Memóriaséta
Létszám: egész osztály, párokban, csoportokban
Eszköz: papír, írószer
Előkészületek
Készítsünk elő az állomások számának megfelelő kartonpapírt, amire írjuk és/vagy rajzoljunk fel 1–1 főnevet. Jelöljük ki a játékterületet, majd azon belül – előképzettségtől függően – 6–12 állomást. Az állomásokat úgy válasszuk meg, hogy azok jól elkülöníthetők legyenek, és eltérő jegyeket mutassanak. Rögzítsük az egyes állomásoknál a kártyákat jól látható helyre (például ragasztóval).
A feladat
Alkossunk kis létszámú csoportokat, amelyeknek az lesz a feladata, hogy az egyes állomásokon található kártyákon szereplő dolgokat, szavakat megjegyezzék. A memorizáláshoz nem használhatnak íróeszközt, hanem megoldást kell találniuk arra, hogyan jegyezzék meg a szavakat. A játék végén a végigjárt állomásokon látott dolgokból olyan izgalmas történeteket kell kitalálniuk, amelyek tartalmazzák a látott szavakat.
- Séta közben a beszélgetés engedélyezett, de jegyzetet nem szabad készíteni.
- A helyszín és a hozzárendelt szó összekapcsolását mindenki önállóan végzi. Erre időt kell biztosítani, akár a „túra” során, akár az iskolába visszaérve. Kezdők számára segíthetjük a fogalomtársítást a környezet egy tárgyának kiválasztásával, egy-egy példa érzékletes elmondásával (Például a játszótérhez kapcsolt szó a cápa. Az összekapcsolás történhet így: „Nézd, hogy hintázik az a cápa! Teli szájjal vigyorog, hogy sok száz foga látszik. Alig bírja fogni a kötelet az uszonyával, látni a tócsákat is, ahogy odakúszott, még a tenger szaga is ideérződik belőlük…”). Ilyen jellegű segítséget kettőnél többször ne adjunk a séta során.
- A történeteket el lehet mesélni egymásnak, de ha valaki nem akarja meghallgatni más történetét, akkor azt tiszteletben kell tartani.
- A játék végén a kreativitás és a megjegyzett fogalmak, dolgok pontossága az értékelés szempontja.
A játék feldolgozását segítő kérdések
- Melyik szót volt könnyű megjegyezni, melyiket nehéz? Miért?
- Ma ezen a játékon kívül mire használtad a memóriádat?
- Mit könnyebb megjegyezni: amit látsz vagy amit elképzelsz?
- Emlékszel még milyen tárgyakat láttál (egy adott helyszín megnevezése)? Milyenek voltak ezek? Milyen volt a színük, nagyságuk, formájuk? Hol hallottál autózajt, madárcsicsergést?
Variáció(k)
- A játék egy-egy hosszabb séta során is játszható. Rövid pihenőket tartunk, melyek során a megjegyzésre szánt szósor szavait a környezetben kiválasztott konkrét tárgyhoz vagy természeti képződményhez társítjuk a fantázia segítségével.
Módszertani ajánlások, megjegyzések
Biztassuk a tanulókat, hogy minél érdekesebb fogalmi kapcsolatokat hozzanak létre, „izgalmas történeteket” találjanak ki. Visszaérkezve gondolják végig a séta helyszíneit, és jegyezzék le a helyszínekhez „ragasztott” szavakat.