holtponton.
Gördülés háton zsugor helyzetben (ábra)
Gördülés talpon, „hintázás” (kép)

- Azok a lendületek, amelyek a hintázással történő gördülés során létrejönnek, az átfordulásoknál, forgásoknál, a hintázásnál sokszor előkerülnek. A gördüléses gyakorlatok vezethetnek el a gurulások és átfordulások könnyed, lendületből történő végrehajtásához.
- Mivel minden gyermeknek van domináns forgásiránya, ezért tudatosan végeztessük a gyakorlatokat mindkét irányba.
- A megfeszített testtel, lassú tempóban gurulás kifejezetten fejleszti a testtudatot és az izomérzékelést. Ilyenkor az izmok megfeszítése után vállal kell indítani a gurulást. Mindvégig arra törekedve, hogy az egyenes irányt megtartsák. Ezután próbálhatjuk meg a „körző” gurulást, mikor a karokat, vagy a lábakat fixálva kell körben gurulni.
- Az egymáshoz való alkalmazkodás a páros feladatokban eleinte nehézséget jelenthet a gyerekeknek (különböző tempót kell összehangolni). A gördüléseket párokban kezdhetjük egymás gördítésével, hintáztatásával járó gyakorlatokkal (például hanyattfekvésben, törökülésben oldalra). A kontaktussal együtt végrehajtott hintázásoknál (például törökülésben előre-hátra kézfogással) a lendületvételben a társ segít. A kontaktus nélküli gyakorlatoknál a ritmus és a tempó még nagyobb szerepet kap a helyes végrehajtásban (például zsugorülésben a térd átkulcsolásával gördülés előre és hátra szinkronban, vagy ellentétesen).
- Az egymás testén való átgurulás különleges élményt ad a gyerekeknek.
- Az eszközös gurulásoknál az eszköz megtartása jelenti az új elemet. Az eszközös gurulásokon kívül (babzsákkal, labdával a kézben, vagy térd közé szorítva), az eszközökben való gurulások teszik még élményszerűbbé a gyakorlást. Magasabb fokon, a társas és eszközös gyakorlatokat kombinálva olyan különleges mozgások jeleníthetők meg, mint például a több body-roll hengerbe bújt gyermek társak által való gurítása.
- A gurulásoknál és az átfordulásoknál legyünk tekintettel az egyéni különbségekre, érzékenységre. Meg fogjuk tapasztalni, hogy egyes gyermekek nagyszámú ismétlés után sem szédülnek el (ez nem feltétlenül jó jel), mások pedig egy átfordulás után is bizonytalanná válnak. Ne követeljünk meg nagyszámú végrehajtást ez utóbbi gyermekeknél.
- Nehezítő körülményként is használhatjuk a gördüléseket, átfordulásokat, mikor utánuk más alapmozgásokat végeztetünk (járás, futás, támaszgyakorlatok). természetesen előtte meggyőződve arról, hogy nem jelent balesetveszélyt.
- A szélességi tengely körüli átfordulások (gurulóátfordulás előre és hátra) igen körültekintő gyakorlást igényelnek. A jelentős mértékű túlsúly, a koordinációs problémák miatt a nyaki gerincszakaszra túl nagy terhelés kerülhet. A kéztámasz jelentősége, és a nagy lendülettel történő végrehajtás elengedhetetlen. Különösen a hátrafelé történő átfordulásnál (gurulóátfordulás hátra), nagyon sok gyermek nem képes biztonságosan megoldani. Óvodáskorban kifejezetten nem javasoljuk az oktatását, de a későbbi életkorokban sem javasoljuk, hogy mindenkinek kötelezően meg kelljen tanulnia. A lejtőn történő gurulások ugyanakkor szinte minden tanuló számára biztonságos végrehajtást tesznek lehetővé. Minden esetben különös jelentőséget kap a fej két oldalán talajra helyezett kezek nyakat tehermentesítő szerepe. A körültekintő segítségnyújtás és a megfelelő felület elengedhetetlen e gyakorlatok végeztetésénél.
Gördülés egymás testén (ábra)

Gördülések, gurulások különböző testrészeken
- gördülések talpon, hajlított ülésben, törökülésben, hason, háton, vállon (például gördülés háton felhúzott, átkulcsolt térdekkel egyik lapockától a másikig; gördülés törökülésből térdfogással ágyéki gerinc domborításával hátra, majd vissza)
- gurulások fekvésben, zsugorhelyzetben
- gurulóátfordulás előre
Próbálgassátok, melyik testrészeteken tudtok gördülni előre-hátra, vagy éppen oldalra! Fontos, hogy próbáljátok minél ügyesebben megőrizni az egyensúlyotokat a gördülések közben. Ha kell, segítsetek a kezetekkel! Akkor vagytok ügyesek, ha zökkenőmentesen gördültök.
