Fundamentális hely- és helyzetváltoztató mozgások

Szűrők, jellemzők...
Mozgásfejlődés: mozgástanulás és gyakorlás
Fejlesztési terület: széleskörű mozgás-, játék- és sportműveltség

A járás során az egyik lábról a másik lábra történő súlypontáthelyezés zajlik úgy, hogy legalább az egyik láb végig kontaktusban marad a talajjal – vagy az egyik lábon (úgynevezett támaszláb), vagy mindkét lábon (úgynevezett kettős támasz vagy kettős alátámasztás) van a testsúly. A járás során tehát a támaszfázis és lendítő fázis szakaszai ciklikusan váltják egymást. A járás egysége a lépésciklus, amely két lépést foglal magában. A lépésciklus megfelel annak az időtartamnak, amely ugyanazon láb két sarokra lépése között eltelik.

Az iskolába kerülő gyermekeknél a járás már meglehetősen fejlett szinten van, ami lehetőséget ad a mozgáskoncepciós rendszer szempontjainak megjelenítésére. Mivel nem igényel túlzott figyelmet a járás maga, könnyebb figyelni a a mozgást kísérő, azokat bonyolító összetevőkre, mint például az irányokra, eszközre vagy akár a társ mozgására. 

A járások további jelentősége még, hogy a futó és szökdelő feladatokhoz elengedhetetlen, megfelelő lendítő láb és kar mozdulatokat, illetve a lábfej talajfogását segítik megéreztetni tanítvá­nya­inknál.

A feldolgozást segítő szempontok

  • A gyermekeknél gyakori, hogy a láb befelé („csámpás” láb) vagy túlzottan kifelé fordul, ezért fel kell hívni a figyelmet, hogy a helyes járásnál a láb csak pár fokban kifelé rotált helyzetben kerül a talajra. Így biztosítva azt, hogy a saroktól az öregujjig gördüljenek végig a talajon a tanulók. Ez a szempont tudatosítható és sok-sok gyakorlással tanulható.
  • A helyes járáskép kialakítása nagy jelentőséggel bír a későbbi alsó végtag elváltozások, illetve gerincdeformitások prevenciójában. Ennek a jelentősége azáltal is fokozódik, hogy a tanulók között gyakori a lúdtalp és/vagy bokasüllyedés, ami járás közben megnehezíti számukra a helyes talajfogást és talpgördülést. (A lábujjon, sarkon és bekarmolt lábujjal való járás hasznos a lúdtalp megelőzésére, illetve a már kialakult lúdtalp korrekciójára.)

 

3. ábra: Járás különböző súlyponti magasságokban

3. ábra: Járás különböző súlyponti magasságokban
  • A járás során helyesen alkalmazott ellentétes kar- és láblendítés fontos összetevője a későbbi hatékony felhasználásnak.
  • A magas és alacsony súlyponttal történő járás annak kipróbálására szolgál, hogy melyik eredményez biztosabb egyensúlyi helyzetet, és hogy melyik ad jobb lehetőséget az irányváltoztatás végrehajtására. A kettő közötti szakaszos vagy folyamatos átmenet a testhelyzetek és izomműködések differenciált érzékelését biztosítja. A különböző hosszúságú lépéshosszal való haladásnál (a „tyúklépéstől” az „óriáslépésig”) tapasztalatot tud szerezni a tanuló a különböző távolságok és a lépésnagyság viszonyáról, ami a későbbiekben a futás sebességének érzékeléséhez, kialakításához ad elengedhetetlen tapasztalatot.
  • A „gyorsított”, „lassított” és „szaggatott” mozdulatok alkalmazásánál az izomműködésnek olyan, egyre jobban ellenőrzött módját alkalmazzák tanítványaink, amely a test és a végtagok egyre jobb koordinációját eredményezi. Lényegében játék az izmok működtetésével. A kreativitás fejlesztésére olyan járások kitalálása lehet a feladat, ahol az izmok megfeszítésével, ellazításával kell játszani. Az egyenletes járás kialakítására használhatjuk a külső és belső ritmusra történő járásfeladatokat.
  • A társas feladatok során az együttes végrehajtás lehetőséget biztosít az alkalmazkodásra, a vezető-követő szerepek tudatos végrehajtására, a társba vetett bizalom kialakulására, ami fontos eleme a különböző fogó- és pontszerző játékoknak.

4. ábra: Egyensúlyozó járás kötélen

4. ábra: Egyensúlyozó járás kötélen

10. kép: Kooperatív egyensúlyozó járás kötélen

10. kép: Kooperatív egyensúlyozó járás kötélen

A futás valószínűleg a leggyakrabban használt mozgásformája a testnevelésóráknak. Hasonlóan a járáshoz, a futás során is a súlypont áthelyezése történik egyik lábról a másikra, azonban van olyan szakasza, amikor egyik láb sem érinti a talajt. Ez a szakasz a repülőfázis, ami egy szökkenést jelent az egyik lábról a másikra.

A futás jövőbeni felhasználását kell talán a legkevésbé ecsetelni a természetes mozgások közül. Ez a megállapítás azonban csak növeli annak a felelősségét, hogy megfelelően kialakított futástudással ruházzuk fel tanítványainkat. A mozgásforma változatos, helyesen tudatosított gyakorlása minden későbbi felhasználás hatékonyságát jelentősen növelheti. A járáshoz hasonlóan itt is ki kell emelnünk a lendítő végtagok és a talajfogás fontosságát a futások célszerű végrehajtása érdekében.

A feldolgozást segítő szempontok:

  • Fontos, hogy tanítványaink tapasztalatot szerezzenek a különböző lépéshosszúságú és/vagy lépésfrekvenciájú (időegység alatti lépésszám) futásokról. Ennek segítségével tudatosíthatjuk, hogy a lépéshossz és lépésfrekvencia határozza meg a futás sebességét (a maximális sebességű futáshoz hosszúkat kell lépni a le­hető leggyorsabban).
  • A magas és alacsony súlyponttal történő futás annak kipróbálására szolgál, hogy melyik eredményez gazdaságosabb, hatékonyabb végrehajtást, emellett melyik ad jobb lehetőséget a gyors megindulás, megállás, irányváltoztatás végrehajtására.
  • Az eszközökkel nehezített futó feladatok nagymértékben hozzájárulnak a későbbi sportjátékokban való hatékony részvételhez.
  • Hívjuk fel tanítványaink figyelmét arra, hogy a maximális sebességű futás eléréséhez csak a lábfej elülső részének szabad a talajhoz érnie. Ahogy csökken a futás sebessége, és a gazdaságosság lesz a fő szempont, már a saroktól a lábfej elülső része felé gördülés közben érintkezzenek a talajjal.

 

5. ábra: Futás meghatározott útvonalon – példák

5. ábra: Futás meghatározott útvonalon – példák

Ahogyan az iménti alfejezetben említettük, a futás egyik lábról a másikra történő szökkenésekből épül fel. Ugrás, szökkenés alatt tehát olyan láb(ak)ról láb(ak)ra történő elrugaszkodást értünk, amely során az ugrást végző teljesen elszakad a talajtól. A szökkenés történhet egy lábról egy lábra (azonos vagy ellentétes lábra), egy lábról két lábra, két lábról egy lábra, illetve két lábról két lábra.

Amennyiben ugrások sorozata (legalább két egymást követő ugrásról) történik, szökdelésről beszélünk.

 

11. kép: Szökdelés különböző módon elhelyezett karikákban

11. kép: Szökdelés különböző módon elhelyezett karikákban

12. kép: A szökkenéseknél, elugrásoknál rendkívül fontos a megfelelő kar- és láblendítés

12. kép: A szökkenéseknél, elugrásoknál rendkívül fontos a megfelelő kar- és láblendítés

A feldolgozást segítő szempontok:

  • Az ugrások, szökdelések nagyon fontos szerepet töltenek be a megfelelő csontegészség kialakulásban, fenntartásában. [14]
  • Hangsúlyozzuk tanítványainknak, hogy ugrások, szökdelések esetében fontos különbséget tenni előre irányuló, elugrás és felfelé irányuló, felugrás között. Az első esetben az ugrás vízszintes összetevője hangsúlyosabb a függőlegessel szemben, míg a második esetben fordítva. Mindennek fontos szerepe lesz a különböző alkalmazások esetén (például távolugrás, röplabda-sáncolás).
  • Az ugrások, szökdelések során nagyon fontos tényező a lendítő végtagok szerepe. A lendítés hatékonysága több összetevőtől függ: a lendítés sebessége, a lendítő végtag megállításának gyorsasága, a lendítés iránya, a lendítő végtagok egyidejű mozgása. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a lendítésnek mindig arra felé kell történnie, amerre testünk súlypontját szeretnénk elmozdítani. (Ez a megállapítás a futásokra is igaz, azonban legjobban érzékelhető funkciója a szökdeléseknél van.)
  • Az ugrásokra, szökdelésekre általánosságban igaz, hogy a lábfej elülső része hagyja el utoljára a talajt, majd ugyanaz érkezik a talajra elsőként, és csak azt követően a talp többi része. Ez a leérkezés rázkódó hatását enyhíti, hangsúlyozzuk tanítványainknak, hogy ne „teli talpra” érkezzenek.
  • Az el- és felugrásoknál megállapítható egy optimális mértékű térdhajlítás, ahonnan a leginkább célszerű indítani az ugrást. Ez egyénenként eltérő, ezért érdemes a térd hajlításának mértékével kísérletezni, azonban 90 foknál nagyobb mértékben semmiképp se kérjük a térdhajlítást.

 

6. ábra: Példák a szökdelések hosszának változtatására

6. ábra: Példák a szökdelések hosszának változtatására

Vontató kúszás (kép)

Vontató kúszás (kép)

A kúszás és a mászás szerepe rendkívül fontos a gyermek fejlődésében. Egyidejűleg fejleszti az idegrendszeri szerveződéseket, és gátolja a primitív reflexek fennmaradását. A kisiskoláskort megelőzően e gyakorlatok „elősegítik az érző információk egységbe rendezését, integrálását, mivel az egyensúlyi, a látási és a proprioceptív rendszerek ekkor működnek először együtt egy új viszonylatban a nehézségi erővel. Az egyre fejlődő mozgások révén a gyermek egyre jobban összehangolja az egyensúlyi, a tér- és a mélységérzékelési képességét. A kúszás és a mászás által a látás, az érzékelés és a mozgás nyers információs anyaga első ízben szinkronizálódik, és nyújt teljes képet a környezetről.” [16] A gyakorlatok végzése által egyre biztosabbá váló fejtartás szoros összefüggésben van a látással, ezen keresztül a mélység- és az egyensúlyérzékeléssel is. Így e feladatok, és az ezeket megvalósító nagyszámú és rendkívül változatos gyakorlás, ebben az időszakban a jól fejleszthető idegrendszeri struktúrák mellett olyan képességek fejlesztéséhez járulnak hozzá, melyek később a tanulási képességekben realizálódhatnak. Mindezen túl kisiskoláskorban a kúszások, mászások támaszhelyzetein keresztül differenciáltan, saját testsúllyal végezhetünk erőfejlesztést tanítványainknál.

 

Mászás befelé fordított alkaron, „rongyokon” (ábra)

Mászás befelé fordított alkaron, „rongyokon” (ábra)

A feldolgozást segítő szempontok:

  • Az azonos oldali kar-láb együttes használatát azoknál a gyermekeknél alkalmazzuk, akiknek az ellentétes kar-láb munkával történő végrehajtás nem okoz nehézséget.
  • A reflexes működésen túlmutató, annál egyre bonyolódó gyakorlatoknak nagy szerepe van a kar- és lábműködéstől független fejtartás, és ezen keresztül a látás, valamint az egyensúlyérzékelés fejlesztésében.
  • Az utánzó kúszások, mászások mindezen pozitív hatásokon túl érzelmileg is mozgósítják a gyermekeket. Ennek érdekében a gyakorlatok végezhetők behunyt szemmel is.
  • A meghatározott útvonalon való mászáshoz használhatunk talajra rajzolt/ragasztott vonalakat, vagy kötelet, ilyenkor a vonal a kezek és a lábak között is futhat.
  • Az optimális támasztávolság megválasztása a kúszásnál megkönnyíti az előrehaladást. A mászásoknál a változó támasztávolság következtében biztosabbá vagy bizonytalanabbá válik az egyensúlyi helyzet megtartása, ám csak ezeken a próbálkozásokon keresztül találhatnak rá tanítványaink az optimális támasztávolságra.
  • A keményebb vagy puhább talajon történő kúszás, mászás, a földön elhelyezett jelek, lejtők, emelkedők távolságának felmérése finom alkalmazkodásra készteti a látást, a tapintási érzékelést, a belső érzékelő receptorokat. Javul a távolságbecslés, a mélység érzékelése, ennek eredményeként a szem-kéz koordináció és az egyensúlyérzékelés biztonsága is.
  • A lassított és gyorsított kúszások/mászások a mozgásvégrehajtás tudatos kontrollját jelentik, hiszen ha lassítva vagy gyorsítva akarunk valamit megcsinálni, tudnunk kell, hogy milyen mozdulatokat kell „lelassítani”, „felgyorsítani” vagy „szaggatottan” elvégezni.
  • Kúszás, de különösen a mászás közben lehet hangkeltéssel végrehajtani a feladatot. Eközben lehetőség van arra, hogy a végtag-dominancia fejlesztésére is figyelmet fordítsunk (például dobbantás az egyik kézzel, lábbal, és felváltva vagy egyszerre a lépő kézzel és lábbal). A külső ritmus még tovább fejleszti az alkalmazkodást, mert bekapcsolódik az érzékelésbe a hallás is. A koordináció egy magasabb foka, ha képesek vagyunk a saját mozgásunkat egy külső ritmushoz igazítani. Ehhez felhasználhatóak a már ismert gyermekdalok és ritmusképletek.
  • Tovább színesíthetjük a gyakorlást eszközkerüléses kúszásokkal/mászásokkal. Egészen új megtapasztalás lehet, ha a kúszásnál/mászásnál az eszközön hasal/térdel a gyermek (rongy, szuperdeszka, szőnyegdarab).
  • Az eszközökben való mászásnál új elem, hogy a látásnak nem lesz olyan fontos szerepe.
  • Még további nehezítés, mikor mászásnál körkörös gumiszalagot, vagy zsinórt kell kifeszítve az azonos oldali, vagy az ellentétes oldali végtagok között megtartani.

Kúszás ellentétes kar- és lábhasználattal (kép)

Kúszás ellentétes kar- és lábhasználattal (kép)

„Kutyafutás” (kép)

 „Kutyafutás” (kép)

Minden olyan gyakorlat (a kúszások, mászások is, de azokat mozgásfejlődési szempontból szükséges volt külön tárgyalni) ehhez az ügyességi összetevőhöz tartozik, amelynél a test kettő vagy több ponton támaszkodik (valójában az állás is egy támaszhelyzet). A támasz bármely testrészen való támaszkodás során létrejöhet, az esetek többségében azonban a támaszban részt vesz valamelyik végtag. A támaszgyakorlatok nagy jelentőséggel bírnak az egyensúlyérzék fejlesztésében, valamint a vállöv és a törzs erejének növelésében. A támaszgyakorlatok alkalmazásának több előnye is van. Egyrészt az ízületek természetes mozgásterjedelmét kihasználva, funkcionálisan erősít, tehát az ízületet körülvevő izmok egy időben fejleszthetők. Továbbá a gyakorlatok végrehajtása saját testsúllyal történik, így könnyebb eldönteni, egy-egy tanítványnak milyen ismétlésszámot, milyen konkrét gyakorlatot adjunk a hatékony fejlesztés érdekében.

Megkülönböztetünk statikus támaszokat, valamint haladással végrehajtható támaszgyakorlatokat. Ennél a csoportnál is kiemelkedő jelentőségűek az utánzó gyakorlatok, melyek kisiskolás életkorban a legváltozatosabb gyakorlást teszik lehetővé, megfelelő motiváció mellett.

