A kúszás és a mászás szerepe rendkívül fontos a gyermek fejlődésében. Egyidejűleg fejleszti az idegrendszeri szerveződéseket, és gátolja a primitív reflexek fennmaradását. A kisiskoláskort megelőzően e gyakorlatok „elősegítik az érző információk egységbe rendezését, integrálását, mivel az egyensúlyi, a látási és a proprioceptív rendszerek ekkor működnek először együtt egy új viszonylatban a nehézségi erővel. Az egyre fejlődő mozgások révén a gyermek egyre jobban összehangolja az egyensúlyi, a tér- és a mélységérzékelési képességét. A kúszás és a mászás által a látás, az érzékelés és a mozgás nyers információs anyaga első ízben szinkronizálódik, és nyújt teljes képet a környezetről.” [16] A gyakorlatok végzése által egyre biztosabbá váló fejtartás szoros összefüggésben van a látással, ezen keresztül a mélység- és az egyensúlyérzékeléssel is. Így e feladatok, és az ezeket megvalósító nagyszámú és rendkívül változatos gyakorlás, ebben az időszakban a jól fejleszthető idegrendszeri struktúrák mellett olyan képességek fejlesztéséhez járulnak hozzá, melyek később a tanulási képességekben realizálódhatnak. Mindezen túl kisiskoláskorban a kúszások, mászások támaszhelyzetein keresztül differenciáltan, saját testsúllyal végezhetünk erőfejlesztést tanítványainknál.
A feldolgozást segítő szempontok:
Kúszás ellentétes kar- és lábhasználattal
Kúszás közben, nyújtsátok messzire a kezeteket és húzzatok nagyot a tenyeretekkel! Az ellentétes oldalon pedig toljátok magatokat a lábatokkal! Akkor vagytok ügyesek, ha végig a hasatokon maradtok és még a mellkasotokat sem emelitek fel. A fejetek pedig maradjon a hátatok meghosszabbításában! Nézzetek közel magatok elé kúszás közben! Próbáljatok folyamatosan haladni, akkor kevesebb erőfeszítésre lesz szükségetek!
Mászás ellentétes kar- és lábhasználattal
Akkor vagytok ügyesek, ha ellentétesen lép a kezetek és a lábatok mászás közben. Nyitott tenyérrel másszatok! Próbáljátok egyenesen tartani a hátatokat mászás közben! A fejetek a hátatok meghosszabbításában legyen! Ha jól tartjátok a fejeteket, akkor az arcotok a talaj felé néz.
Kúszás azonos oldali kar- és lábhasználattal
Kúszás közben, most az azonos oldali karotokat és lábatokat használjátok egyszerre! Figyeljetek azokra a dolgokra is, amit az ellentétes kar- és lábhasználatnál már megtanultatok!
Mászás azonos oldali kar- és lábhasználattal
Mászás közben most az azonos oldali karotok és lábadtok lépjen egyszerre! Figyeljetek azokra a dolgokra is, amit az ellentétes kar- és lábhasználatnál már megtanultatok!
Kúszások, mászások ellentétes és azonos oldali kar- és lábhasználattal, változatos módon
Ha alkaron másztok, nyissátok ki és tegyétek le a tenyereteket mászás közben! Mikor befelé fordított alkaron másztok, ügyesen egymás elé lépegessetek az alkarotokkal!
Utánzó kúszások/mászások (minden lehetséges irányba)
„Dakszli mászásnál” támaszkodjatok jó szélesen a vállatok alatt, a befelé fordított nyitott tenyereteken! Jól nyomjátok le a mellkasotokat a talaj felé! A fejetek a háttok meghosszabbításában legyen! A „hajókerék” mászásnál próbáljátok meg kinyújtott könyökkel karkörzést végezni! A tekintetetek mindig a körzést végző karotokon legyen! A „mamutmászásnál” először lassan emeljétek az ellentétes oldali karotokat és lábatokat, hogy könnyebben megtarthassátok az egyensúlyotokat! A „popsiséta” közben ne a lábatok lépegessen, hanem próbáljátok meg váltva előre tolni a nyújtott lábatokat!
Kúszások, mászások előre/hátra, oldalra, körben (ezek átmenete is)
Figyeljetek rá, hogy amikor hátrafelé, vagy oldalra haladtok, akkor se felejtsétek el, amit a kúszásnál/mászásnál tanultatok!
Kúszások, mászások meghatározott útvonalon
Ügyesen maradjatok a kijelölt útvonalon! A tekintetek kövesse a kijelölt útvonalat.
Át-, fel- és lekúszások, -mászások
Felfelé kúszásnál nagyon keményen kell húznotok karral, és tolnotok magatokat a lábatokkal, hogy felérjetek az emelkedőn! Amikor átmásztok egy eszközön, ne emelkedjetek fel a törzsetekkel mászás közben! Ha leléptek valahonnan a kezetekkel mászás közben, keressetek biztos támaszt, mielőtt a térdetekkel is lépnétek!
