„Kutyafutás” (kép)

Minden olyan gyakorlat (a kúszások, mászások is, de azokat mozgásfejlődési szempontból szükséges volt külön tárgyalni) ehhez az ügyességi összetevőhöz tartozik, amelynél a test kettő vagy több ponton támaszkodik (valójában az állás is egy támaszhelyzet). A támasz bármely testrészen való támaszkodás során létrejöhet, az esetek többségében azonban a támaszban részt vesz valamelyik végtag. A támaszgyakorlatok nagy jelentőséggel bírnak az egyensúlyérzék fejlesztésében, valamint a vállöv és a törzs erejének növelésében. A támaszgyakorlatok alkalmazásának több előnye is van. Egyrészt az ízületek természetes mozgásterjedelmét kihasználva, funkcionálisan erősít, tehát az ízületet körülvevő izmok egy időben fejleszthetők. Továbbá a gyakorlatok végrehajtása saját testsúllyal történik, így könnyebb eldönteni, egy-egy tanítványnak milyen ismétlésszámot, milyen konkrét gyakorlatot adjunk a hatékony fejlesztés érdekében.
Megkülönböztetünk statikus támaszokat, valamint haladással végrehajtható támaszgyakorlatokat. Ennél a csoportnál is kiemelkedő jelentőségűek az utánzó gyakorlatok, melyek kisiskolás életkorban a legváltozatosabb gyakorlást teszik lehetővé, megfelelő motiváció mellett.
Fekvőtámaszból oldalsó fekvőtámaszon keresztül fordulat hátsó fekvőtámaszba (ábra)

A feldolgozást segítő szempontok:
- A tanítást a statikus támaszgyakorlatokkal indokolt kezdeni, és azok közül is a szélesebb alátámasztásban végezhető feladatokkal (például háton „sikló”, hason „giliszta”, térdelőtámaszban „dakszlitartás”). A gyakorlás során fokozatosan csökkenthetjük az alátámasztási felület nagyságát és változtathatjuk a számát is (például térdelőtámaszban kar- és lábemelések). Oly módon is fokozhatjuk a feladatok nehézségét, hogy azok egyre nagyobb izomerő kifejtést igényeljenek (támaszhelyzetben a súlypont egyre magasabbra kerül például térdelőtámaszból „alagút”).
- Tudatosítani kell a gyermekekkel, hogy a testünk különböző részein lehet támaszkodni (nem csak a kezünkön és a lábunkon, hanem például hason, háton, oldalon, fenéken). Kreativitásukat kihasználva, engedjük, hogy felfedezéses tanulással találjanak rá minél többféle támaszhelyzetre. Bátorítsuk a különleges megoldásokat.
- A különböző támaszhelyzetek közül először a mellső támaszban végrehajtható feladatokkal érdemes megismerkedni. Ezután jöhetnek a nehezebb hátsó és oldalsó támaszok. (Természetesen egy hanyattfekve gördülést, kar és lábmunkákat, nyugodtan taníthatunk akár óvodás kor elején is).
- A különböző statikus támaszhelyzetekben végzett változatos kar-, láb- és törzsmunkák kiválóan fejlesztik a testtudatot.
- A testtudat fejlesztésében kiemelkedő jelentőséggel bírnak az utánzó támaszgyakorlatok (hasonlóan a kúszás és mászás gyakorlatokhoz) [17]. Ezen felül erősítik a vállövet (például „alagút”, „kisasztal”, „kismalom”, „nagymalom”) mobilizálhatják a gerincoszlopot (például „törzshullám”, „szaglászó” és „lefetyelő kiskutya, „sikló”, „giliszta”).
- A kúszás/mászáshoz hasonlóan itt is használhatjuk a talajra rajzolt, vagy ragasztott vonalakat, a talajra tett kötelet. A későbbiekben, a térben változatos módon kihelyezett eszközök használatával bevezethetjük a támaszban való át-, fel- és lelépéseket is.
- Az energiabefektetés nagyságát fokozhatjuk a sebesség növelésével. Feltétlenül vegyük figyelembe a gyakorlatok tervezésénél gyermekeink erő-állóképességét, vállövének erejét. A balesetveszély elkerülése érdekében figyelmeztessük őket, hogy a sebességet körültekintően válasszák meg! Figyeljenek arra is, hogy a súlypontjuk ne kerüljön közel a vállvonalukhoz. Különösen igazak ezek a megállapítások, ha mindeközben elindulással, megállással és irányváltozatással nehezítjük a gyakorlást.
