Ősi tapasztalat a ringatás pozitív élménye, a ringva lebegés, mint egykor az anyaméhben, később az anyai ölelésben, aztán a hintázásban. Ezt az élményt hívja elő ez a gyakorlat, amelyben a nyugalom, biztonság, ellazulás érzése születhet meg. A gyakorlat bevezető szövege, amelyet minden, ebben az életkorban alkalmazott játékhoz egységesen felhasználhatunk (óvodásoknál csillagfekvésben polifoamon, iskolásoknál egy erre a célra rendszeresített, az iskolapadra helyezett saját kispárnára fektetve a fejet):
Most szeretnélek meghívni titeket egy játékra. Egy rejtvényt fogok nektek elmondani, amit majd ki is találhattok. A játék során valami egészen mássá is válhattok, mint amilyenek a valóságban vagytok. Tudjátok, akkor tudunk jól együtt játszani, ha csendben figyelünk egymásra is, társainkra is, és úgy helyezkedünk el, hogy mindenki kényelmesen, jól érezze magát. Aztán majd a játék végén mindenki elmondhatja nekünk, mit képzelt el.
Most pedig vegyetek egy jó mély lélegzetet, lassan fújjátok ki, vegyetek még egy mély levegőt, és amikor kifújtátok, akár be is csukhatjátok a szemeteket, hogy könnyebben el tudjátok képzelni mindazt, amiről mesélni fogok!
Képzeld el, hogy ringatózol a vízen és könnyedén ide-oda billensz! A víz nagyon kellemes, meleg és puha. Lágy, kék hullámok jönnek, és meglöknek, ringatnak téged. Te erős és szilárd vagy. A nap süt, felmelegíti a fát, amelyből téged építettek. Aztán elkezd fújni a szél és kifúj téged a tengerre. Vitorláid felfogják a szelet és tovább röpítenek téged.
Képzeld el, mi vagy te? (Hagyunk egypercnyi időt!)
Most körbemegyek, lassan nyisd ki a szemed, hogy megkérdezhesselek, mivé változtál! Miközben elmondod, mi lettél, vissza is változol újra óvodássá (iskolássá).
Élménymegosztás
Mivé változtál? Milyen hajó voltál? Milyenek voltak a vitorláid? Merre vitt a víz?
Ha van rá idő és lehetőség, a gyakorlat után lerajzoltatjuk egy rajzlapra, amit a gyermek átélt, így téve teljessé a gyakorlatot.
Az itt felkínált kép általában segít abban, hogy a gyermekek enyhítsék feszültségüket, szorongásukat, kioldódjanak a félelmeik.
A játék leírása
(A „vitorlás hajónál” leírt bevezető szöveg elmondása után:) Képzeld el, hogy lebegsz a levegőben egészen puhán, fenn az égen, lebegsz a nap közelében, és a sugarai felmelegítenek. Éjszaka rád világítanak a csillagok. Meg is tudod őket számolni, bár nagyon sokan vannak. Lassan egyre nehezebb és nehezebb leszel, egyre sötétebb, apró vízcseppek sűrűsödnek, formálódnak benned. Aztán finoman leesnek a földre. A föld nagyon örül, gyorsan beissza magába a vízcseppjeidet. Te megkönnyebbülsz, könnyűvé válsz és lebegsz könnyeden, szabadon…
Most körbemegyek, lassan nyisd ki a szemed, hogy megkérdezhesselek, mivé változtál. Miközben elmondod, visszaváltozol újra óvodássá (iskolássá).
Élménymegosztás
Mivé változtál? Milyen voltál, hogy érezted magad ott fenn, az égen? Mennyi eső volt benned (ha felhővé változott)?
Ez a játék jó lehetőséget ad arra, hogy a gyermekek megtanulják szabályozni a légzéstempójukat. A lassú kilégzés reflexesen relaxáló hatású. Szükség van a gyakorlathoz egy hangszerre, legjobb a furulya vagy hegedű. Két különböző hangot kell játszani a hangszeren, egyet a belégzéshez, egyet a kilégzéshez.
Azzal, hogy jó ütemben tartjuk a hangokat, kiegyensúlyozottabb légzéstempó követésére adhatunk mintát a gyermeknek. Mivel a hosszú és mély kilégzés a szívritmust reflexesen lassítja, ez pedig a visszacsatolás révén a központi idegrendszeri, agykérgi izgatottságot csökkenti, a gyakorlat spontán ellazulást hoz létre a gyermekekben.
Az izgalmi légzés mindig gyors és felületes, a nyugalmi pedig lelassult, főként a kilégzési relaxációs válasznak van jelentősége.
A játék leírása
Ma egy különleges játékra hívlak benneteket. Ebben a játékban a légzésetekkel tudjátok követni a hangokat, amiket ezen a furulyán (hegedűn) játszom. Most csak lélegezzetek nyugodtan, egyenletesen, ahogy jólesik. (Körülbelül fél percig várunk.)
Külön hangja lesz a belégzésnek és másféle, mélyebb a kilégzésnek. Ha ezt a hangot halljátok, lélegezzetek be (magasabb fekvésű hang), ha ezt a másikat (ez a mélyebb hang), akkor lélegezzetek ki! Hosszan fújjátok ki a levegőt! Néha kicsit gyorsítok vagy lassítok, csak kövessétek a légzéssel! Próbáljátok ki, hogyan tudtok követni engem!
Csak csekély gyorsítást próbálunk, viszont a mélyebb-hosszabb kilégzést gyakorítjuk. A kilégzésre legalább kétszer olyan hosszú időt szánunk, mint a belégzésre. A gyakorlatot maximum öt percig folytatjuk, majd szólunk, hogy:
Most pedig az utolsó hangokat halljátok. Ha kifújtátok a levegőt, pihenjetek egy kicsit, majd lassan nyissátok ki a szemeteket, hogy meghallgathassuk, mi történt veletek és mit éltetek át a játékban.
Élménymegosztás
Hogy érzed most magad? Hogyan tudtad követni a hangokat? Mi volt a legjobb benne? Mi volt a legnehezebb? Melyik ritmus volt a tiéd? Meg tudnád ezt most mutatni nekünk? Hogyan hatott rád, amikor nagyon hosszan fújtad ki a levegőt? Mire gondoltál? Hol érezte legjobban a tested a kilégzést? Mutasd meg magadon!
A fentiekhez hasonló gyakorlatokat, játékokat találhatunk Gőbel Orsolya hét kötetében.