Kúszások, mászások állandó/változó/váltakozó
Megtanultuk már, milyen saját támasztávolságotokkal kúszni/mászni. Most próbáljátok ki, milyen érzés, ha lerövidítitek, vagy ha éppen megnyújtjátok a támasztávolságot! Próbálgathatjátok azt is, hogy váltogatjátok a támasztávolságot.
Utánzó kúszások/mászások (minden lehetséges irányba)
[Feladatok: TT-feladatcsoport utolsó sorában]
[Feldolgozási példák: TT-feladatcsoport utolsó sorában]
Kúszások, mászások egyenletes sebességgel (lassú/gyors)
A normál tempóhoz képest, most próbáljatok lassabban/gyorsabban kúszni/mászni! Mászásnál próbáljatok gyorsabban lépegetni a kezetekkel és a térdetekkel! A kúszásnál akkor fogtok gyorsabban haladni, ha azon kívül, hogy gyorsabban váltogatjátok a kar-lábtempókat, pici szünetet sem hagytok a váltások között. A gyors előrejutáshoz folyamatosnak kell lennie a mozgásotoknak.
Kúszások, mászások változó sebességgel
Már megtapasztaltátok, milyen érzés különböző sebességgel mászni. Most próbáljátok váltogatni a sebességetek kúszás/mászás közben!
Kúszások, mászások irányváltoztatással (egyénileg vagy külsőleg meghatározott módon)
Kúszás/mászás közben szabadon megállhattok, majd újra elindulhattok a teremben. Figyeljetek, most csak akkor álljatok meg, ha jelt adok! A következő jelzésre induljatok újra! Most már ne álljatok meg, csak változtassatok irányt, ha a jelzésemet halljátok!
Kúszások, mászások lassított, gyorsított és szaggatott mozdulatokkal
Biztosan láttátok már, hogy mozognak a robotok. Próbáljatok meg „robotszerűen” kúszni/mászni! Szaggatott mozdulatokkal haladjatok a karotokkal és a lábatokkal is! Érdekes, mikor lelassítanak egy felvételt valamilyen mozgásról. Most játsszuk azt, hogy ti fogtok lassított felvétellel kúszni/mászni! Ne szaggassátok meg a mozdulataitokat, csak lassítsátok le! Most pedig gyorsított felvétellel próbáljátok meg!
Kúszások, mászások belső/külsőleg meghatározott ritmusra
Izgalmas az is, ha úgy próbáltok meg kúszni/mászni, hogy magatokban elképzeltek hozzá egy ritmust. Akár egy mondóka ritmusára is mozoghattok. Most én fogom adni a ritmust a mozgásotokhoz. Figyeljetek a zene ritmusára!
Kúszások, mászások párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül
Ki fogjuk próbálni, hogy milyen érdekes, ha párokban, vagy csoportokban kúsztok/másztok. Próbáljatok meg egymás mellett haladni a párotokkal! Most mászás közben maradjon összeérintve a vállatok! Most az egész csoport együtt kússzon/másszon szabadon a teremben! Figyeljetek egymásra, kerüljétek el az ütközést!
Kúszások, mászások a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)
Most próbáljatok meg a párotokkal egymást követve kúszni/mászni! Figyeljetek, hogy ne hagyjátok el a társatokat, és aki hátul halad az pedig ne maradjon le! Ne felejtsetek el szerepet cserélni! Most próbáljatok meg mindannyian másként mászni! Változtathatjátok a kar és a lábmunkát, a sebességet, a támasztávolságot.
Kúszások, mászások eszközhordással
Már ügyesen megy a kúszás és a mászás. Nehezítünk azzal, hogy a hátatokon babzsákot kell szállítanotok. Most már arra is figyelnetek kell, hogy ne hagyjátok el a babzsákotokat! Most kipróbálhatjátok milyen érzés a tenyeretek alá rongyot téve mászni. Figyeljetek, a tenyereteket csúsztatni kell, hogy ne hagyjátok el a rongyokat!
Kúszások, mászások eszközökön, eszközökön át, eszközök között, körül, alatt/fölött, előtt/mögött/mellett, eszközökben, eszköztolással és
(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)
Próbáljatok úgy mászni, hogy minden eszközt kikerültök a teremben! Másszatok a talajra tett kötél felett úgy, hogy a kötél a kezetek és a lábatok között legyen! Másszatok át a kifeszített gumiszalagok alatt! Figyeljetek, mert lehet, hogy kicsit le kell nyomni a mellkasotokat a talaj felé, hogy ne érjetek hozzá a kötélhez!