- A keményebb vagy puhább talajon, lejtőn és emelkedőn való, a lassított és gyorsított haladás esetében is a mászásnál tett javaslatok a mérvadóak.
- A statikus és haladásos gyakorlatoknál is egyaránt a koordináció egy magasabb foka, ha képesek vagyunk a saját mozgásunkat egy külső ritmushoz igazítani. Ehhez felhasználhatóak a már ismert gyermekdalok és mondókák.
- A páros és eszközös feladathoz tett javaslataink itt is megegyeznek a mászáshoz írottakkal.
„Piros-pacsi” fekvőtámaszban (kép)

Mellső, oldalsó és hátsó támaszok
Próbáljátok ki, hogy a testetek melyik részén tudtok támaszkodni! Ha a hasatok néz a talaj felé azt mellső támasznak hívják. Ha a hátatok, az a hátsó támasz, és ha az oldalatok, akkor oldalsó támasznak hívjuk. Találjatok ki minél több fajta támaszt!
Különböző támaszhelyzetekben kar- és lábemelések, -lendítések
- egy kar vagy egy láb emelése, lendítése
- azonos oldali kar vagy láb emelése, lendítése
- ellentétes oldali két végtag emelése, lendítése
- két kar vagy két láb lendítése – szökkenés támaszban (például fiú vagyok/lány vagyok)
- térdelőtámaszban kar-/ellentétes kar- és lábemelések előre, hátra, oldalra
Arra vagyok kíváncsi, hogy milyen jól tudtok egyensúlyozni támaszhelyzetben. Kezdjük térdelőtámaszban! Felemelhetitek a kezeteket, a lábatokat bármilyen irányban. Sikerülne egyszerre kart és lábat is emelni? Az az ügyes, aki nem sieti el az emelést, és nem borul fel a támasza.
Változatos támaszhelyzetek tetszőleges testrészek használatával
- például törzskörzés daxliban
- cicahát
- alkartámaszok
Megtanultuk a „dakszlitartást”. Igen, az az ügyes, aki befelé fordított tenyérrel, hajlított karral, szélesen támaszkodik, a mellkasát jól a talaj felé nyomva. Próbáljátok ki, hogy milyen mozgásokat tudtok végezni térdelőtámaszban! Igen, felemelhetitek a lábatok, a karotok, domboríthatjátok a hátatokat. De akár csak a könyökötöket, vagy a térdeteket is megemelhetitek oldalra. Nézem a legkülönlegesebb megoldásokat.
Utánzó támaszgyakorlatok (például kisasztal, alagút, rugdalózó kiscsikó)
- „búgócsiga” hajlítottülésben támasz a test mögött, kéz segítségével forgás a test hossztengelye körül a popsin emelt lábbal
- „biciklizés”: hajlított ülésben támasz a test mögött, lábemelés után váltott lábnyújtás és hajlítás
- „létra”: hajlított ülés alkartámasz a test mögött, hajlított térddel lépegetés felfelé, majd lefelé egy képzeletbeli létrán
- „híd”: hanyatt fekvésben csípőemelés, karok rézsútos mélytartásban, támasz a fejen, a vállon, a karon és a sarkon
- „alagút”: mellső fekvőtámasz magasra tolt csípővel
- „kisasztal”: hátsó fekvőtámasz hajlított térddel, emelt csípővel
- „púpos cicahát”: térdelőtámaszban domborítás
- „farokcsóváló kiskutya”: (térdelőtámaszban popsi billentés jobbra-balra folyamatosan)
- „kiskutyanyújtózás”: terpesztérdelésben törzsdöntés, támasz a talajon, terpesztett, nyújtott karral, mellkast a talaj felé nyomva
- „lefetyelő kiskutya”: terpesz térdelőtámasz, „dakszli tartás”, hajlított könyökkel támasz a váll alatt, kézfejek befelé nézzenek, vállhinta előre-hátra folyamatosan, talaj felé nyomott mellkassal
- „szaglászó kiskutya”: mint előző feladat, de jobbra-balra hintázva
- „pisilő kiskutya”: térdelőtámasz, alkartámasszal, hajlított térdemelés oldalra, majd vissza kiinduló helyzetbe, ellenkezőleg is
- „vakaródzó kiskutya”: terpesz térdelőtámasz, egyik karral magas tartásban, a talajon előre nyújtózva, másik karral a terpesztett térdek között ellenoldali bokához nyújtózva („bokavakarás”)
- „törzshullám” előre indítva: sarokülés, támasz a váll alatt, könyökhajlítással és homorítással „törzshullám” előre, majd könyöknyújtással és domborítással „törzshullám” hátra
- „törzshullám” hátrafelé indítva