 

Fekvőtámaszból oldalsó fekvőtámaszon keresztül fordulat hátsó fekvőtámaszba (ábra)

 Fekvőtámaszból oldalsó fekvőtámaszon keresztül fordulat hátsó fekvőtámaszba (ábra)

A feldolgozást segítő szempontok:

  • A tanítást a statikus támaszgyakorlatokkal indokolt kezdeni, és azok közül is a szélesebb alátámasztásban végezhető feladatokkal (például háton „sikló”, hason „giliszta”, térdelőtámaszban „dakszlitartás”). A gyakorlás során fokozatosan csökkenthetjük az alátámasztási felület nagyságát és változtathatjuk a számát is (például térdelőtámaszban kar- és lábemelések). Oly módon is fokozhatjuk a feladatok nehézségét, hogy azok egyre nagyobb izomerő kifejtést igényeljenek (támaszhelyzetben a súlypont egyre magasabbra kerül például térdelőtámaszból „alagút”).
  • Tudatosítani kell a gyermekekkel, hogy a testünk különböző részein lehet támaszkodni (nem csak a kezünkön és a lábunkon, hanem például hason, háton, oldalon, fenéken). Kreativitásukat kihasználva, engedjük, hogy felfedezéses tanulással találjanak rá minél többféle támaszhelyzetre. Bátorítsuk a különleges megoldásokat.
  • A különböző támaszhelyzetek közül először a mellső támaszban végrehajtható feladatokkal érdemes megismerkedni. Ezután jöhetnek a nehezebb hátsó és oldalsó támaszok. (Természetesen egy hanyattfekve gördülést, kar és lábmunkákat, nyugodtan taníthatunk akár óvodás kor elején is).
  • A különböző statikus támaszhelyzetekben végzett változatos kar-, láb- és törzsmunkák kiválóan fejlesztik a testtudatot.
  • A testtudat fejlesztésében kiemelkedő jelentőséggel bírnak az utánzó támaszgyakorlatok (hasonlóan a kúszás és mászás gyakorlatokhoz) [17]. Ezen felül erősítik a vállövet (például „alagút”, „kisasztal”, „kismalom”, „nagymalom”) mobilizálhatják a gerincoszlopot (például „törzshullám”, „szaglászó” és „lefetyelő kiskutya, „sikló”, „giliszta”). 
  • A kúszás/mászáshoz hasonlóan itt is használhatjuk a talajra rajzolt, vagy ragasztott vonalakat, a talajra tett kötelet. A későbbiekben, a térben változatos módon kihelyezett eszközök használatával bevezethetjük a támaszban való át-, fel- és lelépéseket is.
  • Az energiabefektetés nagyságát fokozhatjuk a sebesség növelésével. Feltétlenül vegyük figyelembe a gyakorlatok tervezésénél gyermekeink erő-állóképességét, vállövének erejét. A balesetveszély elkerülése érdekében figyelmeztessük őket, hogy a sebességet körültekintően válasszák meg! Figyeljenek arra is, hogy a súlypontjuk ne kerüljön közel a vállvonalukhoz. Különösen igazak ezek a megállapítások, ha mindeközben elindulással, megállással és irányváltozatással nehezítjük a gyakorlást.
  • A keményebb vagy puhább talajon, lejtőn és emelkedőn való, a lassított és gyorsított haladás esetében is a mászásnál tett javaslatok a mérvadóak.
  • A statikus és haladásos gyakorlatoknál is egyaránt a koordináció egy magasabb foka, ha képesek vagyunk a saját mozgásunkat egy külső ritmushoz igazítani. Ehhez felhasználhatóak a már ismert gyermekdalok és mondókák.
  • A páros és eszközös feladathoz tett javaslataink itt is megegyeznek a mászáshoz írottakkal.

„Piros-pacsi” fekvőtámaszban (kép)

 „Piros-pacsi” fekvőtámaszban (kép)

Függésben fogásváltás bordásfalon (kép)

Függésben fogásváltás bordásfalon (kép)

A  függőállásban, függésben végzett gyakorlatok kevésbé hangsúlyos tartalmai a testnevelésóráknak. Fontosságát a kar és vállöv izomerejének fejlesztésében játszott szerepe indokolja amellett, hogy olyan mozgásélményt eredményez, amelyet máshol, másként nem tudnak a gyerekek átélni.

 

Példa egy tornatermi függő gyakorlatra (ábra)

 Példa egy tornatermi függő gyakorlatra (ábra)

A feldolgozást segítő szempontok:

  • A mozgástanítást és gyakorlást először mindig a függőállásokban történő végrehajtással kezdjük és csak ezek után térhetünk át a függésekre.
  • A függőállásban végzett gyakorlatok által fokozatosan haladva célunk elérni, hogy a tanuló teljes testsúlyát legyen képes függésben megtartani, majd ebben a helyzetben további gyakorlatokat végezni. A támaszgyakorlatoknál leírt előnyök a függőállások, függések esetén is érvényesek, ám a saját test súlya függő helyzetben „érződik leginkább”.
  • A fejlesztésben fontos szerepe van a játszótereken egyre inkább megjelenő vízszintes/függőleges létráknak, sorban belógatott függeszkedő gyűrűknek, mászóhálóknak, köteleknek. A tornatermekben a felhasználható ilyen jellegű eszközök köre a kelleténél szegényesebb. Szinte csak a bordásfal és a mászókötél található meg mindenütt. Ahol azonban van, ott jól használhatók a KTK szerek, a tornapadok. Az óvodákban e feladatok megvalósítására jól használhatók a Greiswald-padok. Az óvodai és iskolai fejlesztés nagyban hozzájárul a játszótéri eszközök biztonságos használatához.
  • A függeszkedésre használt eszközök alatt olyan biztonsági felszerelésnek kell lennie, mely leesés esetén megvéd a balesetektől (például szivacsszőnyeg, gumitégla, homok).
  • Ezeknél a feladatoknál, a gyakorlatok jellege miatt különösen fontos a gyermekek egyéni képességeinek figyelembe vétele! Ez vonatkozik a nehézségi fokra és a függeszkedés hosszára is. Minden gyermeknek meg kell adni azt a lehetőséget, hogy akkor hagyja abba a gyakorlatot, amikor nem biztos a saját végrehajtásában.
  • Változatos gyakorlással a tanulók tapasztalatot szereznek a kéz helyzetéről (felső, alsó és vegyes fogásokról, a fogástávolságokról – szűk, normál és széles –, valamint a madár- és teljesfogásról).
  • A függő gyakorlatoknál mindaddig biztosítani kell az alátámasztást lábbal, amíg a kéz-, kar- és a váll izomereje nem elégséges a test egészének biztonságos megtartásához. Különösen fontos ez a felfelé haladásnál. Ezeknél a gyakorlatoknál meg kell tanulni felbecsülni azt a távolságot, amit még biztonságosan meg tud tenni a gyermek. Ehhez segítenek a rövid- és hosszú fogásokkal haladással kapcsolatban megszerzett, az elfáradásról és a szükséges izomerő-befektetés nagyságáról szerzett tapasztalatok.
  • Az egyenletes és a változó sebességgel történő haladásnál elsősorban a függőállásban végzett gyakorlatok dominálnak. Függésben csak akkor végeztessünk gyorsan vagy változó sebességgel feladatokat, ha a váll és a fogás ereje ezt már lehetővé teszi (balesetveszély!).
  • A mozgás szerkezeti elemeinek dinamikai összetevőkkel bonyolított végrehajtása egyfajta belső ritmust eredményez. A gyorsított, a lassított és a szaggatott mozdulatokkal történő végrehajtás a mozgások végrehajtásnak tudatosságát eredményezi. Ez a bonyolítás ennél a mozgásnál természetesen nem egyszerű, mert csak azon az időn belül lehet variálni, ami a mozdulat elindításától a lendület befejezéséig tart. Ez különösen a lassított és a szaggatott végrehajtásnál ütközik nehézségbe.
  • A páros és társas feladatoknál még nagyobb figyelmet kell fordítani arra, hogy a balesetveszélyt a minimálisra csökkentsük. Ezért főleg kis magasságban, vagy alápárnázott hely fölött gyakoroljanak a tanulók. Vízszintes létrán egymással szemben függés közben utánozhatják, megérinthetik, de egymás mögött helyezkedve követhetik is egymást a gyermekek. Fejlettebb izomerő esetén a párok által elvégezhető feladatokból koreográfiát is készíthetünk. A párokban történő mozgás összehangolása mindkét gyermektől nagy figyelmet követel, amelyhez alapfeltétel a fogásbiztos függés végrehajtása.
  • Az eszközök hordása bordásfalon fel-le, vagy vízszintes létrán előre-hátra haladás közben is végezhető. A függés és a függésben le- és felmászás biztos tudása esetén a megszokott gyakorlatok változatossá tétele érdekében vezethetjük be az eszközhordásos feladatokat.

„Zászló” (kép)

 „Zászló” (kép)

Ereszkedés függésben bordásfalnál (ábra)

 Ereszkedés függésben bordásfalnál (ábra)

Függőállásban átmászás egymás felett (kép)

 Függőállásban átmászás egymás felett (kép)

Gördülésről akkor beszélünk, amikor bármely testrészen, testfelületen kialakított íven 180 foknál kisebb az elmozdulás (például talp, has, hát). Gurulásról pedig akkor, ha a test szélességi vagy hosszúsági tengelye körül legalább 180 fokban történik az elmozdulás. A gördüléssel és gurulással történő feladatok elsődleges fejlesztő hatásukat a vesztibuláris rendszer ingerlésével érik el, ezért kifejezetten segítik az egyensúlyozó rendszer és a térpercepcióra épülő funkciók javulását. A gördülések és a gurulások még egy szempont miatt fontosak, mégpedig alapvető sérülésmegelőző szerepük van az esések következtében fellépő ütközésekkel, becsapódásokkal kapcsolatban. Mindkét mozgásforma az esésgyakorlatok kulcsfontosságú eleme is egyben.


A feldolgozást segítő szempontok:

  • A gurulások tanítását előzze meg a gördülések oktatása! A gördülések gyakoroltatását a test nagyobb felületein kezdjük (hason, háton). Az egyre kisebb felületen való gördülésnél egyre nehezebb az egyensúlyi helyzet megtartása. Fontos, hogy a testfelületek váltogatásával és a lehető legtöbb irányba végeztessük a gyakorlatokat. (Például „csónakringás” hason és háton is, „talphinta” terpeszben, harántterpesz és zárt állásban is.)
  • A test, különböző felületein történő gördülés hozzájárul a test egyensúlyi helyzetének egyre biztosabb megőrzéséhez. Ezeknél a gyakorlatoknál tudatosan billentjük ki a testet az egyensúlyából, és az egyensúlyi helyzethez való visszatalálás gyakoroltatásával mintegy bejáratjuk az ehhez szükséges idegpályákat. Mint minden utánzó gyakorlat, ezek is beindítják a fantáziát, és jó motivációt biztosítanak a végrehajtáshoz a testnevelésórákon kívül is.
  • A „testíveken” (talp, has, hát, oldal) oda-vissza történő gördülés (hintázás) feltételezi, hogy a gyerekek megtanulják az ívek szélső holtpontját érzékelni. Majd az ív növelése, a lendület fokozása érdekében izommunkával, vagy a végtagok lendítésével segítsék a feladatok végrehajtását. Az izmok ritmikus megfeszítése-ellazítása, a végtagokkal történő lendítés váltakozó iránya és annak egyre tudatosabb érzékelése olyan alapokat teremt, amelyre később sok bonyolultabb mozgás építhető. Különösen érdekes gyakorlat a hanyattfekvésben gördülés a háton előre-hátra szinte csak a karok előre- és hátra lendítésével. Egy ilyen mozgás közben magától értetődő, hogy a kar lendítése az ív során oda-vissza is mindig szinte megakad. Így lehet megtanulni és megtanítani, hogy testtel vagy a végtagokkal indított lendítés útja egy pillanatra megakad a holtponton.

Gördülés háton zsugor helyzetben (ábra)

 Gördülés háton zsugor helyzetben (ábra)

Gördülés talpon, „hintázás” (kép)

 Gördülés talpon, „hintázás” (kép)
  • Azok a lendületek, amelyek a hintázással történő gördülés során létrejönnek, az átfordulásoknál, forgásoknál, a hintázásnál sokszor előkerülnek. A gördüléses gyakorlatok vezethetnek el a gurulások és átfordulások könnyed, lendületből történő végrehajtásához.
  • Mivel minden gyermeknek van domináns forgásiránya, ezért tudatosan végeztessük a gyakorlatokat mindkét irányba.
  • A megfeszített testtel, lassú tempóban gurulás kifejezetten fejleszti a testtudatot és az izomérzékelést. Ilyenkor az izmok megfeszítése után vállal kell indítani a gurulást. Mindvégig arra törekedve, hogy az egyenes irányt megtartsák. Ezután próbálhatjuk meg a „körző” gurulást, mikor a karokat, vagy a lábakat fixálva kell körben gurulni.
  • Az egymáshoz való alkalmazkodás a páros feladatokban eleinte nehézséget jelenthet a gyerekeknek (különböző tempót kell összehangolni). A gördüléseket párokban kezdhetjük egymás gördítésével, hintáztatásával járó gyakorlatokkal (például hanyattfekvésben, törökülésben oldalra). A kontaktussal együtt végrehajtott hintázásoknál (például törökülésben előre-hátra kézfogással) a lendületvételben a társ segít. A kontaktus nélküli gyakorlatoknál a ritmus és a tempó még nagyobb szerepet kap a helyes végrehajtásban (például zsugorülésben a térd átkulcsolásával gördülés előre és hátra szinkronban, vagy ellentétesen).
  • Az egymás testén való átgurulás különleges élményt ad a gyerekeknek.
  • Az eszközös gurulásoknál az eszköz megtartása jelenti az új elemet. Az eszközös gurulásokon kívül (babzsákkal, labdával a kézben, vagy térd közé szorítva), az eszközökben való gurulások teszik még élményszerűbbé a gyakorlást. Magasabb fokon, a társas és eszközös gyakorlatokat kombinálva olyan különleges mozgások jeleníthetők meg, mint például a több body-roll hengerbe bújt gyermek társak által való gurítása.
  • A gurulásoknál és az átfordulásoknál legyünk tekintettel az egyéni különbségekre, érzékenységre. Meg fogjuk tapasztalni, hogy egyes gyermekek nagyszámú ismétlés után sem szédülnek el (ez nem feltétlenül jó jel), mások pedig egy átfordulás után is bizonytalanná válnak. Ne követeljünk meg nagyszámú végrehajtást ez utóbbi gyermekeknél.
  • Nehezítő körülményként is használhatjuk a gördüléseket, átfordulásokat, mikor utánuk más alapmozgásokat végeztetünk (járás, futás, támaszgyakorlatok). természetesen előtte meggyőződve arról, hogy nem jelent balesetveszélyt.
  • A szélességi tengely körüli átfordulások (gurulóátfordulás előre és hátra) igen körültekintő gyakorlást igényelnek. A jelentős mértékű túlsúly, a koordinációs problémák miatt a nyaki gerincszakaszra túl nagy terhelés kerülhet. A kéztámasz jelentősége, és a nagy lendülettel történő végrehajtás elengedhetetlen. Különösen a hátrafelé történő átfordulásnál (gurulóátfordulás hátra), nagyon sok gyermek nem képes biztonságosan megoldani. Óvodáskorban kifejezetten nem javasoljuk az oktatását, de a későbbi életkorokban sem javasoljuk, hogy mindenkinek kötelezően meg kelljen tanulnia. A lejtőn történő gurulások ugyanakkor szinte minden tanuló számára biztonságos végrehajtást tesznek lehetővé. Minden esetben különös jelentőséget kap a fej két oldalán talajra helyezett kezek nyakat tehermentesítő szerepe. A körültekintő segítségnyújtás és a megfelelő felület elengedhetetlen e gyakorlatok végeztetésénél.

