A légzés közvetlenül és azonnal beleavatkozik a fizikai és a mentális folyamatokba egyaránt, ezért kiemelt fontossággal bír. A helyes légzés elsajátítása lassú és türelmet igénylő feladat. A gyermek egy teljesen automatikus testi működést figyel meg, miközben megtapasztalja, hogy ebbe az automatikus működésbe nagyon könnyen be is tud avatkozni, akárcsak a figyelés által is. [6, 7, 8]
A helyes légzés jótékony hatásai:
A tudatos légzés hatásainak különböző területeken való kiaknázása:
Nagyon hasznos, ha megfigyeltetjük – ezáltal tudatosítjuk –, hogy különböző hétköznapi élethelyzetekben (például intenzív testmozgás alatt, különböző érzelmek során, vagy akár egy tanóra alatt, dolgozatírás előtt) hogyan változik a légzésünk.
Alap légzőgyakorlatok bemutatása
Minden légzőgyakorlat első lépése, hogy megfigyeljük légzésünk aktuális jellemzőit (mélység, hossz …). Majd óvatosan, speciális gyakorlatokkal beleavatkozunk a légzésbe, és végül szokásunkká tesszük a helyes légzést. Az alábbi gyakorlatok végezhetők egymás után, ebben a sorrendben.
A légzőgyakorlatokat végezhetjük hanyattfekvésben vagy sarokülésben. [6]
Légzésfigyelés
Figyeld meg hogyan lélegzel, anélkül hogy beleavatkoznál a légzésedbe: az orrtól indítva figyeld, hogy milyen mélyre áramlik a levegő a tüdődben, majd figyeld meg milyen hosszú a kilégzésed a belégzéshez képest! Amit így érzékelsz, az a jelenlegi légzésmintád.
A légzés kiegyenlítése
Belégzéskor számolj 4-ig, kilégzéskor ismét 4-ig! Ha jólesik, fokozatosan növelheted a számolást. A légzés legyen nyugodt, mély és egyenletes! A kilégzés végét se erőltesd, ne tarts szünetet a ki- és belégzés között!
A kilégzés megnyújtása
Belégzéskor számolj 4-ig, kilégzéskor 6-ig! Ha jólesik, fokozatosan növelheted a számolást (4-8, 6-12). A légzés legyen nyugodt, mély és egyenletes! A kilégzés végét se erőltesd, ne tarts szünetet a ki- és belégzés között!
Hasi légzés
Koncentrálj a köldököd mozgására! Belégzéssel szívd tele a tüdő mélyét (a hasfal körkörösen tágul, mintha egy léggömböt fújnál fel – 36. kép), majd a gerincedet egyenesen tartva a hasizmokkal segítsd kiáramlani a levegőt (37. kép)! A légzés legyen nyugodt, mély és egyenletes! A kilégzés végét se erőltesd, ne tarts szünetet a ki- és belégzés között!
36. kép: Hasi légzés, belégzés – domborodik a has
37. kép: Hasi légzés, kilégzés – süllyed a has
38. kép: A kezekkel követhető a légzés hullámzása
39. kép: Váltott orrlyukas légzés