- „kiscsikó rugdalózás”: kéztámaszban fellendülés után lábtartáscserék a levegőben
- „kismalom”: mellső fekvőtámaszból átfordulás hátsó fekvőtámaszba
- nagy malom”: mellső fekvőtámaszból átfordulás hátsó fekvőtámaszba, majd vissza mellső fekvőtámaszba
- „csónakázás”: nyújtott ülés, kéztámasz a test mellett, csúszás fenéken kéz- és lábsegítséggel
- „popsiséta”
- „hernyó”: nyújtott ülés, támasz a test mellett, térdhajlítással csípőemelés, majd leengedés a sarok mögé a talajra, majd térdnyújtással vissza kiinduló helyzetbe
- „giliszta” hanyatt fekvés, mélytartás, csúszás a felsőtest hullámzásával segítve a haladást
- „sikló”: hason fekvés, mélytartás, csúszás hason, kígyózó mozgással
- „pókjárás”
- „rákjárás”
- „tevejárás”: járás négykézláb nyújtott karral és térddel
- „elefántjárás”: járás négykézláb, azonos oldali végtagok együttlépésével, testsúlyáthelyezéssel jobbra, illetve balra
- „sétáló kisasztal”: hátsó fekvőtámaszból karral séta előre térdet hajlítva „kisasztal” helyzetéig, majd vissza hátsó fekvőtámaszba
- „kutyafutás” (15. kép), futás négykézláb, hajlított térddel
- „békaugrás” ugrás terpeszguggolásból, terpeszguggolásba, kéztámaszon át
- „nyusziugrás”, „terpesz nyuszi” (láb terpeszben ugrik), „dupla nyuszi” (láb felváltva terpeszben és zárva), „cikcakk nyuszi” (láb jobbra-balra ugrik)
- „sánta róka”: ugrás guggolásból guggolásba kéztámaszon át, egyik lábat végig a levegőben tartva
Emlékeztek a „búgócsiga” játékra? Most ezt fogjuk utánozni. Üljetek hajlított ülésbe, támaszkodjatok le a hátatok mögé, és húzzátok fel a térdeteket! Próbáljatok meg popsin forogni, mint egy „búgócsiga”. A kezetekkel segítsétek a forgást! Az az ügyes, aki végig felemelve tarja a lábát. Most próbáljátok ki ellenkező irányban is! Láttatok már siklót csúszni az avarban. Utánozni fogjuk a mozgását. Feküdjetek a hasatokra, tegyétek mélytartásba a kezeteket, és kígyózó mozgással próbáljatok meg előrefelé csúszni! A vállatokkal próbáljátok kezdeni a mozgást! Az az ügyes, aki nem segít sem a kezével sem a lábával. Ha hátrafelé szeretnétek csúszni, akkor pedig a lábatokkal nyújtózzatok felváltva, azzal segítsétek a haladást! Különleges „nyusziugrás”-bemutatót tartunk. Kíváncsi vagyok, hányféleképpen tudtok „nyusziugrásban” haladni. Picit segítek. Lehet akár terpeszteni a lábatokat ugrás közben, lehet a lábatokkal jobbra-balra ugrani. Találjatok ki minél több fajta „nyusziugrást”!
Támaszgyakorlatok helyben, haladással (előre/hátra, oldalra, körben, ezek átmenete is)
- támaszgyakorlatok helyben (például 3 testrész)
- támaszgyakorlatok haladással (lásd utánzó támaszgyakorlatok)
Lehet támaszkodva haladni is. Próbáljátok ki, hogy tudtok haladni a kezeteken és a lábatokon támaszkodva! Tudtok úgyis, hogy még egy testrészeteken támaszkodtok.
Támaszgyakorlatok meghatározott útvonalon
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok egyenes vonalon, íves vonalon, hullámvonalon, cikcakk vonalon, körben, betű- és számalakban, illetve egyéb, különböző módon, meghatározott útvonalon
Tetszőleges támaszgyakorlattal haladva próbáljatok végigmenni a talajra ragasztott vonalakon! Választhatjátok bármelyik vonalat. Melyik támaszhelyzetben volt a legkönnyebb végigmenni?
Támaszgyakorlatok át- fel- és lelépéssel
- Haladással végrehajtható támaszgyakorlatok:
- természetes emelkedőn/lejtőn (például domboldalon)
- képzeletbeli akadályok átlépésével
- átlépéssel talajra rajzolt, vagy ragasztott sávokon
- át-, fel- és lelépéssel különböző eszközök igénybevételével (lásd eszközös feladatok oszlop)
Most a „nyusziknak” meg kell küzdeni ahhoz, hogy az üregükbe jussanak. Fel kell ugrálniuk a domboldalon, aztán meg le is kell majd a lejtőn. Látok az udvaron akadályokat is, amiken át kell majd ugrani. Járjátok be az udvarrészünket „nyusziugrásban”!