Gördülés egymás testén (ábra)

Gördülés egymás testén (ábra)

Járás sarok-talp/lábujj-sarok gördüléssel, lábujjon és sarkonjárás

•             járás lábujj-sarok gördüléssel

•             járás lábujjon

•             járás sarkon

•             járás sarok-talp gördüléssel

•             járás hátra sarok/talp gördüléssel

•             járás előre lábujj/sarok gördüléssel

•             járás váltott sarok/talp és lábujj/sarok gördülésekkel

Javasoljuk az időnkénti mezítlábas gyakorlást.

Járás közben figyeljétek meg, hogy a talpatok melyik része ér le először a talajra, és melyik része hagyja el utoljára a talajt! Akkor vagytok ügyesek, ha a sarkatokról gördültök a talpatokra. A sarkon járásnál mindig nagyon puhán tegyétek le a sarkatokat! Ne csapjátok keményen a talajhoz, mert a sarokcsont nagyon érzékeny!

 

 

Járás térd- és sarokemeléssel/lendítéssel

•             járás térd- és sarokemeléssel/lendítéssel

•             járás váltakozó térd- és sarokemeléssel/lendítéssel (azonos számú, nem azonos számú)

•             járás alacsony/közepes/magas térd- és sarokemeléssel/lendítéssel

•             járás váltakozó alacsony/közepes/magas térd- és sarokemeléssel/lendítéssel (azonos, nem azonos)

•             járás keresztirányú és oldalirányú térd- és sarokemeléssel/lendítéssel

Járás oldal- és harántterpeszben

•             járás szűk, vállszélességű és széles terpeszben

•             járás szűk, vállszélességű és széles harántterpeszben

•             járás különböző hosszúságú harántterpeszben

Figyeljétek meg, hogy a normál járás közben milyen magasra emelitek a térdeteket! Most próbáljátok meg alacsonyabbra emelni! Vigyázzatok, ne csoszogjatok! Most pedig jó magasra húzzátok a térdeteket járás közben! Figyeljetek, hogy a törzsetek egyenes maradjon közben. Most arra vagyok kíváncsi, hogy keresztbe is tudjátok-e lendíteni a térdeteket járás közben. Az az ügyes, aki megpróbálja kifelé és befelé is lendíteni a térdét.

Járás oldal- és harántterpeszben

  • járás szűk, vállszélességű és széles terpeszben
  • járás szűk, vállszélességű és széles harántterpeszben
  • járás különböző hosszúságú harántterpeszben

Figyeljétek meg, hogy a természetes járás közben milyen távolságra van egymástól a lábfejetek! Most próbáljatok szűk, vállszélességű és széles terpeszben is járni! Ne felejtsétek el a sarok-talp gördülést!

 

Járás különböző kar- és lábmunkával (például irány, pozíció)

•             járás kézzel külső/belső térdet és/vagy bokát érintve

•             járás könyökkel térdet érintve

•             járás különböző kartartásokkal (például csípőn, magastartásban, oldalsó középtartásban)

•             járás különböző, váltakozó kartartásokkal

•             járás különböző testrészek (váltakozva is) érintésével

 

Szabadon járhattok a teremben. Próbáljátok meg járás közben a két karotokat más-más tartásba tenni! Például az egyik magas-, a másik mélytartásban. Bátran találjatok ki változatos kartartásokat!

Járás helyben, haladással (előre/hátra, oldalra, körben, ezek átmenete is)

•             járás helyben (például terpeszben, lábujjon, sarkon, térdemeléssel, sarokemeléssel)

•             járás előre/hátra, rézsútosan előre/hátra és oldalra

Ha helyben jártok, akkor a gördülés iránya éppen fordított lesz. Lábujj felől kell a sarok felé gördülni. Mikor gördül a talp még ugyanígy? Igen, a hátrafelé járásnál.

Járás meghatározott útvonalon

•             járás egyenes vonalon, íves vonalon, hullámvonalon, cikcakk vonalon, körben, betű- és számalakban illetve egyéb, különböző módon, meghatározott útvonalon

Most meghatározott útvonalon kell majd járnotok. De ne lógassátok közben a fejeteket, előre nézzen a tekintetetek a meghatározott útvonalat figyelve!

Járás különböző fordulatokkal

•             járás közben negyed-, fél- és egészfordulatok

A kezemben a negyedet, a felet, illetve az egészet jelképező kártyák vannak. Szabadon járhattok a teremben, figyelve, hogy éppen milyen kártyát mutatok fel. A kártyának megfelelő fordulatot kell tennetek járás közben. Ügyesen kerüljétek el az ütközést! Az az ügyes, aki próbálgatja a fordulást mindkét irányban.

Járás természetestől eltérő lépéshosszal

•             járás kis és nagy lépéshosszal

•             járás állandó/változó/váltakozó lépéshosszal

Figyeld meg, hogy milyen hosszúkat lépsz a természetes járásnál! Tudtok kisebbeket is lépni? Nem kell közben szaporázni is a lépéseiteket. És most lépjetek nagyon hosszúkat! Igen, most sokkal jobban be kell majd hajlítani a térdeteket.

 

 

Utánzó járások (mackójárás, pingvin, tengerész)

•             „karomjárás”: járás mezítláb „bekarmolt” lábujjal

•             „óriásjárás”: járás lábujjon magasra nyújtózva

•             járás „óriáslépéssel”: minden lépésnél támadó állásba kilépve

•             „rongybaba”: járás lazán, kar és láb rázogatásával

•             „katonajárás”: járás nyújtott karral és lábbal, izmokat megfeszítve

•             „indiánjárás”: járás ellentétes oldali karlendítéssel magastartásba

•             pingvin járás: kifelé fordított lábfej, enyhén hajlított térd, karok tenyérrel előre felé fordulva és leszorítva a test mellett

•             tengerészjárás: járás terpeszben dülöngélve

•             „gólyajárás”: járás oldalsó középtartásban magasra húzott térddel

•             „tyúklépés”: járás lábfejeket szorosan egymás elé/mögé illesztve

•             „kormányozás”: járás szabadon, képzeletbeli kormánykereket forgatva

•             „lopakodó járás”: járás lassú mozdulatokkal, puha talajfogással

Most mezítláb fogunk járni. „Karomjárásban” kis hidat képezzetek a talpatokkal, úgy hogy behajlítjátok a lábujjaitokat. Csak a lábujjatok és a sarkatok érhet le. „Tengerészjárásnál” mikor átléptek egyik lábatokról a másikra, dőljetek is a lépő lábatok felé. Olyan mintha dölöngélnétek járás közben. „Tyúklépésnél” szorosan rakjátok egymás elé a lábfejeteket. Akkor vagytok ügyesek, ha összeér a sarkatok és a lábujjatok.

 

 

Járás egyenletes sebességgel (lassú/közepes/gyors)

  • járás lassan, közepes sebességgel és gyorsan

Most próbáljatok meg gyorsan járni, de közben ne feledjétek, hogy a sarkatokról gördüljetek a talpatokra!

 

Járás változó sebességgel

  • járás fokozatosan gyorsuló/lassuló sebességgel
  • járás szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors) változó sebességgel

Most próbáljátok meg fokozatosan felgyorsulni járás közben! Vigyázzatok, ne legyen belőle futás! Valamelyik lábatok mindig a talajon legyen.

 

Elindulás/megállás, járás irányváltoztatással (egyénileg vagy külsőleg meghatározott módon)

 

  • elindulás/megállás egyéni ütemben
  • járás közben jelre megállás, majd jelre elindulás (például taps, fütty, dob)
  • járás közben irányváltoztatás egyéni ütemre és jelzésre
  • járás közben jelre különböző statikus utánzó gyakorlatok végzése (például „alagút”, „kisasztal”, „gólya”), majd jelre járás tovább

Járjatok szabadon a teremben! Mikor kedvetek tartja, álljatok meg, majd induljatok el újra. Most már csak az én jelzésemre álljatok meg, majd induljatok el. Most pedig csak akkor álljatok meg, ha valaki közelébe értek! Mit kell tennetek, hogy ki tudjátok kerülni egymást? Igen, irányt kell változtatni.

 

Járás lassított, gyorsított és szaggatott mozdulatokkal

 

  • „robotjárás”: járás az izmok feszültségének váltakoztatásával, szaggatott mozdulatokkal
  • „robotjárás2”: járás merev, állandó feszültségű izmokkal
  • járás „lassított felvétellel”
  • járás „gyorsított felvétellel” (szapora lépésekkel és intenzív karmunkával)

Biztosan láttatok már robotokat járni. Miért más az a járás? Hogy tudnátok utánozni? Igen, mindig meg kell szakítani a mozgást közben. Pici, szaggatott mozdulatokkal haladjatok! Most járjatok gyorsított felvétellel! Miközben szaporán szeditek a lábatokat, legyen határozott a karmunkátok is. Figyeljetek, ne legyen futás a járásból!

 

Járás belső/ külsőleg meghatározott ritmusra

 

  • járás külsőleg meghatározott ritmusra (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
  • járás belsőleg meghatározott ritmusban
  • járás belsőleg meghatározott ritmusban, hangkeltéssel (például taps, különböző testrészekre történő ütéssel)

Járjatok szabadon az udvaron az általatok választott ritmusban! Minden lépésre tapsoljatok, vagy üssetek a combotokra!

 

 

 

 

 

Járás párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül

  • járás párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például kézfogással, vállfogással, karfonással, vállakat összeérintve, hátakat összetámasztva)
  • járás párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül
  • járás párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett
  • járás oszlopban/vonalban

Járjatok párokban a hátatokat összetámasztva! Most egyikőtök előrefelé, a másik gyerek hátrafelé jár. Ugye ilyenkor éppen ellenkezőleg gördültök a talpatokon?! Ha egymás mögött jártok oszlopban, mindig tartsatok kellő távolságot!

 

 

 

Járás a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)

  • járás a társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például „menetelés”, a csoport minden tagja saját ritmusban jár, akár hangkeltéssel is)
  • járás a társakkal azonos vagy eltérő irányban
  • járás a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
  • járás a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (különböző kar- és lábtartások)
  • járás a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások), csukott szemmel is
  • „lufifújás”, járás kézfogással kör belseje felé. majd hátra a kört tágítva
  • „tekeredik a kígyó”, járás kézfogással, befelé tekeredve, majd ellenkezőleg is

 

Most párokban járjatok, mégpedig az elöl lévő társatokat követve, az ő mozdulatait utánozva! Bátran próbáljatok ki sokféle kar- és lábmunkát! Ne felejtsetek szerepet is cserélni! Most játsszuk azt, hogy mindenki szabadon jár a teremben bármilyen irányban! Ha összetalálkozol valakivel, fogjatok kezet és váltsatok irányt! Ne csak a barátodat keresd járás közben! Az az ügyes, aki minél több társával találkozik.

 

Járás eszközhordással

 

  • járás babzsák, labda, kendő, bot, karika, kötél hordással (például kézben, fejtetőn, vállon, has/mellkas előtt, hát mögött, fej felett, hónalj alá/térd közé szorítva, derék körül hordva) (például „vízhordó járás”: járás vállon hordott botot fogva, vagy boton átvetett karokkal)
  • járás eszközadogatással különböző testrészek körül/alatt/fölött (például babzsák adogatás derék körül, térd alatt, fej felett)

Most már nemcsak arra kell figyelnetek járás közben, hogy megfelelően fogtok-e talajt a sarkatokkal, hanem egyensúlyozni is kell egy babzsákot a fejetek tetején. Akkor könnyebb lesz, ha jól kihúzzátok magatokat, és nem mozgatjátok a fejeteket járás közben. Most is őrizzétek meg a szép tartásotokat, de a babzsákot most adogassátok a derekatok körül! Ne nézzétek a babzsákot közben!

 

Járás eszközökön, eszközökön át, között, körül, alatt/fölött, előtt/mögött/mellett, eszközökben és eszközökön keresztül, eszköztolással, eszközgurítással, több eszköz egyidejű használatával

 

  • „kötéltáncos” egyensúlyozó járás kifelé fordított lábfejjel, talajra fektetett vastag kötélen, vagy a talaj fölé kifeszített gumiszalagon
  • „mocsárjárás”talajra tett babzsákokon, lépőköveken, félgömbökön, zsámolyokon, rugós deszkákon, papírlapon
  • járás karikán oldalazva bekarmolt lábujjakkal
  • járás padon, létrán, billenő rácshintán, pallón, csúszdalapon
  • járás átlépéssel vonalakon, talajra tett karikákon, botokon, koordinációs létra fokain, gumiszalagon, zsámolyokon, padon, vízszintesen rögzített rudakon, bójákon
  • járás fel-, lelépéssel például lépcsőn, padon, zsámolyon, bordásfalon
  • járás talajra tett karikák, ugrókötelek, babzsákok, body-roll hengerek, lépőkövek között/körül
  • járás kifeszített gumiszalag, belógatott eszközök (például lufi, labda, karika) alatt
  • járás például kötél, létra, pad, palló, kifeszített gumiszalag felett
  • járás eszközök előtt/mögött/mellett (pad, zsámoly, karika, body-roll, kötél)
  • járás talajra tett karikában,
  • járás különböző módon sorba tett karikákban
  • járás karikán átbújással
  • járás bottal babzsákot/szuperdeszkát tolva
  • járás body-roll hengert/nagylabdát gurítva

(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)

Most a talajra tett karikákba lépve kell járnotok. Mindig csak az egyik lábatokkal lépjetek bele! Próbáljatok minden karikába belelépni! Most már csak a bal lábatokkal léphettek a karikákba. Ezután pedig csak a jobbal. Akkor vagytok ügyesek, ha nem futtok a karikák között, és mindig az üres karikákat keresi a szemetek.

 

Futás sarok/talp és lábfej elülső része/sarok gördüléssel, futás a lábfej elülső részén

  • futás sarok/talp gördüléssel
  • futás hátra lábfej elülső része/sarok gördüléssel
  • futás a lábfej elülső részén

Fussatok szabadon az egész területen! Szeretném, ha megfigyelnétek, hogy hogyan ér le a talpatok a talajra mikor lassan futtok, és hogyan, ha gyorsan futtok. Most csak lassan fussatok úgy, hogy arra figyeltek, hogy a sarkatok érjen le először és úgy gördüljetek a talpatokra! Most gyorsabban fussatok, mint a sprinterek, és csak a lábfejetek elülső része érjen le a talajra! A sarkatokat ne tegyétek le!

 

 

Futás azonos/ellentétes kar- és láblendítéssel

 

  • futás határozott ellentétes oldali kar- és láblendítéssel
  • futás határozott azonos oldali kar- és láblendítéssel
  • futás váltakozó ellentétes és azonos oldali kar- és láblendítéssel
  • Futás térd- és saroklendítéssel

Figyeld meg, hogy futás közben hogy lendül a karod a lábadhoz képest! Igen, a természetes futásnál ellentétes a karmunka. Próbáljatok meg azonos oldali karlendítéssel futni! A lábmunkához igazítsátok a karmunkátokat! Melyik a nehezebb?

 

 

Futás térd- és saroklendítéssel

  • futás váltakozó térd- és saroklendítéssel (azonos számú lendítések, például 4 térd 4 sarok, nem azonos számú lendítések, például 2 sarok, 3 térd)
  • futás alacsony/közepes/magas térd- és saroklendítéssel
  • futás váltakozó alacsony/közepes/magas térd- és saroklendítéssel (azonos vagy nem azonos számú)
  • futás keresztirányú és oldalirányú térd- és saroklendítéssel

Fussatok úgy, hogy magasabbra lendítitek a térdeteket! Most pedig olyan magasra, amilyenre csak tudjátok. Most pedig a sarkatokat lendítsétek magasabbra! Lehet, hogy még a feneked is meg tudod érinteni. Melyik futásnál dőltél kicsit előre? Igen, a saroklendítésesnél.

 

 

 

Futás oldal- és harántterpeszben

 

  • futás szűk, vállszélességű és széles terpeszben
  • futás szűk, vállszélességű és széles harántterpeszben
  • futás különböző hosszúságú harántterpeszben

Próbáljátok ki, milyen lehet különböző nagyságú terpeszben futni! Melyikben a legnehezebb?