Utánzó gördülések, gurulások (például csónakringás, fatörzsgurítás, talphinta)
- „talphinta”: zártállásban/terpeszállásban gördülés lábujjra, majd sarokra
- „harang” harántterpeszben gördülés a talpakon előre és hátra
- „csónakringás” hasonfekvésből/hanyattfekvésből, jobb, majd bal oldalfekvésbe, karok magastartásban
- „kelj fel Jancsi”: hajlított ülés egyik láb nyújtva, karral a hajlított térdet átkulcsolva hintázás előre-hátra ülésből hanyatt fekvésbe
- „fatörzsgurítás”: gurulás nyújtott testtel magastartásban
- „kapitány a kormánykeréknél”: egyik gyerek hanyatt fekszik, mindkét lábát felemeli nyújtva és terpesztve, társa a lába közé állva megfogja a bokáit és jobbra-balra görgeti
- „hinta”: törökülés párokban egymással szemben, kézfogással, felváltva gördülés hanyattfekvésbe majd vissza kiinduló helyzetbe (hát alatt szivacs)
- „gördülő híd”: hasonfekvés szorosan egymás mellett, hátak tetején szivacsszőnyeg, melyen egy gyermek hasal, társak egyszerre gurulással továbbítják a szőnyegen fekvő gyermeket
Állásban hintázzatok a talpatokon előre és hátra! Segíthettek a karotokkal is az egyensúlyotok megőrzése érdekében. Tudtok így hintázni terpeszben is? És harántterpeszben? Feküdjetek a hátatokra és jól nyújtózzatok meg! Képzeljétek el, hogy a hullámokon ringatóztok! Hol az egyik, hol a másik oldalatokra gördülve. Akkor vagytok ügyesek, ha a hasatokra nem fordultok át. Most „kelj, fel Jancsit” utánozunk. Szorosan öleljétek át a felhúzott térdeteket, és domborítsátok a hátatokat a gördülés közben! A másik lábatok maradjon nyújtva, azzal vegyetek lendületet a gördüléshez!
Gördülések, gurulások, átfordulások helyben, haladással (előre/hátra, oldalra, körben, ezek átmenete)
- gördülések/gurulások helyben (például körző gurulás)
- gördülések/gurulások haladással
Fekvésben magas tartásba nyújtott karral próbáljátok a kezeteket egy pontban tartani és a lábatokkal körbegurulni! Mint ahogy a körzővel rajzolunk egy kört. Hossztengely körüli gurulásnál próbáljátok megfeszíteni az izmaitokat, és a karotokat magastartásban a fületek mellé szorítani! Így könnyebben tudtok egyenesen haladni.
Gördülések, gurulások meghatározott útvonalon
- gördülések/gurulások egyenes vonalon, íves vonalon, cikcakk vonalon, körben
Az izmaitok megfeszítésével próbáljátok tartani a megadott irányt gurulásnál! Figyeljetek, hogy mikor kell a karotokkal és a lábatokkal irányítani a gurulást!
Gördülések, gurulások, átfordulások alacsonyabb és magasabb helyre
- gördülések/gurulások természetes emelkedőn/lejtőn (például domboldalon)
- guruló átfordulás előre emelkedőre
Remekül lehet a domboldalon hossztengely körül lefelé gurulni. Tudnátok felfelé is haladni gurulással? A gurulóátfordulást viszont könnyebb felfelé végezni. Jól hajlítsátok be a nyakatokat, az állatokat szorítsátok a mellkasotokra! Ne feledjétek domborítani a hátatokat is!
Gördülések, gurulások, átfordulások egyenletes sebességgel (lassú/ gyors)
- gördülések/gurulások lassan/gyorsan (például hossztengely körüli gurulás nyújtott testtel csípővel indítva, megfeszített izmokkal lassan; lendületes hossztengely körüli gurulás vállal indítva a gurulást)
Próbálgassátok, hogyan tudtok a hossztengelyetek körül gyorsabban, vagy lassan gurulni! Mikor haladtok gyorsabban, ha a vállatokkal, vagy ha a csípőtökkel indítjátok a mozgást?
Gördülések, gurulások, átfordulások, változó sebességgel
- gördülések, gurulások fokozatosan gyorsuló/lassuló sebességgel
- gördülések, gurulások szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors) változó sebességgel
Tudtok úgy is gurulni, hogy lassítotok és gyorsítotok közben? Emlékezzetek arra, hogy ha megfeszítitek a testeteket és a csípőtökkel indítjátok a mozgást, tudjátok lassítani a gurulást!