Támaszgyakorlatok, állandó/változó támasztávolságokkal
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok állandó támasztávolsággal (rövid, normál és hosszú)
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok szabadon és szisztematikusan (például 3 rövid, 2 normál és 3 hosszú) változó támasztávolsággal
Megtanultuk már, milyen saját támasztávolságotokkal „kutyafutásban” haladni. Most próbáljátok ki, milyen érzés, ha lerövidítitek, vagy ha éppen megnyújtjátok a támasztávolságot! Próbálgathatjátok azt is, hogy váltogatjátok a támasztávolságot. Mikor nehezebb megőrizni az egyensúlyotokat? Vigyázzatok, hogy a sebességeteket hangoljátok a támasztávolságotokhoz!
Támaszgyakorlatok haladással, egyenletes sebességgel (lassú/gyors)
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok lassan, közepes sebességgel és gyorsan
Most próbáljátok meg a „kutyafutást” úgy csinálni, mintha egy öreg, fáradt kutyát utánoznátok! Már csak lassan tud futni. Most utánozzátok egy virgonc kiskutya futását!
Támaszgyakorlatok változó sebességgel
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok gyorsuló/lassuló sebességgel
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok szabadon és szisztematikusan (például lassú-gyors, lassú-gyors) változó sebességgel
Játsszuk azt, hogy a pókokra veszély leselkedik! Mikor jelt adok, próbáljatok meg egyre gyorsabban menekülni „pókjárásban”! Mikor nincs veszély, lelassíthattok.
Támaszgyakorlatok irányváltoztatással (egyénileg vagy külsőleg meghatározott módon)
- elindulás/megállás egyéni ütemben
- haladás közben jelre megállás, majd jelre elindulás (például taps, fütty, dob)
- haladás közben jelre különböző statikus utánzó gyakorlatok végzése (például „alagút”, „kisasztal”, „gólya”), majd jelre járás tovább
- haladás közben irányváltoztatás egyéni vagy külső jelzésre
Minden csónaknak egy karikában van a kikötője. ha jelt adok, kezdjetek el „csónakázni” a tavon! Ha megszólal a vihart jelző duda, keressetek egy kikötőt! Mostantól pedig mindenkinek a saját kikötőjébe kell visszatalálni.
Támaszgyakorlatok lassított, gyorsított és szaggatott mozdulatokkal
- támaszgyakorlatok az izmok feszültségének váltakoztatásával, szaggatott mozdulatokkal
- támaszgyakorlatok „lassított felvétellel”
- támaszgyakorlatok „gyorsított felvétellel”
Biztosan láttátok már, hogy mozognak a robotok. Próbáljatok meg „robotszerűen” „tevejárásban” haladni! Szaggatott mozdulatokkal haladjatok a karotokkal és a lábatokkal is! A térdetek maradjon nyújtva! Érdekes, mikor lelassítanak egy felvételt valamilyen mozgásról. Most játsszuk azt, hogy ti fogtok lassított felvétellel „popsisétával” haladni! Ne szaggassátok meg a mozdulataitokat, csak lassítsátok le! Most pedig gyorsított felvétellel próbáljátok meg! Figyelj, hogy maradjon nyújtva a térded, és csípőből indítsd a lábmunkádat! Mikor gyorsítasz, akkor a karoddal is intenzívebben kell segíteni.
Támaszgyakorlatok belső/ külsőleg meghatározott ritmusra
- támaszgyakorlatok külsőleg meghatározott ritmusra (például pedagógus taps, zene, hangszerek)
- támaszgyakorlatok belsőleg meghatározott ritmusban
Próbáltunk már zenére, mondokára járni, futni, szökdelni. Most például kipróbáljuk a „kutyafutást”, a „nyusziugrást” is abban a ritmusban, ahogy a zene ütemét halljátok. Különösen figyeljetek a biztos támaszra, ha gyorsabb lesz a ritmus!