 

Futás különböző kar- és lábmunkával (például irány, pozíció)

 

  • futás kézzel külső/belső térdet és/vagy bokát érintve
  • futás különböző kartartásokkal (például csípőn, magastartásban, oldalsó középtartásban)
  • futás különböző, váltakozó kartartásokkal
  • futás különböző testrészek (váltakozva is) érintésével

Játsszuk azt, hogy különböző kartartásokkal fogtok futni! Az az ügyes, aki minél többféleképpen tudja tartani a karját. Nem kell a két karodat egyformán tartanod.

 

Utánzó futások

 

  • „kormányozás” futás szabadon, képzeletbeli kormánykereket forgatva
  • „osonó futás”: futás lassú mozdulatokkal, puha talajfogással
  • „repülő”: futás oldalsó középtartásban

 

„Osonó futásnál” próbáljatok nagyon puhán talajt fogni! A normálisnál kicsit jobban hajlítsátok be a térdeteket!

 

Futás helyben, haladással (előre/hátra, oldalra, körben, ezek átmenete is)

  • futás helyben (például terpeszben, térdemeléssel, sarokemeléssel)
  • futás előre/hátra, rézsútosan előre/ hátra és oldalra

Kíváncsi vagyok, hányféleképpen tudtok helyben futni. Látom, eszetekbe jutott a térdemelés, a sarokemelés, és hogy terpeszben is lehet futni. Most pedig szabadon futhattok bármerre az udvaron. Szeretném látni, hogy kipróbáljátok az oldalra és a hátrafelé futást is. Haladhattok még rézsútosan is.

 

 

Futás meghatározott útvonalon (5. ábra)

  • futás egyenes vonalon, íves vonalon, hullámvonalon, cikcakk vonalon, körben, betű- és számalakban, illetve egyéb, különböző módon meghatározott útvonalon

Most a felmutatott kártyán szereplő útvonalon fussatok! Nagyon figyeljetek az ütközések elkerülésére!

 

Futás át- fel- és lelépéssel

  • futás természetes emelkedőn/lejtőn (például domboldalon)
  • futás képzeletbeli akadályok átlépésével
  • futás átlépéssel talajra rajzolt, vagy ragasztott sávokon
  • futás át-, fel- és lelépéssel különböző eszközök igénybevételével (lásd eszközös feladatok oszlop)

Képzeljétek el, hogy a teremben sok eszköz van szétszórtan! Játsszuk azt, hogy ezeket a képzeletbeli eszközöket lépitek át! Én majd megpróbálom kitalálni, milyen eszközöket képzeltetek oda.

 

Futás különböző magasságú súlyponti helyzetekben

  • futás súlypontsüllyesztéssel (hajlított térddel)
  • futás magas súlyponti helyzetben (lábujjon futás)
  • futás folyamatosan süllyedő/emelkedő súlyponti helyzetben
  • futás váltakozó magasságú súlyponti helyzetben

Próbáljatok meg a normálisnál jobban behajlított térddel futni! Nehéz? Melyik testrészetek fárad el?

 

 

 

Futás természetestől eltérő lépéshosszal

  • futás kis és nagy lépéshosszal
  • futás állandó/változó/váltakozó lépéshosszal

Az óriások futóversenyére képzeljük magunkat. Ők csak hosszú lépésekkel tudnak futni. Próbáljátok meg ti is! Húzzátok magasabbra a térdeteket és lendítsétek messzire a lábfejeteket! Figyeljetek, hogy a futásból ne legyen szökdelés!

 

 

Futás különböző fordulatokkal

  • futás közben negyed-, fél- és egészfordulatok

Fussatok szabadon a teremben! Ha találkoztok valakivel félfordulat után, fussatok tovább ellenkező irányba!

 

Futás egyenletes sebességgel (lassú/közepes/gyors)

  • futás lassan, közepes sebességgel és gyorsan

Most a hosszútávfutók sebességével fussatok! Mikor lassan futtok, nem kell magasra emelni a térdeteket, és a sarkatok érjen le először a talajra! Most pedig fussatok, amilyen gyorsan csak tudtok! Emeljétek magasabbra a térdeteket, és lendítsétek előre a lábszáratokat. Emlékeztek, ilyenkor a lábfej elülső része ér csak le, futás közben.

 

Futás változó sebességgel

  • futás fokozatosan gyorsuló sebességgel
  • futás fokozatosan lassuló sebességgel
  • futás szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors) változó sebességgel

Átlóban fogtok futni, fokozatosan gyorsuló sebességgel. Hogyan gyorsíthatod a sebességed? Gyorsabban léphettek, növelhetitek a lépéseitek hosszát.

 

Futás irányváltoztatással, gyors elindulás/megállás (egyénileg vagy külsőleg meghatározott módon)

  • gyors elindulás/megállás egyéni ütemben
  • futás közben jelre megállás, majd jelre elindulás (például taps, fütty, dob)
  • futás közben irányváltoztatás egyéni ütemre vagy jelzésre
  • futás közben jelre különböző statikus utánzó gyakorlatok végzése (például „alagút”, „kisasztal”, „gólya”), majd jelre futás tovább

Fussatok szabadon a teremben! Mikor tapsolok, álljatok meg, és utánozzátok azt a mozgást, amit mutatok!

 

Futás egyenletes/változó frekvenciával és/vagy lépéshosszal (idő/lépésszám)

  • futás egyenletes lépésszámmal és/vagy lépéshosszal
  • futás szabadon/szisztematikusan változó lépésszámmal és/vagy lépéshosszal, például futás „gyorsított felvétellel” (szapora lépésekkel és intenzív karmunkával)

Próbáljatok meg úgy futni, hogy hol rövidebbeket, hol pedig hosszabbakat léptek! A hosszú lépésekből ne legyen szökdelés!

 

 

 

Futás belső/ külsőleg meghatározott ritmusban

  • futás külsőleg meghatározott ritmusban (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
  • futás belsőleg meghatározott ritmusban
  • futás belsőleg meghatározott ritmusban, hangkeltéssel (például taps, különböző testrészekre történő ütéssel)

Különböző ritmusú zenéket fogtok hallani. Kíváncsi vagyok, tudtok-e a zene ritmusára futni. Most pedig ti határozzátok meg a futásotok ritmusát, a kezetekkel tapsolva közben!

 

Futás párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül

  • futás párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például kézfogással, vállfogással, karfonással, vállakat összeérintve, hátakat összetámasztva)
  • futás párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül
  • futás párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett
  • futás oszlopban/vonalban

Futás a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)

  • futás a társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például a csoport minden tagja saját ritmusban fut, akár hangkeltéssel is)
  • futás a társakkal azonos vagy eltérő irányban
  • futás a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
  • futás a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (különböző kar- és lábtartások)
  • futás a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások), csukott szemmel is
  • „tekeredik a kígyó”, futás kézfogással, befelé tekeredve, majd ellenkezőleg is

Most kipróbáljuk, milyen az, ha mindenki az általa választott ritmusban fut szabadon a teremben. Bármikor változtathatjátok is a sebességetek. Nagyon figyeljetek egymásra!

Futás eszközhordással

  • futás babzsák, labda, kendő, bot, karika, kötél stb. hordással (például kézben, fejtetőn, vállon, has/mellkas előtt, hát mögött, fej felett, hónalj alá/derék körül hordva)
  • futás eszközadogatással különböző testrészek körül, alatt, fölött

Most mindenki választhat egyet a kikészített eszközök közül, és azzal a kezében kell futnia. Ha szeretnél valakivel cserélni, állj meg és nyújtsd magasra az eszközöd!

 

Futás eszközökön, eszközökön át, között/körül, alatt/fölött, előtt/mögött/mellett, eszközökben és eszközökön keresztül, eszközöket tolva/gurítva

  • futás például babzsákokon, lépőköveken, félgömbökön, padon, pallón, csúszdalapon, zsámolyokon, létrán, billenő rácshintán, rugós deszkákon (például „bicebóca”: futás a pad mellett haladva egyik lábbal a padon, másikkal a talajon)
  • futás átlépéssel vonalakon, például talajra tett karikákon, botokon, koordinációs létra fokain
  • futás fel-, lelépéssel például lépcsőn, zsámolyon, bordásfalon
  • futás átlépéssel gumiszalagon, zsámolyokon, padon, vízszintesen rögzített rudakon, bójákon
  • futás például talajra tett karikák, ugrókötelek, babzsákok, body-roll hengerek, lépőkövek között/körül
  • futás kifeszített gumiszalag, belógatott eszközök (például lufi, labda, karika) alatt
  • futás például kötél, létra, pad, palló, kifeszített gumiszalag felett (láb között)
  • futás eszközök előtt/mögött/mellett (pad, zsámoly, karika, body-roll, kötél)
  • futás talajra tett karikában
  • futás különböző módon lefektetett karikákban
  • futás karikán átbújással
  • futás bottal babzsákot hordozva/szuperdeszkát tolva
  • futás nagylabdát gurítva

(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)

Most az udvari játékok kerülgetésével kell futnotok. Az az ügyes, aki úgy kerül ki mindent, hogy hozzá sem ér. A tekintetetek előre nézzen, keresve a kikerülendő akadályokat! Most úgy fussatok, hogy a teremben a talajra ragasztott vonalak mindig a lábatok között legyenek!

Ugrások, szökdelések különböző ugrástípusokban (például páros, egy- és váltott lábon) [15]

Ugrás, szökdelés különböző kar- és lábmunkával (lendítés, irány, pozíció, dinamika)

  • ugrás, szökdelés azonos/ellentétes oldali/páros karlendítéssel
  • ugrás, szökdelés térd vagy sarok „felhúzással”
  • ugrás/szökdelés különböző kartartásokkal (például csípőn, magastartásban, oldalsó középtartásban)
  • ugrás/szökdelés különböző, váltakozó kartartásokkal
  • ugrás/szökdelés különböző, váltakozó láblendítésekkel
  • ugrás/szökdelés különböző testrészek (váltakozva is) érintésével

Most szökdeljetek váltott lábon előre! Hogyan segítettétek a haladást a karmunkátokkal? Igen, ellentétes karlendítéssel. Nehezebb, ha az azonos oldali karotokat lendítitek? És sikerül páros karlendítéssel is? Figyeljetek, hogy a karlendítésetek csak a test középvonaláig menjen!

 

Utánzó szökdelések

  • „verébszökdelés”: szökdelés zárt lábbal helyben, karok csípőn
  • „indiánszökdelés” ellentétes térd és karlendítéssel
  • „lovacskázás”: szökdelés harántterpeszben testsúlyáthelyezéssel előre és hátra (helyben/haladással) lábtartáscserével is
  • ügetés: gyalog galopp
  • „kenguru”: szökdelés páros lábon előre, karok „kenguru” tartásban
  • ügetés:„sasszé” szökdelés harántterpeszben utánlépéssel előrefelé
  • „galopp szökdelés” páros lábon oldalazva, levegőben lábzárással, mindkét oldalra (különböző kartartásokkal)

„Verébszökdelésnél” arra figyeljetek, hogy egymás mellett maradjon a lábatok és egyszerre érjen le a talajra mindkettő! „Indiánszökdelésnél” lendítsétek jó magasra a térdeteket, és lendítsetek erőteljesen az ellentétes oldali karotokkal! Minél magasabbra szeretnétek ugrani, annál jobban segítsétek a lendítéssel az elugrást!

 

Ugrás, szökdelés oldal- és harántterpeszben

  • ugrás/szökdelés szűk, vállszélességű és széles terpeszben
  • ugrás/szökdelés szűk, vállszélességű és széles harántterpeszben

 

Most tetszőlegesen helyben vagy akár haladással is szökdelhettek, de a lábatoknak mindig terpeszben kell lennie! Változtathatod a terpeszed szélességét is. Ne feledd, hogy tanultuk már a harántterpeszt is, mikor az egyik lábatok előrébb van, mint a másik! Most játsszuk azt, hogy egy tapsnál terpeszben, kettőnél harántterpeszben kell szökdelni!

Ugrások, szökdelés helyben, haladással (előre/hátra, oldalra, körben, ezek átmenete is)

  • ugrás/szökdelés helyben (például terpeszben, térd- és saroklendítéssel)
  • szökdelés előre/hátra, rézsútosan előre/ hátra és oldalra

Figyeljetek rá, hogy szökdelésnél ne teli talpra érkezzetek! A sarkatok nem érhet le a talajra, csak a talpatok elülső része! Fontos, hogy a térdeteket is be kell hajlítani az elrugaszkodásnál és a talajra érkezésnél. Az az ügyes, aki nagyon puhán fog talajt.

 

Szökdelés meghatározott útvonalon

  • szökdelés egyenes vonalon, íves vonalon, hullámvonalon, cikcakk vonalon, körben, betű- és számalakban illetve egyéb, különböző módon, meghatározott útvonalon

Bárhogyan szökdelhettek (például egy lábon, páros lábon, váltott lábon), csak ne térjetek le a kijelölt útvonalról! Váltogathatjátok is a szökdelés típusokat, ha elfáradtatok.

 

Ugrás, szökdelés át- fel- és leugrással

  • ugrás természetes emelkedőre/lejtőre (például domboldal)
  • szökdelés természetes emelkedőn/lejtőn (például domboldalon)
  • ugrás/szökdelés képzeletbeli akadály(ok) átugrásával
  • szökdelés talajra rajzolt, vagy ragasztott sávokon, illetve azokon át
  • ugrás/szökdelés át-, fel- és leugrással különböző eszközök igénybevételével (lásd eszközös feladatok oszlop)

Különböző szélességű sávokat ragasztottam a talajra. Tetszőleges sorrendben próbáljatok meg páros lábon átugrani rajtuk. Minél szélesebb sávhoz érkeztek, annál jobban hajlítsátok be a térdeteket az elrugaszkodás előtt! Minél távolabbra szeretnétek ugrani, annál inkább szükség lesz az erőteljes páros karú lendítésre is.

 

Ugrás, szökdelés különböző magasságú súlyponti helyzetekben

  • ugrás/szökdelés súlypontsüllyesztéssel (hajlított térddel)
  • szökdelés magas súlyponti helyzetben (lábujjon)
  • szökdelés folyamatosan süllyedő/emelkedő súlyponti helyzetben
  • szökdelés egyenletesen/szabadon váltakozó magasságú súlyponti helyzetben

Most kipróbáljuk, hogy milyen érzés súlypontsüllyesztéssel szökdelni! Igen, ilyenkor nagyon be kell hajlítani a térdeteket. Ugye nem könnyű, mert hamar elfárad a combizmotok. Most pedig próbáljatok minél magasabb lábujjon piciket pattogva szökdelni. Ilyenkor alig hajlik a térdetek, és jó magasra kerül a súlypontotok.

 

Ugrás, szökdelés különböző fordulatokkal

  • ugrás/szökdelés közben negyed-, félés egészfordulatok

Először helyből felugrás után próbáljatok meg minél nagyobb fordulatot tenni a levegőben! Aztán pedig nekifutás után felugrással is megpróbáljuk. Mikor sikerült nagyobb fordulatot tenni? Mindkét irányba próbáljátok a fordulatot! Ha a kezeddel is segítesz, egyre nagyobbat tudsz majd fordulni a levegőben. Ha úgy érzed, hogy szédülsz, húzódj félre és ülj le pihenni!

 

Szökdelés állandó/változó/váltakozó ugrástávolsággal/ugrásmagassággal (6. ábra)

  • szökdelés állandó/változó/váltakozó ugrástávolsággal (például talajra ragasztott vonalak segítségével)
  • szökdelés állandó/változó/váltakozó ugrásmagassággal (például különböző magasságban belógatott eszközök érintésével)

Különböző magasságban feszítettem ki gumiszalagokat a teremben. Próbáld meg mindegyiket átugrani, helyből felugrással! Minél magasabbra kell ugranod, annál erőteljesebben lendítsd majd a karodat és annál magasabbra húzd a térdedet!