Gördülések, gurulások, átfordulások, lassított, gyorsított mozdulatokkal
- gördülések, gurulások az izmok feszültségének változtatásával, szaggatott mozdulatokkal
- gördülések/gurulások „lassított felvétellel”
- gördülések/gurulások „gyorsított felvétellel”
A „robotmozgást” sok mozgásformánál gyakoroltuk már. Tudtok gördülni valamelyik testrészeteken, esetleg gurulni „robotmozgással”? Emlékeztek, a szaggatott mozdulatokon van a hangsúly. Melyiket könnyebb megcsinálni? Lassított, vagy gyorsított felvétellel gördülni/gurulni?
Gördülések, gurulások belső/ külsőleg meghatározott ritmusra
- gördülések/gurulások külsőleg meghatározott ritmusra (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
- gördülések/gurulások belsőleg meghatározott ritmusban
Most próbáljatok mindig a tapsom ütemére ringatózni a hátatokon jobbra-balra! Figyeljetek, mert változtatom a ritmust!
Gördülések, gurulások, átfordulások párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül
- gördülések, gurulások, átfordulások párokban, csoportokban fizikai kontaktussal (kézfogással, karfonással, hátakat összetámasztva (például „hinta”: törökülés párokban egymással szemben, kézfogással, felváltva gördülés hanyattfekvésbe majd vissza kiinduló helyzetbe)
- gördülések, gurulások, átfordulások párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül
- gördülések, gurulások, átfordulások párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett
- gördülések, gurulások, átfordulások oszlopban, vonalban
Ha párokban gurultok a hossztengelyetek körül erősen fogjátok egymás kezét, és próbáljatok meg azonos sebességgel haladni! Mindig alkalmazkodjatok a társatokhoz, akkor tudtok szépen együttmozogni!
Gördülések, gurulások a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)
- gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például „csónakringás” párban ellenkező ritmusban)
- gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő irányban
- gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
- gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (különböző kar- és lábtartások)
- gördülések/gurulások a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások)
- gurulás társon át (12. ábra)
- „fatörzsgurulás” csoportban egymást követve
Most kipróbáljuk, hogy hanyattfekvésben sikerül-e párokban úgy végezni a „csónakringást”, hogy egyszer egymás felé, aztán egymástól távolodva ringotok. Ne feküdjetek túl közel egymáshoz! A „kelj fel Jancsi” párokban nagyon vicces, ha éppen ellenkezőleg gördültök. Mikor egyikőtök a hátára gördül, a mellette lévő társa éppen ülésbe gördül. Valamelyikőtök adhatja a ritmust is hozzá („hopp! hopp!”).
Gördülések, gurulások, átfordulások eszközhordással
- gördülések/gurulások/átfordulások babzsák, labda, kendő, szőnyeg hordásával (például kézben, láb között vagy más testrészen), folyamatos hossztengely körüli gurulás magas tartásban labda vagy babzsák fogással
Már ügyesen mennek a gördülések/gurulások. Nehezítünk azzal, hogy a kezetekben labdát kell fogni gurulás közben. Most már arra is figyelnetek kell, hogy ne hagyjátok el a labdát! Most kipróbálhatjátok milyen érzés a térdetek közé szorított babzsákkal gurulni. Figyeljetek, hogy végig szorítsátok, ne veszítsétek el a babzsákotokat!
Gördülések/gurulások/átfordulások eszközökön, eszközök között/körül, eszközök alatt, eszközök előtt/mögött/mellett, eszközökben és eszközökről
- gördülések/gurulások/átfordulások szőnyegen, padon, csúszdalapon (például gurulóátfordulás előre; gördülés hason fekvésben / hanyatt fekvésben, fitt-ballon előre/hátra, jobbra/balra kézsegítséggel)
- gördülések/gurulások eszközök között/körül
- gördülések/gurulások kifeszített gumiszalag, kötél alatt
- gördülések/gurulások eszközök előtt/mögött/mellett
- gördülések/gurulások eszközökben (például body –roll hengerben fekve egyedül, vagy társak által gurítva egy/több hengerben)
- gurulások eszközökről (például legördülés body-roll hengerről/fitt ballról hason fekvésben társ legurítása szivacsszőnyegről
(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)
Bújjatok bele egy body-roll hengerbe! Nyújtózzatok magastartásba, és a hengerrel együtt próbáljatok gurulni! Ha érzitek, hogy kezdetek kicsúszni a hengerből, igazítsátok vissza a derekatok köré! Most egymás mellé tettem a hengerkészletet, folyamatosan csökkenő sorrendbe. Hasaljatok rá, és magastartásban nyújtózva, megfeszített testtel, guruljatok le róla! Mikor a nagylabdán gurultok előre hátra, figyeljetek, hogy időben támaszkodjatok le a kezetekkel és a lábatokkal, nehogy leessetek a labdáról!