Támaszgyakorlatok párokban, csoportokban, fizikai kontaktussal és anélkül
- támaszgyakorlatok párokban/csoportokban fizikai kontaktussal (például kézfogással, vállfogással, karfonással, vállakat összeérintve)
- „tandem”: hajlított ülés egymással szemben alkartámasszal, talpak összeillesztése után folyamatos „biciklizés”
- támaszgyakorlatok párokban/csoportokban fizikai kontaktus nélkül (például „ebédlő asztal”: „kisasztal” tartás szorosan egymás mellett
- támaszgyakorlatok párokban/csoportokban egymással szemben, egymásnak háttal és egymás mellett [például „piros pacsi” fekvőtámaszban (16. kép)]
- támaszgyakorlatok oszlopban/vonalban
Szeretném, ha egy nagy kör alakú ebédlőasztal formáznátok „kisasztalt” tartva”. Mire kell figyelnetek? Jó ötlet, hogy akár a kezetek, akár a lábatok is támaszkodhat középen. Ismeritek a „piros pacsi” játékot? Megpróbáljuk most különböző támaszhelyzetekben játszani. Először térdelőtámaszban legyetek egymással szemben! Nézzük, sikerül-e „alagutat” tartva is játszani!
Támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő módon (ritmus, irány, a sebesség, mozdulatok, vezető/követő)
- támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő ritmusban (például a csoport minden tagja saját ritmusban végzi a haladással végrehajtható utánzó gyakorlatokat)
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő irányban
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő sebességgel
- támaszgyakorlatok a társakkal azonos vagy eltérő mozdulatokkal (különböző kar- és lábtartások)
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok a társakkal vezető-követő szerepben (például tükörkép, inverz tükör, követő mozgások)
Utánozzatok egy farkas falkát! Válasszatok ki egy vezetőt magatok közül, akit tenyéren és talpon futva követtek! A vezetőnek figyelnie kell arra, hogy ne hagyja el a falkát. Most párokban fogtok játszani. Guggoljatok le egymás mellé! Egyikőtök lesz a vezető, másik a követő. Csak „nyusziugrásban” szabad haladni. A tér minden irányába haladjatok (előre, hátra, oldalra)!
Támaszgyakorlatok eszközhordással
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok babzsák-, labda-, kendő-, bot-, karika-, kötél- stb. -hordással (például kézben, vállon, hason, pókjárás babzsákkal háton, térd közé szorítva)
Arra vagyok kíváncsi, hogy hányféleképpen tudjátok hordozni a babzsákotokat úgy, hogy támaszban haladtok. Igen, lehet példul „pók-rákjárásban”, „nyusziugrásban”. Lehet például a térdetek közé is szorítani a babzsákot.
Támaszgyakorlatok eszközökön, eszközökön át, eszközök között, körül, alatt/fölött, előtt/mögött/mellett, eszköztolással, eszközcsúsztatással
- támaszgyakorlatok például padon, zsámolyon, boton (például „tésztagyúrás”: sarokülésben boton támaszkodva előrenyújtózásban botgurítások előre-hátra)
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok
- padokon, zsámolyokon, csúszdalapon, létrán, billenő rácshintán, rugós deszkákon, papírlapokon, rongyokon, udvari eszközökön
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok átlépéssel talajra tett karikákon, botokon, koordinációs létra fokain, gumiszalagon, zsámolyokon, padon, vízszintesen rögzített rudakon, bójákon
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok fel-, lelépéssel például lépcsőn, padon, zsámolyon, bordásfalon
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok karikák, ugrókötelek, babzsákok, zsámolyok, padok, body-roll hengerek, lépőkövek között/körül
- támaszgyakorlatok kifeszített gumiszalag belógatott eszközök (például lufi, labda, karika alatt
- haladással végrehajtható például támasz-gyakorlatok kötél, létra, pad, palló, kifeszített gumiszalag felett (például „majomfutás”: futás tenyéren és talpon a pad felett)
- támaszgyakorlatok eszközök előtt/ mögött/mellett (pad, zsámoly, karika, body-roll, kötél)
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok talajra tett karikában
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok különböző módon sorba tett karikákban (például „kutyafutás sorba tett karikákban)
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok szuperdeszkát tolva
- haladással végrehajtható támaszgyakorlatok rongyot, babzsákot csúsztatva
(Az itt felsorolt feladatok természetesen párban és csoportosan is végezhetők.)
Már jól megy a „kutyafutás” mindenkinek. Most próbáljatok végigmenni „kutyafutással” a kirakott karikasoron úgy, hogy ne érjetek hozzá a karikákhoz! A tekinteteddel keresd, hova fogod tenni a kezed a következő lépésnél! Szuperdeszkával is lehet utánozni a „kutyafutást”! A kezetekkel a deszkát tolva, a lábatokkal futva haladjatok! Figyelj a sebességedre, nehogy túl gyorsan guruljon a deszka és lemaradjon a lábatok!