Babzsákgyűjtés

ADATLAP
Játék neve: Babzsákgyűjtés
Javasolt korosztály:
  • Óvoda -2. évfolyam
  • 3-6.évfolyam
Kapcsolódó tantervi témakörök: Sportági előkészítő feladatok, játékok
Sportági előkészítő feladatok, játékok: Taktikai
Helyszín: Tornaterem / szabadtér
Létszám: Osztályszintű
Eszközigény:
  • babzsák, léggömb
  • kötél, karika
Játék típusa: inváziós játék
Technikai / készség nehézség:
Taktikai nehézség:

Babzsákgyűjtés

Létszám: 4-6 fő/csapat
Terület: kb. 6 × 10 m
Eszköz: csapatonként 1 hulahoppkarika és 10–15 babzsák (csapatonként más-más színben)


4-6 fős csapatokra osztjuk a tanulókat. A játéktér oldalához közel tegyük a talajra a karikát, és amennyire lehetséges, a teljes játéktérre egyenletesen helyezzük el a babzsákokat (a karikába ne tegyünk)! Bátran vegyük igénybe a gyerekek segítségét! A tanulók a játéktér szélének teljes hosszában helyezkednek el, és jelzésre megpróbálják minél rövidebb idő alatt a saját karikájukba összegyűjteni a csapat számára kijelölt azonos színű babzsákokat.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
A babzsákokat próbáljuk meg minél jobban szétszórni a játéktéren, válasszunk az adott karikáktól távoli helyeket is!
Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy a teljes játéktéren nézzenek körbe, és ne csak a karikákhoz közeli helyeken.


Variáció(k)

  • Babzsákfogó. Ha egy babzsákot a kezében tartó tanulót a másik csapat tagja megérint, akkor a babzsákot át kell adni az ellenfél tanulójának. Az ellenfél a játéktéren belül bárhol elhelyezheti a babzsákot, de nem dobhatja azt.
  • Hozd haza! Ehhez a játékhoz több (2-3) karikát használjunk csapatonként! A babzsákokat a játék kezdetén az ellenfél karikáiban helyezzük el. Az ellenfél karikáiból kell „hazavinni”, azaz a saját karikába átvinni a babzsákokat. Csak támadó tanuló (kék babzsákért kék tanuló) léphet a karikákba, védő nem. Ha egy védőnek sikerül megérinteni a támadó tanulót, akkor a támadónak vissza kell futnia a kiinduló helyre és csak azután támadhat újra. (Amennyiben már volt nála megszerzett babzsák, azt vissza kell tennie a karikába.)
  • Kinek van több? A csapatokat egymástól körülbelül egyenlő távolságra állítjuk fel. Minden csapat előtt egyegy hulahoppkarika, illetve a pálya közepén egy kosárban sok-sok babzsák. Jelzésre a csapatok első tanulója kiszalad a kosárhoz babzsákért és a csapata előtti karikába helyezi el. A második tanulónak – aki akkor indulhat, ha az előtte lévő visszaért és pacsit adott – már választási lehetősége van, hogy egy másik csapat karikájából, vagy középről hozza a következő babzsákot. A cél: minél előbb összegyűjteni a csapat karikájába az előre meghatározott számú babzsákot.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK, MEGJEGYZÉSEK
Hívjuk fel tanítványaink figyelmét, hogy még az indulás előtt mérjék fel, hogy melyik helyről célszerűbb elhozni a babzsákot! Ha a másik csapat babzsákjainak száma már nagyon közelít a kitűzött célhoz, akkor természetesen abból érdemes elhozni egyet.

7. ábra: Babzsákgyűjtés

7. ábra: Babzsákgyűjtés

Babzsákgyűjtés