 

Szökdelés helyben, egyenletes tempóban (lassú/közepes/gyors)

  • szökdelés lassan, közepes tempóban és gyorsan

Rajzoljatok képzeletben magatok köré egy karikát, és úgy próbáljatok szökdelni, hogy mindvégig benne maradjatok! Először csak lassan, aztán lehet közepes tempóban, majd ha már jól megy, próbáljatok meg gyorsan is, nem csak páros lábon lehet szökdelni. Ha gyorsan szökdeltek azt fogjátok érezni, hogy kevésbé kell behajlítani a térdeteket, és egyre inkább csak a talpatok elülső része ér a talajra.

 

Szökdelés haladással, egyenletes sebességgel (lassú, közepes, gyors)

  • szökdelés haladással lassan, közepes tempóban és gyorsan (például 5 jobb lábas ugrás azonos sebességgel)

Próbáljátok ki, hogy mikor egy lábon szökdeltek, akkor lassan haladjatok, de ha páros lábon, akkor gyorsan szökdeljetek! Most próbáljátok ki ellenkezőleg is! Melyik volt a könnyebb?

 

Szökdelés helyben változó tempóban

  • szökdelés fokozatosan gyorsuló/lassuló tempóban
  • szökdelés szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors, lassú-gyors) változó tempóval

Páros lábon szökdeléssel utánozzuk a földön pattogó gumilabdát! Először lassan magasra ugorjatok, aztán egyre gyorsuló tempóban egyre kisebbeket ugorjatok!

Szökdelés haladással, változó sebességgel

  • szökdelés fokozatosan gyorsuló/lassuló sebességgel
  • szökdelés szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors) változó sebességgel

Próbáljátok ki, mi változik, ha páros lábon egyre gyorsabban haladva szeretnétek szökdelni! Igen, vagy egyre hosszabbakat ugrotok mélyebb térdhajlításból elugorva, vagy szaporázzátok az ugrásotokat magasabb súlyponti helyzetben. Próbáld ki, te melyikkel haladsz egyre gyorsabban!

 

Szökdelés közben elindulás/megállás, szökdelés irányváltoztatással (egyénileg vagy külsőleg meghatározott módon)

  • szökdelés közben elindulás/megállás egyéni ütemben
  • szökdelés közben jelre megállás, majd jelre elindulás (például taps, fütty, dob)
  • szökdelés közben irányváltoztatás egyéni ütemre és jelzésre
  • szökdelés közben jelre különböző statikus utánzó gyakorlatok végzése (például „alagút”, „kisasztal”, „gólya”), majd jelre szökdelés tovább

Szabadon szökdelhettek a teremben tetszőleges módon. Ha jelt adok, abban a pillanatban álljatok meg! Újabb jelre pedig irányváltoztatással arrafelé induljatok, ahol a legnagyobb üres helyet látjátok. Megdicsérem, aki ügyesen elkerül minden ütközést, és a lehető leggyorsabban megállítja a szökdelést.

 

Szökdelés belső/külsőleg meghatározott ritmusra

  • szökdelés külsőleg meghatározott ritmusra (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
  • szökdelés belsőleg meghatározott ritmusban
  • szökdelés belsőleg meghatározott ritmusban, hangkeltéssel (például taps, különböző testrészekre történő ütéssel)

Most megpróbálunk úgy szökdelni páros lábon haladással, hogy egy társatok fogja adni a ritmust ezen a hangszeren. Kérlek, próbálj meg egyenletes ritmust adni! Arra is figyelj, hogy képesek-e a társaid abban a ritmusban szökdelni!

 

 

 

 

Ugrás, szökdelés párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül

  • ugrás/szökdelés párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például kézfogással, vállfogással, karfonással)
  • ugrás/szökdelés párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül
  • ugrás/szökdelés párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett
  • szökdelés oszlopban/vonalban (például „sánta róka falka”: egymás mögött állva, bal sarkakat felhúzva, jobb kézzel elöl lévő társ vállát, bal kézzel a saját sarkukat fogva szökdelés egy lábon)

Most szökdeljetek párokban egymás mellett állva vállfogással! Figyeld meg, a társad hogyan segíthet az egyensúlyod megtartásában, de ne támaszkodj rá! Mikor tudjátok könnyebben megcsinálni a feladatot? Igen, ha egyszerre szökdeltek.

 

Szökdelés a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, sebesség, mozdulatok, vezető/követő)

  • szökdelés a társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például a csoport minden tagja saját ritmusban szökdel, akár hangkeltéssel is)
  • ugrás/szökdelés a társakkal azonos vagy eltérő irányban
  • szökdelés a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
  • szökdelés a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (különböző kar- és lábtartások)
  • szökdelés a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások)

Most úgy szökdeljetek, mint ahogy a gumilabdák pattognak! Tetszőleges ritmusban, szabadon a teremben. Az az ügyes, akinek a talajfogását nem is hallom.

Ugrás, szökdelés eszközhordással

  • ugrás/szökdelés például babzsák-, labda-, kendő-, bot-, karikahordással (lehet például kézben, has/mellkas előtt, hát mögött, fej felett, hónalj alá/térd közé szorítva, derék körül hordozva)
  • szökdelés eszközadogatással különböző testrészek körül/alatt/fölött

Próbáljatok meg úgy szökdelni haladással, hogy egy babzsákot tartotok magatok előtt, a hátatok mögött, majd a fejetek felett! Hogy volt a legnehezebb? Most próbáljatok meg valamilyen testrészeitek közé szorított babzsákkal szökdelni! Az az ügyes, aki a szökdelés közben végig meg tudja tartani a babzsákját.

 

Ugrás, szökdelés eszközökön, eszközökön át, között, körül, alatt/fölött, előtt/mögött/mellett, eszközökben és eszközökön keresztül, eszközöket tolva, több eszköz együttes használatával

  • szökdelés padon, létrán, csúszdalapon, szőnyegen
  • ugrás/szökdelés átugrással vonalakon, talajra tett karikákon, botokon, koordinációs létra fokain, kifeszített gumiszalagon, zsámolyokon, padon, vízszintesen rögzített rudakon, bójákon
  • ugrás/szökdelés fel-, leugrással például lépcsőn, padon, zsámolyon, bordásfalon
  • szökdelés talajra tett karikák, ugrókötelek, babzsákok, body-roll hengerek, lépőkövek között/körül
  • ugrás/szökdelés például kötél, létra, pad, palló, kifeszített gumiszalag felett
  • szökdelés eszközök előtt/mögött/mellett (pad, zsámoly, karika, body-roll, kötél)
  • beugrás talajra tett karikába
  • szökdelés talajra tett karikában
  • szökdelés különböző módon lehelyezett karikákban (11. kép)

(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)

Most a teremben kihelyezett eszközök előtt, mellett, mögött, körül szökdeljetek tetszőleges módon! Akkor vagytok ügyesek, ha nem értek hozzá semmihez. Különböző vastagságú szőnyegeket tettem ki a teremben. Bármelyiken szökdelhettek, de szeretném, ha mindegyiket kipróbálnátok. Melyiken volt a legjobb érzés szökdelni? Hol volt a legnehezebb megtartani az egyensúlyotokat?

Kúszás ellentétes kar- és lábhasználattal

  • kúszás ellentétes oldali kar- és lábhasználattal, hasat a talajon tartva (14. kép)

Kúszás közben, nyújtsátok messzire a kezeteket és húzzatok nagyot a tenyeretekkel! Az ellentétes oldalon pedig toljátok magatokat a lábatokkal! Akkor vagytok ügyesek, ha végig a hasatokon maradtok és még a mellkasotokat sem emelitek fel. A fejetek pedig maradjon a hátatok meghosszabbításában! Nézzetek közel magatok elé kúszás közben! Próbáljatok folyamatosan haladni, akkor kevesebb erőfeszítésre lesz szükségetek!

Mászás ellentétes kar- és lábhasználattal

  • mászás ellentétes oldali kar- és lábhasználattal tenyéren és térden

Akkor vagytok ügyesek, ha ellentétesen lép a kezetek és a lábatok mászás közben. Nyitott tenyérrel másszatok! Próbáljátok egyenesen tartani a hátatokat mászás közben! A fejetek a hátatok meghosszabbításában legyen! Ha jól tartjátok a fejeteket, akkor az arcotok a talaj felé néz.

Kúszás azonos oldali kar- és lábhasználattal

  • kúszás azonos oldali kar- és lábhasználattal, hasat a talajon tartva

Kúszás közben, most az azonos oldali karotokat és lábatokat használjátok egyszerre! Figyeljetek azokra a dolgokra is, amit az ellentétes kar- és lábhasználatnál már megtanultatok!

Mászás azonos oldali kar- és lábhasználattal

  • mászás ellentétes oldali kar- és lábhasználattal tenyéren és térden
  • kúszás oldalfekvésben

Mászás közben most az azonos oldali karotok és lábadtok lépjen egyszerre! Figyeljetek azokra a dolgokra is, amit az ellentétes kar- és lábhasználatnál már megtanultatok!

Kúszások, mászások ellentétes és azonos oldali kar- és lábhasználattal, változatos módon

  • mászás alkaron és térden
  • mászás befelé fordított alkaron és térden

Ha alkaron másztok, nyissátok ki és tegyétek le a tenyereteket mászás közben! Mikor befelé fordított alkaron másztok, ügyesen egymás elé lépegessetek az alkarotokkal!

Utánzó kúszások/mászások (minden lehetséges irányba)

  • „kistigris”: hasonfekvésben ellentétes oldali kar- és lábtartáscserék helyben, folyamatosan
  • „katonakúszás”: kúszás ellentétes oldali kar- és lábhasználattal, hasat és mellkast a talajhoz szorítva
  • „katonakúszás 2”: kúszás ellentétes oldali kar- és lábhasználattal alkaron, hasat a talajhoz szorítva
  • „kiskutya megfogja a farkát”: mászás helyben, körben
  • „kíváncsi kiskutyamászás”: mászás folyamatos fejfordítással jobbra és balra
  • „dakszli mászás”: mászás térden, karok hajlítva a váll alatt támaszkodnak, kézfej befelé néz
  • „hajókerék”: mászás térden és tenyéren, lépésenként váltott karkörzéssel előre
  • „mamut”: mászás térden és tenyéren, lépésenként ellentétes kar- és lábemeléssel
  • „egerésző macska”: mászás minden lépésre, kézzel előre nyújtózva, mellkast a talaj felé közelítve
  • „giliszta”: hason fekvésben, mélytartásban lévő karokkal „csúszás” a törzs forduló-hullámzó mozdulataival előre és hátra, hason és háton
  • „popsiséta”: nyújtott ülésben csúszás fenéken, határozott csípőmozdulatokkal, különböző kartartásokban

„Dakszli mászásnál” támaszkodjatok jó szélesen a vállatok alatt, a befelé fordított nyitott tenyereteken! Jól nyomjátok le a mellkasotokat a talaj felé! A fejetek a háttok meghosszabbításában legyen! A „hajókerék” mászásnál próbáljátok meg kinyújtott könyökkel karkörzést végezni! A tekintetetek mindig a körzést végző karotokon legyen! A „mamutmászásnál” először lassan emeljétek az ellentétes oldali karotokat és lábatokat, hogy könnyebben megtarthassátok az egyensúlyotokat! A „popsiséta” közben ne a lábatok lépegessen, hanem próbáljátok meg váltva előre tolni a nyújtott lábatokat!

Kúszások, mászások előre/hátra, oldalra, körben (ezek átmenete is)

  • kúszások/mászások előre/hátra, rézsútosan előre/hátra, oldalra és körben

Figyeljetek rá, hogy amikor hátrafelé, vagy oldalra haladtok, akkor se felejtsétek el, amit a kúszásnál/mászásnál tanultatok!

Kúszások, mászások meghatározott útvonalon

  • kúszás/mászás egyenes vonalon, íves vonalon, hullámvonalon, cikcakk vonalon, körben, betű- és számalakban, illetve egyéb, különböző módon, meghatározott útvonalon

Ügyesen maradjatok a kijelölt útvonalon! A tekintetek kövesse a kijelölt útvonalat.

Át-, fel- és lekúszások, -mászások

  • kúszás/mászás természetes emelkedőn/lejtőn (például domboldalon)
  • mászás képzeletbeli akadályok átlépésével
  • mászás átlépéssel talajra rajzolt, vagy ragasztott sávokon, különböző talajokon
  • mászás át-, fel- és lelépéssel különböző eszközök igénybevételével (lásd eszközös feladatok oszlop)

Felfelé kúszásnál nagyon keményen kell húznotok karral, és tolnotok magatokat a lábatokkal, hogy felérjetek az emelkedőn! Amikor átmásztok egy eszközön, ne emelkedjetek fel a törzsetekkel mászás közben! Ha leléptek valahonnan a kezetekkel mászás közben, keressetek biztos támaszt, mielőtt a térdetekkel is lépnétek!

Kúszások, mászások állandó/változó/váltakozó

  • támasztávolságokkal
  • kúszások/mászások állandó támasztávolsággal (rövid, normál és hosszú)
  • kúszások/mászások változó/váltakozó támasztávolsággal (például 2 rövid, 3 normál és 4 hosszú)

Megtanultuk már, milyen saját támasztávolságotokkal kúszni/mászni. Most próbáljátok ki, milyen érzés, ha lerövidítitek, vagy ha éppen megnyújtjátok a támasztávolságot! Próbálgathatjátok azt is, hogy váltogatjátok a támasztávolságot.

Utánzó kúszások/mászások (minden lehetséges irányba)

[Feladatok: TT-feladatcsoport utolsó sorában]

[Feldolgozási példák: TT-feladatcsoport utolsó sorában]

Kúszások, mászások egyenletes sebességgel (lassú/gyors)

  • kúszás/mászás lassan, közepes sebességgel és gyorsan

A normál tempóhoz képest, most próbáljatok lassabban/gyorsabban kúszni/mászni! Mászásnál próbáljatok gyorsabban lépegetni a kezetekkel és a térdetekkel! A kúszásnál akkor fogtok gyorsabban haladni, ha azon kívül, hogy gyorsabban váltogatjátok a kar-lábtempókat, pici szünetet sem hagytok a váltások között. A gyors előrejutáshoz folyamatosnak kell lennie a mozgásotoknak.

Kúszások, mászások változó sebességgel

  • kúszás/mászás fokozatosan gyorsuló/lassuló sebességgel
  • kúszás/mászás szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors) változó sebességgel

Már megtapasztaltátok, milyen érzés különböző sebességgel mászni. Most próbáljátok váltogatni a sebességetek kúszás/mászás közben!

Kúszások, mászások irányváltoztatással (egyénileg vagy külsőleg meghatározott módon)

  • elindulás/megállás egyéni ütemben
  • kúszás/mászás közben jelre megállás, majd jelre elindulás (például taps, fütty, dob)
  • járás közben jelre különböző statikus utánzó gyakorlatok végzése (például „alagút”, „kisasztal”, „gólya”), majd jelre járás tovább
  • haladás közben irányváltoztatás egyéni vagy külső jelzésre

Kúszás/mászás közben szabadon megállhattok, majd újra elindulhattok a teremben. Figyeljetek, most csak akkor álljatok meg, ha jelt adok! A következő jelzésre induljatok újra! Most már ne álljatok meg, csak változtassatok irányt, ha a jelzésemet halljátok!

Kúszások, mászások lassított, gyorsított és szaggatott mozdulatokkal

  • „robot kúszás/mászás”: az izmok feszültségének váltakoztatásával, szaggatott mozdulatokkal
  • kúszás/mászás „lassított felvétellel”
  • kúszás/mászás „gyorsított felvétellel”
  • A mozgásvégrehajtás tudatos kontrollját jelentik ezek a gyakorlatok, hiszen ha lassítva vagy gyorsítva akarunk valamit megcsinálni, tudnunk kell, hogy milyen mozdulatokat kell „lelassítani”, „felgyorsítani” vagy „szaggatottan” megcsinálni.

