Mozgásos önkifejező gyakorlatok
(Expresszivitásban a feszültség és lazított állapot különbségének és érzetminőségének megélése.)
- Ringás egyensúly megőrzésével.
- Hindu kéz- és lábmozdulatok, kitartott pózokban.
- Kéz és lábujjak izolált innerválása és lazítása, szinkron két kéz és láb, valamint jobb-bal differenciálással.
- A jobb és bal kar, illetve jobb és bal láb ellentétes irányú mozgatása a ritmus eléréséig, irányváltoztatásokkal.
- A fej és nyak mozgásainak felbontott gyakorlása (lazán, feszítve, erőteljesen, saját kényelmi tartásban, ideális és szabályos tartásban, …).
- Reflexjátékok utólagos élmény/átélés tudatosítással: gyors elfordulás, leguggolás, lépés, dőlések, jelre a szem kinyitása és bezárása.
- Az egész test uralása mozgás közben gyors mozdulatleállítással, gyors feszítéssel, gyors ellazítással. Megfigyelések megbeszélése.
- Lábgyakorlatok: egyensúlyhelyzetek kipróbálása mérlegkéz segítségével, a kéz egyensúlyozó szerepének megélése kézballansz nélkül törzstartással, egyik lábbal és egyoldali egyensúllyal.
- Két-, három- és négyütemű gyakorlatok a karral, lábbal, majd kar-láb bevonásával.
- Esztétikus mozgások: saját mozgásritmusban, lassítva, gyorsítva, szemben haladással, visszakozó mozgással; közeledés, távolodás jelzéseinek gyakorlása.
- Mozdulatlan testtel testi jelzések adásának tanulása, a mimika kihasználása a jeladásban (például körben álló csoport két tagja vállalja, hogy „ajtó” lesz, szemkontaktussal kell egy beavatatlan gyermeknek kitalálni, hol nyílik számára az ajtó, ahol ki tud menni a körből).
- Ritmikus mozgáselemek és mozdulatelemek gyakorlása (kéz, kar, láb, törzs, fej, nyak részvételével, majd csak a medence, csak a felsőtest, … részvételével).
- Táncmozgások: szemmel hívás, közeledés, felkérés, elfogadás, közelség, érintés, egyes táncmozdulatok páros ritmizálása, szinkronba hozása.
- Kultikus mozgások értelmezésének tanulása beleélő azonosulással, képek szemlélése, majd a látott tartás-mozgás-mozdulat kivitelezése, az átélt mozgás érzéseinek, hatásának tudatosító elemzése.
- Kommunikatív mozgások (például köszönés, búcsú, hívás, elutasítás, öröm, ajándékozás) gyakorlása és tanulása, „társasági rutinok” kipróbálása, személyesség kifejezési lehetőségei, a mimika bevonása, testtartásmódok üzeneti értéke (a megtapasztalt érzetek és átélések megbeszélése).
- „Empátiás” tükörmozgások kivitelezése párban, tükörképes és oldal- (jobb-bal) azonos kivitelezése, a megélt érzések elemzése. (Itt lehet a tükörneuronok szerepéről szólni a beleélés idegrendszeri mechanizmusának felvázolásával. Amikor látjuk a másik mozgását, belső leképezés, lemásolás történik a tükörneuronokban, amelyek aktiválják a látott mozgást utánzó izomcsoportokat. Ennek alapján egy pályarendszer – frontolimbikus pálya – viszi fel a tudatosításhoz a megélt látvány érzelmijelentés-üzenetét. Ez az empátia.)
Ezek a gyakorlatok a kifejező mozgásokhoz kötődő feszítések és lazítások/lazulások átélő tudatosításával megalapozzák a tudatos testképet, elősegítik a koncentratív lazítás képességének kifinomult kifejlődését, a tudatos izom- és testhasználatot.