Hangok és mozgás összekapcsolása

Szűrők, jellemzők...
Személyiségfejlesztés:
  • stresszkezelés
  • érzelemszabályozás
Interdiszciplináris tanítás: stresszkezelés
Fejlesztési terület: egészségtudatos életvezetés

Az egyes hangok egymásutánjához mozdulatokat is kapcsolhatunk. Ezek a tüdő átszellőztetéséhez éppúgy hozzásegítenek, mint a belső feszültségek elvezetéséhez. Többnyire a nyújtás reflexes lazító következményeire épülnek, de egyes elemei a „prés” szerepét is betöltik.

  • Az „Í” hanghoz a jobb, majd a bal és végül mindkét kar magastartásba emelése kapcsolódik. Egy hangzásra (légvételre) a jobb kar nyújtózik fel, kilégzésre visszaengedjük a kart a test mellé, egy másik légvételre a bal kar nyújtózik magasra, a harmadik légvételnél mindkét kar magasba nyújtózva arra törekszik, hogy „elérje az eget”.
  • Az „É” hanghoz a két lapocka széthúzása, a karokkal pedig előre hajlásban a mellkas átölelése tartozik, mintegy kipréselve a levegőt a tüdőből.
  • Az „Á”hanghoz széttáruló karokkal és felemelt állal a felfelé tekintő „ámulás” pozíciója tartozik.
  • Az „O” hanghoz a mellkas előtt, vállmagasságban előre nyújtott két kar „ölelő”, szabályos kört rajzoló mozdulata tartozik.
  • Az „Ú” hang hallatásának kezdetén két karral párhuzamos magastartásba lendülünk, majd pedig a kilégzés időtartamával szoros összhangban hozzuk le a két kart kiinduló pozícióba, a test mellé.

Alkalmazzuk a szaggatott hangok kiadásának „nevetésszerű” gyakorlatát is. Bizonyított, hogy a szaggatott hangok erőteljes feszültségoldó hatással bírnak, ezen alapul a hahotaterápia. Sorra vehetjük a „hi-hi-hi”; „he-he-he”; „ha-ha-ha”; „ho-ho-ho” hangzásokat. A „hu-hu-hu”-t nem tanácsos bevonni, mert a természetes nevetés ritkán vagy nem is alkalmazza. A nevetés immunstimuláló és endorfintermelő hatású, ezért annak is jó, aki nevettet, annak pedig sokszorosan, aki önfeledten tud nevetni (Bagdy–Pap, 2011).

  • Kórusgyakorlat

Az I-É-Á-Ó-Ú hangokat egymást követő hangok be­kapcsolásával együtt hallatjuk fél percig, és élvezzük az összhangzatot.

  • Érezd, kövesd a ritmust szabad mozgással!

Egy lazító, andalító és egy intenzív ritmust közvetítő zenét szólaltatunk meg. A gyermek ráhangolódik a ritmusra és tetszés szerinti, spontán mozdulatokkal reagálva „saját koreográfiával” mozog, táncol. Különféle zenékre alkalmazható. Preferált muzsikák: Bach, Vivaldi, Mozart, Jean Michel Jarre, Smetana, Kodály.