Összetett, fantáziát és figyelmi részvételt igénylő gyakorlatok- Kövesd a hangot!

ADATLAP
Játék neve: Kövesd a hangot!
Javasolt korosztály:
  • Óvoda -2. évfolyam
  • 3-6.évfolyam
Kapcsolódó tantervi témakörök: Egészségtudatos életvezetés
Helyszín:
  • Tornaterem / szabadtér
  • Alternatív helyszínek (tanterem, folyosó, stb.)
Létszám: Egyéni
Eszközigény: eszköz nélküli
Tantárgyi kapcsolódások:
  • Magyar nyelv és irodalom
  • Művészetek
Fejlesztési terület: egészségtudatos életvezetés
Játék típusa: feladatjáték, játékos feladatok
Interdiszciplináris tanítás: stresszkezelés

Kövesd a hangot!

Ez a játék jó lehetőséget ad arra, hogy a gyermekek megtanulják szabályozni a légzéstempójukat. A lassú kilégzés reflexesen relaxáló hatású. Szükség van a gyakorlathoz egy hangszerre, legjobb a furulya vagy hegedű. Két különböző hangot kell játszani a hangszeren, egyet a belégzéshez, egyet a kilégzéshez.

Azzal, hogy jó ütemben tartjuk a hangokat, kiegyensúlyozottabb légzéstempó követésére adhatunk mintát a gyermeknek. Mivel a hosszú és mély kilégzés a szívritmust reflexesen lassítja, ez pedig a visszacsatolás révén a központi idegrendszeri, agykérgi izgatottságot csökkenti, a gyakorlat spontán ellazulást hoz létre a gyermekekben.

Az izgalmi légzés mindig gyors és felületes, a nyugalmi pedig lelassult, főként a kilégzési relaxációs válasznak van jelentősége.

A játék leírása

Ma egy különleges játékra hívlak benneteket. Ebben a játékban a légzésetekkel tudjátok követni a hangokat, amiket ezen a furulyán (hegedűn) játszom. Most csak lélegezzetek nyugodtan, egyenletesen, ahogy jólesik. (Körülbelül fél perc­ig várunk.)

Külön hangja lesz a belégzésnek és másféle, mélyebb a kilégzésnek. Ha ezt a hangot halljátok, lélegezzetek be (magasabb fekvésű hang), ha ezt a másikat (ez a mélyebb hang), akkor lélegezzetek ki! Hosszan fújjátok ki a levegőt! Néha kicsit gyorsítok vagy lassítok, csak kövessétek a légzéssel! Próbáljátok ki, hogyan tudtok követni engem!

Csak csekély gyorsítást próbálunk, viszont a mélyebb-hosszabb kilégzést gyakorítjuk. A kilégzésre legalább kétszer olyan hosszú időt szánunk, mint a belégzésre. A gyakorlatot maximum öt percig folytatjuk, majd szólunk, hogy:

Most pedig az utolsó hangokat halljátok. Ha kifújtátok a levegőt, pihenjetek egy kicsit, majd lassan nyissátok ki a szemeteket, hogy meghallgathassuk, mi történt veletek és mit éltetek át a játékban.

Élménymegosztás

Hogy érzed most magad? Hogyan tudtad követni a hangokat? Mi volt a legjobb benne? Mi volt a legnehezebb? Melyik ritmus volt a tiéd? Meg tudnád ezt most mutatni nekünk? Hogyan hatott rád, amikor nagyon hosszan fújtad ki a levegőt? Mire gondoltál? Hol érezte legjobban a tested a kilégzést? Mutasd meg magadon!

A fentiekhez hasonló gyakorlatokat, játékokat találhatunk Gőbel Orsolya hét kötetében.