Biztosan láttátok már, hogy mozognak a robotok. Próbáljatok meg „robotszerűen” kúszni/mászni! Szaggatott mozdulatokkal haladjatok a karotokkal és a lábatokkal is! Érdekes, mikor lelassítanak egy felvételt valamilyen mozgásról. Most játsszuk azt, hogy ti fogtok lassított felvétellel kúszni/mászni! Ne szaggassátok meg a mozdulataitokat, csak lassítsátok le! Most pedig gyorsított felvétellel próbáljátok meg!

 

 

 

 

Kúszások, mászások belső/külsőleg meghatározott ritmusra

  • kúszás/mászás belsőleg meghatározott ritmusban
  • kúszás/mászás külsőleg meghatározott ritmusra (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
  • kúszás/mászás belsőleg meghatározott ritmusban, hangkeltéssel (például talajra ütéssel)

Izgalmas az is, ha úgy próbáltok meg kúszni/mászni, hogy magatokban elképzeltek hozzá egy ritmust. Akár egy mondóka ritmusára is mozoghattok. Most én fogom adni a ritmust a mozgásotokhoz. Figyeljetek a zene ritmusára!

Kúszások, mászások párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül

  • kúszás/mászás párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például vontató kúszás (13. kép): az elöl lévő gyerek csak karral, a hátul lévő csak lábbal kúszik; mászás oszlopban: hátul lévő gyermek alkaron mászva elöl lévő gyerek bokáját fogja kívülről)
  • kúszás/mászás párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül
  • kúszás/mászás párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett
  • kúszás/mászás oszlopban/vonalban

Ki fogjuk próbálni, hogy milyen érdekes, ha párokban, vagy csoportokban kúsztok/másztok. Próbáljatok meg egymás mellett haladni a párotokkal! Most mászás közben maradjon összeérintve a vállatok! Most az egész csoport együtt kússzon/másszon szabadon a teremben! Figyeljetek egymásra, kerüljétek el az ütközést!

Kúszások, mászások a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)

  • kúszás/mászása társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például a csoport minden tagja saját ritmusban mászik)
  • kúszás/mászás a társakkal azonos vagy eltérő irányban
  • kúszás/mászás a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
  • kúszás/mászás a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (például különböző kartartással)
  • kúszás/mászás a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások)
  • „farkasfalka” mászás oszlopban társkövetéssel
  • „tekeredik a kígyó” kúszással, mászással

Most próbáljatok meg a párotokkal egymást követve kúszni/mászni! Figyeljetek, hogy ne hagyjátok el a társatokat, és aki hátul halad az pedig ne maradjon le! Ne felejtsetek el szerepet cserélni! Most próbáljatok meg mindannyian másként mászni! Változtathatjátok a kar és a lábmunkát, a sebességet, a támasztávolságot.

Kúszások, mászások eszközhordással

  • kúszás/mászás például babzsák-, labda-, kendő-, bot-, karika-, kötél-, szőnyeghordással (például kézben, nyakon, háton, testrészek alatt csúsztatva)
  • kúszás/mászás has, vagy végtagok alatt rongy csúsztatásával (például mászás tenyerek és térdek alá tett rongy csúsztatásával)

Már ügyesen megy a kúszás és a mászás. Nehezítünk azzal, hogy a hátatokon babzsákot kell szállítanotok. Most már arra is figyelnetek kell, hogy ne hagyjátok el a babzsákotokat! Most kipróbálhatjátok milyen érzés a tenyeretek alá rongyot téve mászni. Figyeljetek, a tenyereteket csúsztatni kell, hogy ne hagyjátok el a rongyokat!

Kúszások, mászások eszközökön, eszközökön át, eszközök között, körül, alatt/fölött, előtt/mögött/mellett, eszközökben, eszköztolással és

  • eszközcsúsztatással
  • kúszás/mászás szőnyegen, padon, párhuzamos padon, csúszdalapon, udvari eszközökön
  • kúszás szuperdeszkán hasalva
  • átmászás zsámolyon, padon, karikán, kötélen, létrán, függőlegesen rögzített karikán
  • kúszás/mászás talajra tett karikák, babzsákok, body-roll hengerek, lépőkövek, bóják között/körül
  • kúszás/mászás KTK állvány, emelt pad/csúszdalap/létra/híd, kifeszített gumiszalag alatt
  • mászás például kötél, bot kifeszített gumiszalag felett
  • kúszás/mászás eszközök előtt/ mögött/mellett (pad, zsámoly, karika, body-roll, kötél)
  • mászás különböző módon sorba tett karikákban
  • mászás gumiszalagban (ellentétes vagy azonos oldali végtagok összekötve)
  • mászás bújócsőbe
  • mászás szuperdeszkát tolva
  • mászás kézzel rongyot, babzsákot csúsztatva (7. ábra)

(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)

Próbáljatok úgy mászni, hogy minden eszközt kikerültök a teremben! Másszatok a talajra tett kötél felett úgy, hogy a kötél a kezetek és a lábatok között legyen! Másszatok át a kifeszített gumiszalagok alatt! Figyeljetek, mert lehet, hogy kicsit le kell nyomni a mellkasotokat a talaj felé, hogy ne érjetek hozzá a kötélhez!

Mellső, oldalsó és hátsó támaszok

Próbáljátok ki, hogy a testetek melyik részén tudtok támaszkodni! Ha a hasatok néz a talaj felé azt mellső támasznak hívják. Ha a hátatok, az a hátsó támasz, és ha az oldalatok, akkor oldalsó támasznak hívjuk. Találjatok ki minél több fajta támaszt!

Különböző támaszhelyzetekben kar- és lábemelések, -lendítések

  • egy kar vagy egy láb emelése, lendítése
  • azonos oldali kar vagy láb emelése, lendítése
  • ellentétes oldali két végtag emelése, lendítése
  • két kar vagy két láb lendítése – szökkenés támaszban (például fiú vagyok/lány vagyok)
  • térdelőtámaszban kar-/ellentétes kar- és lábemelések előre, hátra, oldalra

Arra vagyok kíváncsi, hogy milyen jól tudtok egyensúlyozni támaszhelyzetben. Kezdjük térdelőtámaszban! Felemelhetitek a kezeteket, a lábatokat bármilyen irányban. Sikerülne egyszerre kart és lábat is emelni? Az az ügyes, aki nem sieti el az emelést, és nem borul fel a támasza.

Változatos támaszhelyzetek tetszőleges testrészek használatával

  • például törzskörzés daxliban
  • cicahát
  • alkartámaszok

Megtanultuk a „dakszlitartást”. Igen, az az ügyes, aki befelé fordított tenyérrel, hajlított karral, szélesen támaszkodik, a mellkasát jól a talaj felé nyomva. Próbáljátok ki, hogy milyen mozgásokat tudtok végezni térdelőtámaszban! Igen, felemelhetitek a lábatok, a karotok, domboríthatjátok a hátatokat. De akár csak a könyökötöket, vagy a térdeteket is megemelhetitek oldalra. Nézem a legkülönlegesebb megoldásokat.

 

Utánzó támaszgyakorlatok (például kisasztal, alagút, rugdalózó kiscsikó)

  • „búgócsiga”  hajlítottülésben támasz a test mögött, kéz segítségével forgás a test hossztengelye körül a popsin emelt lábbal
  • „biciklizés”: hajlított ülésben támasz a test mögött, lábemelés után váltott lábnyújtás és hajlítás
  • „létra”: hajlított ülés alkartámasz a test mögött, hajlított térddel lépegetés felfelé, majd lefelé egy képzeletbeli létrán
  • „híd”: hanyatt fekvésben csípőemelés, karok rézsútos mélytartásban, támasz a fejen, a vállon, a karon és a sarkon
  • „alagút”: mellső fekvőtámasz magasra tolt csípővel
  • „kisasztal”: hátsó fekvőtámasz hajlított térddel, emelt csípővel
  • „púpos cicahát”: térdelőtámaszban domborítás
  • „farokcsóváló kiskutya”: (térdelőtámaszban popsi billentés jobbra-balra folyamatosan)
  • „kiskutyanyújtózás”: terpesztérdelésben törzsdöntés, támasz a talajon, terpesztett, nyújtott karral, mellkast a talaj felé nyomva
  • „lefetyelő kiskutya”: terpesz térdelőtámasz, „dakszli tartás”, hajlított könyökkel támasz a váll alatt, kézfejek befelé nézzenek, vállhinta előre-hátra folyamatosan, talaj felé nyomott mellkassal
  • „szaglászó kiskutya”: mint előző feladat, de jobbra-balra hintázva
  • „pisilő kiskutya”: térdelőtámasz, alkartámasszal, hajlított térdemelés oldalra, majd vissza kiinduló helyzetbe, ellenkezőleg is
  • „vakaródzó kiskutya”: terpesz térdelőtámasz, egyik karral magas tartásban, a talajon előre nyújtózva, másik karral a terpesztett térdek között ellenoldali bokához nyújtózva („bokavakarás”)
  • „törzshullám” előre indítva: sarokülés, támasz a váll alatt, könyökhajlítással és homorítással „törzshullám” előre, majd könyöknyújtással és domborítással „törzshullám” hátra
  • „törzshullám” hátrafelé indítva
  • „kiscsikó rugdalózás”: kéztámaszban fellendülés után lábtartáscserék a levegőben
  • „kismalom”: mellső fekvőtámaszból átfordulás hátsó fekvőtámaszba
  • nagy malom”: mellső fekvőtámaszból átfordulás hátsó fekvőtámaszba, majd vissza mellső fekvőtámaszba
  • „csónakázás”: nyújtott ülés, kéztámasz a test mellett, csúszás fenéken kéz- és lábsegítséggel
  • „popsiséta”
  • „hernyó”: nyújtott ülés, támasz a test mellett, térdhajlítással csípőemelés, majd leengedés a sarok mögé a talajra, majd térdnyújtással vissza kiinduló helyzetbe
  • „giliszta” hanyatt fekvés, mélytartás, csúszás a felsőtest hullámzásával segítve a haladást
  • „sikló”: hason fekvés, mélytartás, csúszás hason, kígyózó mozgással
  • „pókjárás”
  • „rákjárás”
  • „tevejárás”: járás négykézláb nyújtott karral és térddel
  • „elefántjárás”: járás négykézláb, azonos oldali végtagok együttlépésével, testsúlyáthelyezéssel jobbra, illetve balra
  • „sétáló kisasztal”: hátsó fekvőtámaszból karral séta előre térdet hajlítva „kisasztal” helyzetéig, majd vissza hátsó fekvőtámaszba
  • „kutyafutás” (15. kép), futás négykézláb, hajlított térddel
  • „békaugrás” ugrás terpeszguggolásból, terpeszguggolásba, kéztámaszon át
  • „nyusziugrás”, „terpesz nyuszi” (láb terpeszben ugrik), „dupla nyuszi” (láb felváltva terpeszben és zárva), „cikcakk nyuszi” (láb jobbra-balra ugrik)
  • „sánta róka”: ugrás guggolásból guggolásba kéztámaszon át, egyik lábat végig a levegőben tartva

Emlékeztek a „búgócsiga” játékra? Most ezt fogjuk utánozni. Üljetek hajlított ülésbe, támaszkodjatok le a hátatok mögé, és húzzátok fel a térdeteket! Próbáljatok meg popsin forogni, mint egy „búgócsiga”. A kezetekkel segítsétek a forgást! Az az ügyes, aki végig felemelve tarja a lábát. Most próbáljátok ki ellenkező irányban is! Láttatok már siklót csúszni az avarban. Utánozni fogjuk a mozgását. Feküdjetek a hasatokra, tegyétek mélytartásba a kezeteket, és kígyózó mozgással próbáljatok meg előrefelé csúszni! A vállatokkal próbáljátok kezdeni a mozgást! Az az ügyes, aki nem segít sem a kezével sem a lábával. Ha hátrafelé szeretnétek csúszni, akkor pedig a lábatokkal nyújtózzatok felváltva, azzal segítsétek a haladást! Különleges „nyusziugrás”-bemutatót tartunk. Kíváncsi vagyok, hányféleképpen tudtok „nyusziugrásban” haladni. Picit segítek. Lehet akár terpeszteni a lábatokat ugrás közben, lehet a lábatokkal jobbra-balra ugrani. Találjatok ki minél több fajta „nyusziugrást”!

Támaszgyakorlatok helyben, haladással (előre/hátra, oldalra, körben, ezek átmenete is)

  • támaszgyakorlatok helyben (például 3 testrész)
  • támaszgyakorlatok haladással (lásd utánzó támaszgyakorlatok)

Lehet támaszkodva haladni is. Próbáljátok ki, hogy tudtok haladni a kezeteken és a lábatokon támaszkodva! Tudtok úgyis, hogy még egy testrészeteken támaszkodtok.

Támaszgyakorlatok meghatározott útvonalon

  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok egyenes vonalon, íves vonalon, hullámvonalon, cikcakk vonalon, körben, betű- és számalakban, illetve egyéb, különböző módon, meghatározott útvonalon

Tetszőleges támaszgyakorlattal haladva próbáljatok végigmenni a talajra ragasztott vonalakon! Választhatjátok bármelyik vonalat. Melyik támaszhelyzetben volt a legkönnyebb végigmenni?

Támaszgyakorlatok át- fel- és lelépéssel

  • Haladással végrehajtható támaszgyakorlatok:
  • természetes emelkedőn/lejtőn (például domboldalon)
  • képzeletbeli akadályok átlépésével
  • átlépéssel talajra rajzolt, vagy ragasztott sávokon
  • át-, fel- és lelépéssel különböző eszközök igénybevételével (lásd eszközös feladatok oszlop)

Most a „nyusziknak” meg kell küzdeni ahhoz, hogy az üregükbe jussanak. Fel kell ugrálniuk a domboldalon, aztán meg le is kell majd a lejtőn. Látok az udvaron akadályokat is, amiken át kell majd ugrani. Járjátok be az udvarrészünket „nyusziugrásban”!

Támaszgyakorlatok, állandó/változó támasztávolságokkal

  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok állandó támasztávolsággal (rövid, normál és hosszú)
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok szabadon és szisztematikusan (például 3 rövid, 2 normál és 3 hosszú) változó támasztávolsággal

Megtanultuk már, milyen saját támasztávolságotokkal „kutyafutásban” haladni. Most próbáljátok ki, milyen érzés, ha lerövidítitek, vagy ha éppen megnyújtjátok a támasztávolságot! Próbálgathatjátok azt is, hogy váltogatjátok a támasztávolságot. Mikor nehezebb megőrizni az egyensúlyotokat? Vigyázzatok, hogy a sebességeteket hangoljátok a támasztávolságotokhoz!

Támaszgyakorlatok haladással, egyenletes sebességgel (lassú/gyors)

  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok lassan, közepes sebességgel és gyorsan

Most próbáljátok meg a „kutyafutást” úgy csinálni, mintha egy öreg, fáradt kutyát utánoznátok! Már csak lassan tud futni. Most utánozzátok egy virgonc kiskutya futását!

Támaszgyakorlatok változó sebességgel

  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok gyorsuló/lassuló sebességgel
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors, lassú-gyors) változó sebességgel

Játsszuk azt, hogy a pókokra veszély leselkedik! Mikor jelt adok, próbáljatok meg egyre gyorsabban menekülni „pókjárásban”! Mikor nincs veszély, lelassíthattok.

Támaszgyakorlatok irányváltoztatással (egyénileg vagy külsőleg meghatározott módon)

  • elindulás/megállás egyéni ütemben
  • haladás közben jelre megállás, majd jelre elindulás (például taps, fütty, dob)
  • haladás közben jelre különböző statikus utánzó gyakorlatok végzése (például „alagút”, „kisasztal”, „gólya”), majd jelre járás tovább
  • haladás közben irányváltoztatás egyéni vagy külső jelzésre

Minden csónaknak egy karikában van a kikötője. ha jelt adok, kezdjetek el „csónakázni” a tavon! Ha megszólal a vihart jelző duda, keressetek egy kikötőt! Mostantól pedig mindenkinek a saját kikötőjébe kell visszatalálni.

