Tengerészcsomó
A gyermekek ülve végzik a gyakorlatot.
Az instrukció a következő:
Helyezd a bal bokádat a jobb térdedre! Kulcsold a jobb kezed a bal bokádra!
Markold meg bal tenyereddel a bal talpadat, a lábujjak és a hajlat közötti domborulatnál! Maradj így pár percig behunyt szemmel, mélyen lélegezve! Belégzéskor szorítsd a nyelved a szájpadlásodhoz!
A következő testhelyzethez helyezd mindkét lábad a földre, majd tedd össze a két kezed úgy, hogy azok ujjbeggyel támaszkodjanak egymáshoz (sátortartás)! Folytasd a mély belégzést még legalább további egy percig.
Azok a tanárok, akik ezt a technikát alkalmazzák, gyakran ezzel a gyakorlattal vezetik be az osztályfőnöki órát vagy valamely csoportos foglalkozást. Közben egy szívet vagy egy „békepipát” adnak körbe. Ezalatt minden gyermek – egyenként – lehetőséget kap, hogy elmondja, ami a szívét nyomja.
A tengerészcsomó segít a tanulóknak a figyelem-összpontosításban, hogy a külvilág zavaró ingereit ki tudják zárni, amikor figyelni, koncentrálni szeretnének. Ez a gyakorlat önmagában is hatékony feszültségoldó módszer az izgatott, szorongó, feszült, koncentrációképtelen állapotok lecsendesítésében, a megnyugvás és figyelmi képesség elérésében.