Ballisztikus mozgások a szorongáscsökkentés szolgálatában 2.

ADATLAP
Játék neve: Ballisztikus mozgások a szorongáscsökkentés szolgálatában 2.
Javasolt korosztály:
  • 3-6.évfolyam
  • 7-12. évfolyam
Kapcsolódó tantervi témakörök: Egészségtudatos életvezetés
Helyszín:
  • Tornaterem / szabadtér
  • Alternatív helyszínek (tanterem, folyosó, stb.)
Létszám: Egyéni
Eszközigény: eszköz nélküli
Tantárgyi kapcsolódások:
  • Magyar nyelv és irodalom
  • Természetismeret / természettudomány
Fejlesztési terület: egészségtudatos életvezetés
Játék típusa: feladatjáték, játékos feladatok
Interdiszciplináris tanítás: stresszkezelés

Ballisztikus mozgások a szorongáscsökkentés szolgálatában 2.

 

  • A felső végtag és vállöv egyszerű lazító gyakorlata

(7-8 éves kor felett, korhatár nélkül alkalmazható!)

A tanórák alatt elvárt magatartás, az ülésmód, valamint az írás közben létrejövő kényszertartás gyakorta olyan módon veszi igénybe az izomzatot, amely a vállöv, főként a nyak feszüléses fájdalmában juthat kifejezésre. Ennek gyors és hatékony ellenszere hat gyakorlatelem összekapcsolása a progresszív izomellazítás gyakorlatainak köréből.

Hatásmechanizmusa

A hajlító (flexor) izmok feszítése esetén élettani hatás az antagonista extenzorok (nyújtók) ellazulása és viszont. Ez a normál izomműködés. A klinikai vizsgálatok szerint, ha az agonistákat és az antagonistákat gyors egymásutánban aktiváljuk, az izom olyan relaxált állapotba kerül, amely könnyűségérzésben jut kifejezésre. A kellemes állapot generalizálódása révén a kar-váll-nyak területe oldottá válik, a feszüléses fájdalom általában csökken vagy elmúlik. A gyakorlat vállövi villámlazításként is alkalmazható.

Kivitelezés

Ülő helyzet, a két kar a lábakon (combfelszínen) nyugszik.

  • Zárd ökölbe a két kezedet, feszíts erőteljesen, majd engedd fel a feszítést! Figyelmeddel kövesd sorra a két kezedben keletkező érzeteket, olyan sorrendben, ahogyan mondom: hüvelykujj, mutatóujj, középső ujj, gyűrűsujj, kisujj, tenyér, kézfej, csukló, alkar és felkar! Kövesd az érzéseket, figyeld meg, mit élsz át, amikor feszítesz, és mit érzel utána! (Flexorgyakorlat)
  • Most helyezd az ujjaidat terpesztett és feszített tartásban a lábadra (combodra), és nyomd le hosszan, erősen, miközben a két karod könyökben nyújtott, mint két acélrúd, olyan feszes! Engedd fel a feszítést, és figyelj, kövesd az érzeteket a hüvelykujjban, mutatóujjban… egészen a két válladig. (Extenzorgyakorlat)
  • Most hajlított könyökkel támaszkodj a két lábadra és igyekezz lenyomni a két kezeddel a combodat! Jó erősen!… Aztán engedd fel a nyomást, és figyeld az érzeteket például a hüvelykujjadban, mutatóujjban, középső ujjban, egészen a válladig! (Flexorgyakorlat)
  • Most pedig támaszd egymásnak a két kezedet, nyújtott ujjakkal, mint egy imádkozó kezet! Gyakorolj nyomást a két kezeddel egymásra, ne engedd, hogy egyik a másikat eltolja valamilyen irányba (extenzorgyakorlat)! Ha felengedted a feszítést, figyeld és kövesd az érzeteket például a hüvelykujjban, mutatóujjban egészen a válladig! (Extenzorgyakorlat)
  • Most pedig kulcsold egymásba kapocsszerűen a két kezedet és az egymásba kapaszkodó ujjaidat próbáld széthúzni jó erősen! Engedd fel a feszítést és figyeld, kövesd az érzeteket a hüvelyujjban, mutatóujjban, középső ujjban, gyűrűsujjban, kisujjadban, tenyereden, a kézfejen, a csuklód körül, az alkarodon, a felkarodon és a válladban! (Flexorgyakorlat)
  • Most pedig koncentrálj erősen arra, milyen érzések keletkeztek például a kezedben, karodban, válladon, nyakadon…! Jól figyeld meg! Amit érzel, az így van jól, a tested bölcsessége azt hozta létre, amit most átélsz. Meg is tudod mondani egy-két szóval, milyen az az érzés, amit most átélsz? (Mindenki sorra mondja meg, mit érez összegzésképpen a hat fenti gyakorlat elvégzése után!) Rendben van. Érezni fogod, amit ez a gyakorlat létre tud hozni benned, kioldja a vállad, nyakad feszülését, és a vérkeringést fokozva felmelegíti a kezedet. Máskor is csináld végig a gyakorlatot, ha szükségét érzed! Most befejeztük. Kedves egészségedre!