Támaszgyakorlatok lassított, gyorsított és szaggatott mozdulatokkal

  • támaszgyakorlatok az izmok feszültségének váltakoztatásával, szaggatott mozdulatokkal
  • támaszgyakorlatok „lassított felvétellel”
  • támaszgyakorlatok „gyorsított felvétellel”

Biztosan láttátok már, hogy mozognak a robotok. Próbáljatok meg „robotszerűen” „tevejárásban” haladni! Szaggatott mozdulatokkal haladjatok a karotokkal és a lábatokkal is! A térdetek maradjon nyújtva! Érdekes, mikor lelassítanak egy felvételt valamilyen mozgásról. Most játsszuk azt, hogy ti fogtok lassított felvétellel „popsisétával” haladni! Ne szaggassátok meg a mozdulataitokat, csak lassítsátok le! Most pedig gyorsított felvétellel próbáljátok meg! Figyelj, hogy maradjon nyújtva a térded, és csípőből indítsd a lábmunkádat! Mikor gyorsítasz, akkor a karoddal is intenzívebben kell segíteni.

Támaszgyakorlatok belső/ külsőleg meghatározott ritmusra

  • támaszgyakorlatok külsőleg meghatározott ritmusra (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
  • támaszgyakorlatok belsőleg meghatározott ritmusban

Próbáltunk már zenére, mondokára járni, futni, szökdelni. Most például kipróbáljuk a „kutyafutást”, a „nyusziugrást” is abban a ritmusban, ahogy a zene ütemét halljátok. Különösen figyeljetek a biztos támaszra, ha gyorsabb lesz a ritmus!

Támaszgyakorlatok párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül

  • támaszgyakorlatok párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például kézfogással, vállfogással, karfonással, vállakat összeérintve)
  • „tandem”: hajlított ülés egymással szemben alkartámasszal, talpak összeillesztése után folyamatos „biciklizés”
  • támaszgyakorlatok párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül (például „ebédlő asztal”: „kisasztal” tartás szorosan egymás mellett
  • támaszgyakorlatok párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett [például „piros pacsi” fekvőtámaszban (16. kép)]
  • támaszgyakorlatok oszlopban/vonalban

Szeretném, ha egy nagy kör alakú ebédlőasztal formáznátok „kisasztalt” tartva”. Mire kell figyelnetek? Jó ötlet, hogy akár a kezetek, akár a lábatok is támaszkodhat középen. Ismeritek a „piros pacsi” játékot? Megpróbáljuk most különböző támaszhelyzetekben játszani. Először térdelőtámaszban legyetek egymással szemben! Nézzük, sikerül-e „alagutat” tartva is játszani!

Támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)

  • támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például a csoport minden tagja saját ritmusban végzi a haladással végrehajtható utánzó gyakorlatokat)
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő irányban
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
  • támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (különböző kar- és lábtartások)
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások)

Utánozzatok egy farkas falkát! Válasszatok ki egy vezetőt magatok közül, akit tenyéren és talpon futva követtek! A vezetőnek figyelnie kell arra, hogy ne hagyja el a falkát. Most párokban fogtok játszani. Guggoljatok le egymás mellé! Egyikőtök lesz a vezető, másik a követő. Csak „nyusziugrásban” szabad haladni. A tér minden irányába haladjatok (előre, hátra, oldalra)!

Támaszgyakorlatok eszközhordással

  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok babzsák-, labda-, kendő-, bot-, karika-, kötél- stb. -hordással (például kézben, vállon, hason, pókjárás babzsákkal háton, térd közé szorítva)

Arra vagyok kíváncsi, hogy hányféleképpen tudjátok hordozni a babzsákotokat úgy, hogy támaszban haladtok. Igen, lehet példul „pók-rákjárásban”, „nyusziugrásban”. Lehet például a térdetek közé is szorítani a babzsákot.

Támaszgyakorlatok eszközökön, eszközökön át, eszközök között, körül, alatt/fölött, előtt/mögött/mellett, eszköztolással, eszközcsúsztatással

  • támaszgyakorlatok például padon, zsámolyon, boton (például „tésztagyúrás”: sarokülésben boton támaszkodva előrenyújtózásban botgurítások előre-hátra)
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok
  • padokon, zsámolyokon, csúszdalapon, létrán, billenő rácshintán, rugós deszkákon, papírlapokon, rongyokon, udvari eszközökön
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok átlépéssel talajra tett karikákon, botokon, koordinációs létra fokain, gumiszalagon, zsámolyokon, padon, vízszintesen rögzített rudakon, bójákon
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok fel-, lelépéssel például lépcsőn, padon, zsámolyon, bordásfalon
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok karikák, ugrókötelek, babzsákok, zsámolyok, padok, body-roll hengerek, lépőkövek között/körül
  • támaszgyakorlatok kifeszített gumiszalag belógatott eszközök (például lufi, labda, karika alatt
  • haladással végrehajtható például támasz-gyakorlatok kötél, létra, pad, palló, kifeszített gumiszalag felett (például „majomfutás”: futás tenyéren és talpon a pad felett)
  • támaszgyakorlatok eszközök előtt/ mögött/mellett (pad, zsámoly, karika, body-roll, kötél)
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok talajra tett karikában
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok különböző módon sorba tett karikákban (például „kutyafutás sorba tett karikákban)
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok szuperdeszkát tolva
  • haladással végrehajtható támaszgyakorlatok rongyot, babzsákot csúsztatva

(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)

Már jól megy a „kutyafutás” mindenkinek. Most próbáljatok végigmenni „kutyafutással” a kirakott karikasoron úgy, hogy ne érjetek hozzá a karikákhoz! A tekinteteddel keresd, hova fogod tenni a kezed a következő lépésnél! Szuperdeszkával is lehet utánozni a „kutyafutást”! A kezetekkel a deszkát tolva, a lábatokkal futva haladjatok! Figyelj a sebességedre, nehogy túl gyorsan guruljon a deszka és lemaradjon a lábatok!

Mellső-, hátsó és oldalsó függőállások, függések normál, szűk és tárt fogásokkal, felső-, alsó- és vegyes fogással

  • például mellső függés bordásfalon, hátsó függés KTK-n (kiegészítő torna készlet), oldalfüggés KTK-n

Próbáljátok ki, hogy meg tudjátok-e tartani magatokat a bordásfalon, ha függőállásból felemelitek az egyik, majd a másik lábatokat is! Közben erősen szorítsátok a bordásfalat a kezetekkel és nyújtsátok ki a karotokat! Próbáljátok ki, hogy ha szemben álltok a bordásfalon, hogyan kényelmes fogni a bordásfalat! És, ha hátsó függőállásban álltok, akkor hogyan? Mikor nehezebb, ha közel, vagy ha távolabb van a két kezetek egymástól?

 

Különböző függőállásokban és függésekben változatos kar- és lábhasználat

  • például mellső/hátsó függőállásban bordásfalon, váltott kézzel bordásfal elengedés; mellső függőállásban bordásfalon guggolás, majd felállás
  • mellső/hátsó függésben lábterpesztés, lábzárás, lábemelés

Győződjetek meg róla, hogy például biztosan tudjátok-e tartani magatokat mielőtt felemelitek a lábatokat, vagy leguggoltok! Függésben először csak lazítsátok az egyik kezetek szorítását, és próbálgassátok, hogy meg tudnátok-e magatokat tartani egy kézzel!

 

Utánzó függőállások, függések (például majomfüggés, zászló)

  • zászló”: oldalsó függőállásban integetés (18. kép)
  • „hinta”: mellső bordásfalon egy kézzel kapaszkodva, lábat oldalra lendítve, karlendítéssel oldalsó középtartásba függésben lengés jobbra-balra bordásfalon
  • „hinta 2”: hátsó függésben lengés jobbra-balra bordásfalon
  • „függőleges malomforgás”: haladás oldalazva bordásfalon függőállásban, mellső függőállásból hátsóba fordulva, majd visszafordulva „majomfüggés”: mellső függőállás bordásfalon hajlított terpeszben, hinta jobbra-balra
  • „biciklizés” hátsó függésben bordásfalon
  • „lajhármászás”: emelt pad alatt kézzel függeszkedve lábbal lépegetve

Ha úgy érzitek, hogy valamelyik gyakorlatnál nagyon elfárad a karotok vagy lecsúsznak az ujjaitok, akkor nyugodtan támaszkodjatok le a lábatokkal! Nem baj, ha nehéz közben, mert ha erősek akartok lenni, akkor egyre hosszabb ideig kell tartani magatokat. A „zászlónál” próbáljátok meg kinyújtani a kapaszkodó kezeteket!

 

Függőállások, függések helyben, haladással oldalra, fel/le, fordulattal

  • függőállások, függések helyben (például mellső/hátsó függés/függőállás bordásfalon, bordásfalba akasztott KTK állványon, udvari szereken)
  • függőállás/függés haladással oldalra/fel/le/fordulattal (például függőállásban lépegetés kézzel-lábbal lefelé a bordásfalon; mellső függésben oldalazva haladás bordásfalon)

Amikor függőállásban lépegettek felfelé vagy lefelé, mindig biztosítsatok a lábatokkal, nehogy lecsússzon a kezetek! Sose kapaszkodjatok a könyökhajlatotokkal, mindig a kezetekkel fogjátok a bordásfalat! Csak annyit segítsetek lábbal, amennyi szükséges, mert most inkább a karotok erejére kell támaszkodnotok!

Haladás függőállásban, függésben, meghatározott útvonalon

  • haladás függőállásban/függésben egyenes vonalon, cikcakk vonalon, hullámvonalon

Már jól megy a függőállásban oldalazva haladás. Kipróbáltuk a felfelé és a lefelé mászást is. Próbáljuk ki, hogy az egyik bordásfalon felmásztok, átfogtok a másikra, és azon pedig lemásztok! És így kell eljutni a bordásfalsor végére.

Függőállás, függés haladással állandó/változó fogástávolságokkal

  • állandó (rövid és hosszú) fogástávolsággal
  • változó (például rövid-rövid-hosszú) fogástávolsággal

Haladhattok úgy is a bordásfalon, hogy közelebb nyúlva csökkentitek, vagy messzebb nyúlva növelitek a fogástávolságotokat. Melyiket érzitek nehezebbnek? Vigyázzatok, hogy csak olyan messzire nyúljatok, mikor még biztonságosan kapaszkodtok a másik kezetekkel, vagy olyan messzire lépjetek, mikor még biztonságosan támaszkodtok a másik lábatokkal!

Függőállás, függés haladással, egyenletes sebességgel (lassú/gyors)

  • függőállásban/függésben haladás egyenletes sebességgel lassan/gyorsan (például függőállásban oldalazás a bordásfalon lassan)

Próbáljátok ki, hogy függőállásban tudtok-e gyorsan is oldalazni! Nagyon figyeljetek arra, hogy legközelebb hol fogjátok megfogni a bordásfalat!

Függőállás, függés haladással változó sebességgel (lassú/ gyors)

  • függőállásban/függésben haladás változó sebességgel (például lassan/gyorsan/lassan)

A függésben haladásnál már szükségetek lesz arra, hogy a testetekkel segítsetek a lendületvételben. Figyeljetek arra, hogy a lépő kezetekkel azonos oldali lábatokat lendítsétek a haladás irányába! Ha még gyorsabban szeretnétek haladni, nagyon ügyeljetek a gyors, de biztonságos fogásváltásokra!

Függőállás haladással lassított, gyorsított és szaggatott mozdulatokkal

  • haladás függőállásban „lassított felvétellel”
  • haladás függőállásban „gyorsított felvétellel”
  • haladás függőállásban szaggatott mozdulatokkal

Biztos láttatok már lassított vagy gyorsított felvételt, most próbáljátok meg utánozni. Függőállásban oldalazva gondoljátok végig, hogy milyen mozdulatokat is kell csinálni, aztán próbáljátok lelassítani, vagy felgyorsítani a mozgásotokat! Figyeljetek arra, hogy a kezetek és a lábatok összhangban haladjon! A szaggatott végrehajtásnál próbáljátok meg kézzel és lábbal is pici, folyamatosan megszakított mozdulatokkal elérni a bordásfalat!

Függőállás haladással belső/ külsőleg meghatározott ritmusra

  • függőállásban/függésben haladás belsőleg meghatározott ritmusban
  • függőállásban/függésben haladás külsőleg meghatározott ritmusra (taps, hangszerek, zene)

Biztos szoktatok dúdolni magatokban egy dalt, vagy mondogatni egy mondókát. A magatokban kitalált ritmusra próbáljátok meg a lépegetést kézzel és lábbal is a bordásfalon (például mondóka ritmusa, gyermekdal ritmusa)! Most az én tapsom ütemére próbáljatok meg haladni!

 

Függőállások, függések helyben, haladással párokban, csoportokban, fizikai kontaktus nélkül/fizikai kontaktussal

  • függőállások/függések helyben, párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül (mellső függés párokban a bordásfalon egymás mellett)
  • haladás függőállásban/függésben párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül (például csoportban haladás függőállásban a bordásfalba akasztott KTK állványokba kapaszkodva kézzel, lábbal pedig a bordásfalon oldalirányban haladva; páros „malomforgás)
  • függőállások/függések helyben, párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például mellső függés párokban a bordásfalon egymás mellett, lábakat összeérintve)
  • haladás függőállásban/függésben párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például mellső függőállásban párokban haladás oldalazva a bordásfalon, vállakat végig összeérintve)

Most sorban egymás után fogtok oldalazva haladni a bordásfalon. Csak akkor induljatok, ha az előttetek lévők már elmentek előletek! Különösen ügyeljetek arra, hogy ne zavarjátok a társaitokat a gyakorlatvégzés közben, nehogy lepottyanjon valamelyikőtök a bordásfalról! Most kipróbálhatjuk, hogyan tudtok átmászni egymás „felett haladás közben. Aki „alul” van, az segítse azzal a társát, hogy szűken fog, és jól odasimul a bordásfalhoz! Így a társa át tud fogni rajta a kezével, és át tud lépni rajta lábával. Mindig csak addig csináljátok a gyakorlatot, amíg nem érzitek, hogy csúszik a kezetek, vagy elfáradtak az ujjaitok a kapaszkodásban!

 

 

Függőállások, függések helyben vagy haladással a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, kiterjedés, vezető/követő szerep)

  • elmozdulás függőállásban/függésben azonos vagy eltérő ritmusban (például páros „hinta” azonos ritmusban)
  • páros „zászló” eltérő irányban
  • függőállásban/függésben haladás a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
  • függőállások/függések a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (például hátsó függés a bordásfalon párban egymás mellett, váltott térdfelhúzás és leengedés)
  • függőállás/függés, függőállásban/függésben haladás a társakkal vezető/követő szerepben [például tükörkép, követő haladás, haladás függőállásban egymáson átmászva, haladás függőállásban egymás felett átmászva (19–23. kép)]

Akkor vagytok ügyesek, ha együtt mozdultok a társatokkal, ha egyforma magasságba emelitek például a lábatokat, karotokat. Próbáljátok meg pontosan utánozni a társatok/társaitok mozgását! Próbáljátok meg, hogy ennél a feladatnál éppen ellenkezőleg mozduljon a lábatok (karotok), mint a társadnak!

 

Függőállások, függések helyben, haladással eszközhordással

  • függőállások/függések fejtetőn babzsákot tartva, térd között babzsákot, labdát szorítva (bordásfalon, KTK-állványon, udvari szereken)
  • mellső függőállásban haladás oldalra bordásfalon vállon/fejtetőn babzsákot, karon kisméretű karikát hordva
  • mellső függés bordásfal legmagasabb fokán, babzsákkal a fejtetőn, fokonként ereszkedés lefelé térdelésbe, a babzsák „megőrzésével”
  • mellső/hátsó függésben bordásfalon/bordásfalba akasztott KTK-állványon haladás oldalra térd/boka közé puha labdát szorítva

A kapaszkodásra figyeljetek legjobban, de a hordott eszközöket is igyekezzetek megtartani (például tartsátok mozdulatlanul a fejeteket, szorítsátok össze a térdeteket)!

Függőállások, függések helyben, haladással eszközökön át, eszközök között, alatt/fölött

  • függőállásban átlépések udvari szerek, felakasztott KTK-állványok között
  • átfüggeszkedések udvari szerek között
  • függeszkedésben haladás bordásfalra akasztott például KTK-állványokon, szőnyeg, zsámoly felett

(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)

Az akadályokon történő átfüggeszkedésnél nagyon figyeljetek a biztos fogásra! Haladás előtt gondoljátok végig a tervezett útvonalat! Ha kell, váltsatok fogásmódot is útközben!

Gördülések, gurulások különböző testrészeken

  • gördülések  talpon, hajlított ülésben, törökülésben, hason, háton, vállon (például gördülés háton felhúzott, átkulcsolt térdekkel egyik lapockától a másikig; gördülés törökülésből térdfogással ágyéki gerinc domborításával hátra, majd vissza)
  • gurulások fekvésben, zsugorhelyzetben
  • gurulóátfordulás előre

Próbálgassátok, melyik testrészeteken tudtok gördülni előre-hátra, vagy éppen oldalra! Fontos, hogy próbáljátok minél ügyesebben megőrizni az egyensúlyotokat a gördülések közben. Ha kell, segítsetek a kezetekkel! Akkor vagytok ügyesek, ha zökkenőmentesen gördültök.

Utánzó gördülések, gurulások (például csónakringás, fatörzsgurítás, talphinta)

  • „talphinta”: zártállásban/terpeszállásban gördülés lábujjra, majd sarokra
  • „harang” harántterpeszben gördülés a talpakon előre és hátra
  • „csónakringás” hasonfekvésből/hanyattfekvésből, jobb, majd bal oldalfekvésbe, karok magastartásban
  • „kelj fel Jancsi”: hajlított ülés egyik láb nyújtva, karral a hajlított térdet átkulcsolva hintázás előre-hátra ülésből hanyatt fekvésbe
  • „fatörzsgurítás”: gurulás nyújtott testtel magastartásban
  • „kapitány a kormánykeréknél”: egyik gyerek hanyatt fekszik, mindkét lábát felemeli nyújtva és terpesztve, társa a lába közé állva megfogja a bokáit és jobbra-balra görgeti
  • „hinta”: törökülés párokban egymással szemben, kézfogással, felváltva gördülés hanyattfekvésbe majd vissza kiinduló helyzetbe (hát alatt szivacs)
  • „gördülő híd”: hasonfekvés szorosan egymás mellett, hátak tetején szivacsszőnyeg, melyen egy gyermek hasal, társak egyszerre gurulással továbbítják a szőnyegen fekvő gyermeket

Állásban hintázzatok a talpatokon előre és hátra! Segíthettek a karotokkal is az egyensúlyotok megőrzése érdekében. Tudtok így hintázni terpeszben is? És harántterpeszben? Feküdjetek a hátatokra és jól nyújtózzatok meg! Képzeljétek el, hogy a hullámokon ringatóztok! Hol az egyik, hol a másik oldalatokra gördülve. Akkor vagytok ügyesek, ha a hasatokra nem fordultok át. Most „kelj, fel Jancsit” utánozunk. Szorosan öleljétek át a felhúzott térdeteket, és domborítsátok a hátatokat a gördülés közben! A másik lábatok maradjon nyújtva, azzal vegyetek lendületet a gördüléshez!

Gördülések, gurulások különböző testrészeken

  • gördülések  talpon, hajlított ülésben, törökülésben, hason, háton, vállon (például gördülés háton felhúzott, átkulcsolt térdekkel egyik lapockától a másikig; gördülés törökülésből térdfogással ágyéki gerinc domborításával hátra, majd vissza)
  • gurulások fekvésben, zsugorhelyzetben
  • gurulóátfordulás előre

Próbálgassátok, melyik testrészeteken tudtok gördülni előre-hátra, vagy éppen oldalra! Fontos, hogy próbáljátok minél ügyesebben megőrizni az egyensúlyotokat a gördülések közben. Ha kell, segítsetek a kezetekkel! Akkor vagytok ügyesek, ha zökkenőmentesen gördültök.

Utánzó gördülések, gurulások (például csónakringás, fatörzsgurítás, talphinta)

  • „talphinta”: zártállásban/terpeszállásban gördülés lábujjra, majd sarokra
  • „harang” harántterpeszben gördülés a talpakon előre és hátra
  • „csónakringás” hasonfekvésből/hanyattfekvésből, jobb, majd bal oldalfekvésbe, karok magastartásban
  • „kelj fel Jancsi”: hajlított ülés egyik láb nyújtva, karral a hajlított térdet átkulcsolva hintázás előre-hátra ülésből hanyatt fekvésbe
  • „fatörzsgurítás”: gurulás nyújtott testtel magastartásban
  • „kapitány a kormánykeréknél”: egyik gyerek hanyatt fekszik, mindkét lábát felemeli nyújtva és terpesztve, társa a lába közé állva megfogja a bokáit és jobbra-balra görgeti
  • „hinta”: törökülés párokban egymással szemben, kézfogással, felváltva gördülés hanyattfekvésbe majd vissza kiinduló helyzetbe (hát alatt szivacs)
  • „gördülő híd”: hasonfekvés szorosan egymás mellett, hátak tetején szivacsszőnyeg, melyen egy gyermek hasal, társak egyszerre gurulással továbbítják a szőnyegen fekvő gyermeket

Állásban hintázzatok a talpatokon előre és hátra! Segíthettek a karotokkal is az egyensúlyotok megőrzése érdekében. Tudtok így hintázni terpeszben is? És harántterpeszben? Feküdjetek a hátatokra és jól nyújtózzatok meg! Képzeljétek el, hogy a hullámokon ringatóztok! Hol az egyik, hol a másik oldalatokra gördülve. Akkor vagytok ügyesek, ha a hasatokra nem fordultok át. Most „kelj, fel Jancsit” utánozunk. Szorosan öleljétek át a felhúzott térdeteket, és domborítsátok a hátatokat a gördülés közben! A másik lábatok maradjon nyújtva, azzal vegyetek lendületet a gördüléshez!

Gördülések, gurulások különböző testrészeken

  • gördülések  talpon, hajlított ülésben, törökülésben, hason, háton, vállon (például gördülés háton felhúzott, átkulcsolt térdekkel egyik lapockától a másikig; gördülés törökülésből térdfogással ágyéki gerinc domborításával hátra, majd vissza)
  • gurulások fekvésben, zsugorhelyzetben
  • gurulóátfordulás előre

Próbálgassátok, melyik testrészeteken tudtok gördülni előre-hátra, vagy éppen oldalra! Fontos, hogy próbáljátok minél ügyesebben megőrizni az egyensúlyotokat a gördülések közben. Ha kell, segítsetek a kezetekkel! Akkor vagytok ügyesek, ha zökkenőmentesen gördültök.

Utánzó gördülések, gurulások (például csónakringás, fatörzsgurítás, talphinta)

  • „talphinta”: zártállásban/terpeszállásban gördülés lábujjra, majd sarokra
  • „harang” harántterpeszben gördülés a talpakon előre és hátra
  • „csónakringás” hasonfekvésből/hanyattfekvésből, jobb, majd bal oldalfekvésbe, karok magastartásban
  • „kelj fel Jancsi”: hajlított ülés egyik láb nyújtva, karral a hajlított térdet átkulcsolva hintázás előre-hátra ülésből hanyatt fekvésbe
  • „fatörzsgurítás”: gurulás nyújtott testtel magastartásban
  • „kapitány a kormánykeréknél”: egyik gyerek hanyatt fekszik, mindkét lábát felemeli nyújtva és terpesztve, társa a lába közé állva megfogja a bokáit és jobbra-balra görgeti
  • „hinta”: törökülés párokban egymással szemben, kézfogással, felváltva gördülés hanyattfekvésbe majd vissza kiinduló helyzetbe (hát alatt szivacs)
  • „gördülő híd”: hasonfekvés szorosan egymás mellett, hátak tetején szivacsszőnyeg, melyen egy gyermek hasal, társak egyszerre gurulással továbbítják a szőnyegen fekvő gyermeket

Állásban hintázzatok a talpatokon előre és hátra! Segíthettek a karotokkal is az egyensúlyotok megőrzése érdekében. Tudtok így hintázni terpeszben is? És harántterpeszben? Feküdjetek a hátatokra és jól nyújtózzatok meg! Képzeljétek el, hogy a hullámokon ringatóztok! Hol az egyik, hol a másik oldalatokra gördülve. Akkor vagytok ügyesek, ha a hasatokra nem fordultok át. Most „kelj, fel Jancsit” utánozunk. Szorosan öleljétek át a felhúzott térdeteket, és domborítsátok a hátatokat a gördülés közben! A másik lábatok maradjon nyújtva, azzal vegyetek lendületet a gördüléshez!

Gördülések, gurulások, átfordulások helyben, haladással (előre/hátra, oldalra, körben, ezek átmenete)

  • gördülések/gurulások helyben (például körző gurulás)
  • gördülések/gurulások haladással

Fekvésben magas tartásba nyújtott karral próbáljátok a kezeteket egy pontban tartani és a lábatokkal körbegurulni! Mint ahogy a körzővel rajzolunk egy kört. Hossztengely körüli gurulásnál próbáljátok megfeszíteni az izmaitokat, és a karotokat magastartásban a fületek mellé szorítani! Így könnyebben tudtok egyenesen haladni.

Gördülések, gurulások meghatározott útvonalon

  • gördülések/gurulások egyenes vonalon, íves vonalon, cikcakk vonalon, körben

Az izmaitok megfeszítésével próbáljátok tartani a megadott irányt gurulásnál! Figyeljetek, hogy mikor kell a karotokkal és a lábatokkal irányítani a gurulást!

Gördülések, gurulások, átfordulások alacsonyabb és magasabb helyre

  • gördülések/gurulások természetes emelkedőn/lejtőn (például domboldalon)
  • guruló átfordulás előre emelkedőre

Remekül lehet a domboldalon hossztengely körül lefelé gurulni. Tudnátok felfelé is haladni gurulással? A gurulóátfordulást viszont könnyebb felfelé végezni. Jól hajlítsátok be a nyakatokat, az állatokat szorítsátok a mellkasotokra! Ne feledjétek domborítani a hátatokat is!

 

Gördülések, gurulások, átfordulások egyenletes sebességgel (lassú/ gyors)

  • gördülések/gurulások lassan/gyorsan (például hossztengely körüli gurulás nyújtott testtel csípővel indítva, megfeszített izmokkal lassan; lendületes hossztengely körüli gurulás vállal indítva a gurulást)

Próbálgassátok, hogyan tudtok a hossztengelyetek körül gyorsabban, vagy lassan gurulni! Mikor haladtok gyorsabban, ha a vállatokkal, vagy ha a csípőtökkel indítjátok a mozgást?

Gördülések, gurulások, átfordulások, változó sebességgel

  • gördülések, gurulások fokozatosan gyorsuló/lassuló sebességgel
  • gördülések, gurulások szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors) változó sebességgel

Tudtok úgy is gurulni, hogy lassítotok és gyorsítotok közben? Emlékezzetek arra, hogy ha megfeszítitek a testeteket és a csípőtökkel indítjátok a mozgást, tudjátok lassítani a gurulást!

Gördülések, gurulások, átfordulások, lassított, gyorsított mozdulatokkal

  • gördülések, gurulások az izmok feszültségének változtatásával, szaggatott mozdulatokkal
  • gördülések/gurulások „lassított felvétellel”
  • gördülések/gurulások „gyorsított felvétellel”

A „robotmozgást” sok mozgásformánál gyakoroltuk már. Tudtok gördülni valamelyik testrészeteken, esetleg gurulni „robotmozgással”? Emlékeztek, a szaggatott mozdulatokon van a hangsúly. Melyiket könnyebb megcsinálni? Lassított, vagy gyorsított felvétellel gördülni/gurulni?

 

Gördülések, gurulások belső/ külsőleg meghatározott ritmusra

  • gördülések/gurulások külsőleg meghatározott ritmusra (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
  • gördülések/gurulások belsőleg meghatározott ritmusban

Most próbáljatok mindig a tapsom ütemére ringatózni a hátatokon jobbra-balra! Figyeljetek, mert változtatom a ritmust!

 

Gördülések, gurulások, átfordulások párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül

  • gördülések, gurulások, átfordulások párokban, csoportokban fizikai kontaktussal (kézfogással, karfonással, hátakat összetámasztva (például „hinta”: törökülés párokban egymással szemben, kézfogással, felváltva gördülés hanyattfekvésbe majd vissza kiinduló helyzetbe)
  • gördülések, gurulások, átfordulások párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül
  • gördülések, gurulások, átfordulások párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett
  • gördülések, gurulások, átfordulások oszlopban, vonalban

Ha párokban gurultok a hossztengelyetek körül erősen fogjátok egymás kezét, és próbáljatok meg azonos sebességgel haladni! Mindig alkalmazkodjatok a társatokhoz, akkor tudtok szépen együttmozogni!

 

Gördülések, gurulások a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)

  • gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például „csónakringás” párban ellenkező ritmusban)
  • gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő irányban
  • gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
  • gördülések/gurulások a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (különböző kar- és lábtartások)
  • gördülések/gurulások a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások)
  • gurulás társon át (12. ábra)
  • „fatörzsgurulás” csoportban egymást követve

Most kipróbáljuk, hogy hanyattfekvésben sikerül-e párokban úgy végezni a „csónakringást”, hogy egyszer egymás felé, aztán egymástól távolodva ringotok. Ne feküdjetek túl közel egymáshoz! A „kelj fel Jancsi” párokban nagyon vicces, ha éppen ellenkezőleg gördültök. Mikor egyikőtök a hátára gördül, a mellette lévő társa éppen ülésbe gördül. Valamelyikőtök adhatja a ritmust is hozzá („hopp! hopp!”).

Gördülések, gurulások, átfordulások eszközhordással

  • gördülések/gurulások/átfordulások babzsák, labda, kendő, szőnyeg hordásával (például kézben, láb között vagy más testrészen), folyamatos hossztengely körüli gurulás magas tartásban labda vagy babzsák fogással

Már ügyesen mennek a gördülések/gurulások. Nehezítünk azzal, hogy a kezetekben labdát kell fogni gurulás közben. Most már arra is figyelnetek kell, hogy ne hagyjátok el a labdát! Most kipróbálhatjátok milyen érzés a térdetek közé szorított babzsákkal gurulni. Figyeljetek, hogy végig szorítsátok, ne veszítsétek el a babzsákotokat!

 

Gördülések/gurulások/átfordulások eszközökön, eszközök között/körül, eszközök alatt, eszközök előtt/mögött/mellett, eszközökben és eszközökről

  • gördülések/gurulások/átfordulások szőnyegen, padon, csúszdalapon (például gurulóátfordulás előre; gördülés hason fekvésben / hanyatt fekvésben, fitt-ballon előre/hátra, jobbra/balra kézsegítséggel)
  • gördülések/gurulások eszközök között/körül
  • gördülések/gurulások kifeszített gumiszalag, kötél alatt
  • gördülések/gurulások eszközök előtt/mögött/mellett
  • gördülések/gurulások eszközökben (például body –roll hengerben fekve egyedül, vagy társak által gurítva egy/több hengerben)
  • gurulások eszközökről (például legördülés body-roll hengerről/fitt ballról hason fekvésben társ legurítása szivacsszőnyegről

(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)

Bújjatok bele egy body-roll hengerbe! Nyújtózzatok magastartásba, és a hengerrel együtt próbáljatok gurulni! Ha érzitek, hogy kezdetek kicsúszni a hengerből, igazítsátok vissza a derekatok köré! Most egymás mellé tettem a hengerkészletet, folyamatosan csökkenő sorrendbe. Hasaljatok rá, és magastartásban nyújtózva, megfeszített testtel, guruljatok le róla! Mikor a nagylabdán gurultok előre hátra, figyeljetek, hogy időben támaszkodjatok le a kezetekkel és a lábatokkal, nehogy leessetek a labdáról!